Tip na článok
Nino: Bývalý partner Márie Troškovej aktuálne čelí podozreniam z páchania, drogovej trestnej činnosti.

Vynárajú sa ďalšie prekvapivé spojenia s Vadalom: Jeho firma sídli u exposlanca za Most-Híd!

V budove patriacej firme Antonina Vadalu, ktorý je podozrivý aj z drogovej trestnej činnosti, sídlil colný úrad

Galéria k článku (6 fotografií )
V obci Parchovany: Kedysi tu družstvo vlastnil aj Vadala,, od štátu naň dostal dotáciu vyše 850-tisíc eur.
Priemyselná 2: V budove patriacej firme,. Antonina Vadalu v minulosti sídlil colný úrad.
Majka: Bývalá štátna radkyňa v minulosti údajne stála za čudnými prevodmi státisícov eur z Vadalových firiem.

Takmer dvadsať rokov pôsobilo na východe Slovenska niekoľko rodinne prepojených talianskych klanov bez akéhokoľvek záujmu našich kompetentných úradov a orgánov. Podnikali, brali dotácie v desiatkach miliónov eur a užívali si život úspešných. Nebolo by na tom, samozrejme, nič zvláštne, nebyť indícií, že tieto famílie majú napojenie na silnú zločineckú organizáciu z Kalábrie, ’Ndranghetu. Hoci dnes sa všetci zodpovední tvária, že je to pre nich novinka, informácie, ktoré sa postupne vynárajú, naznačujú, že v našom štáte čosi zlyhalo.

Polícia totiž minimálne v roku 2013 disponovala veľmi zaujímavým dokumentom, akousi operatívnou správou, z ktorej vyplývali závažné podozrenia smerom k jednému z talianskych podnikateľov. Išlo o Antonina Vadalu. Ktosi na niekoľkých stranách veľkos­ti A4 veľmi zrozumiteľne opísal nielen jeho možné napojenie na ’Ndranghetu, ale najmä spôsob Vadalovho fungovania na Slovensku. Podľa dokumentu mu v jeho činnosti mohli byť nápomocné niektoré štátne inštitúcie. Napríklad Pôdohospodárska platobná agentúra či Colné riaditeľstvo SR, ktorého michalovská pobočka sídlila v budove patriacej firme Antonina Vadalu.

Dokument

O Talianoch, ktorí ešte v deväťdesiatych rokoch, nevedno z akých dôvodov, objavili čaro východného Slovenska, sa debata rozprúdila po brutálnej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Redaktor portálu Aktuality.sk sa totiž krátko pred smrťou venoval práve téme pôsobenia ľudí spájaných s mafiánskou organizá­ciou ’Ndrangheta u nás. Išlo o niekoľko navzájom prepojených rodinných klanov, Vadalovcov, Rodovcov, Catroppovcov a Cinnantovcov.

Sudca trebišovského okresného súdu poslal Sebastiana Vadalu do väzby.
Sudca trebišovského okresného súdu poslal Sebastiana Vadalu do väzby.
Roman Hanc

Informácie, ktoré mladý žurnalista získal a s ktorými ďalej pracujú a rozvíjajú ich jeho kolegovia naprieč všetkými slovenskými, ale i mnohými zahraničnými médiami, sú naozaj závažné a až sa veriť nechce, že naše orgány sa o ne doteraz nezaujímali. Aspoň tak sa dá usudzovať z ich vyjadrení.

Z dokumentu, ktorý máme k dispozícii, vyplýva, že polícia už v roku 2013 podľa všetkého disponovala podozreniami z nekalej činnosti talianskych klanov. Jeho autor napríklad podrobne rozpísal, kde všade Antonino Vadala cez sieť svojich spoločností skúpil zaniknuté poľnohospodárske družstvá, na ktoré čerpal nenávratné dotácie prideľované Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA). Išlo napríklad o družstvo v obci Zbudská Belá v okrese Medzilaborce, ktoré vlastnila Vadalova firma BIO-FINIŠ, či družstvo v obci Parchovany v okrese Trebišov, patriace eseročke BOVINEX EUROPA.

Podozrivá dotácia

V súvislosti s majetkom v Parchovanoch autor správy, ktorú v roku 2013 odovzdal polícii, upozornil, že „dňa 20. júla 2012 bolo zriadené záložné právo na nehnuteľnosti majetku firmy BOVINEX EUROPA, s. r. o, v obci Parchovany v prospech PPA z dôvodu poskytnutia dotácie v celkovom objeme 852 521 eur. PPA nebrala do úvahy, že majetok firmy BOVINEX EUROPA, s. r. o., je od roku 2011 blokovaný Exekútorským úradom Košice pod číslom EX 1246/11, ku ktorému v roku 2012 pribudli ďalšie exekúcie“.

V obci Parchovany: Kedysi tu družstvo vlastnil aj Vadala,, od štátu naň dostal dotáciu vyše 850-tisíc eur.
V obci Parchovany: Kedysi tu družstvo vlastnil aj Vadala,, od štátu naň dostal dotáciu vyše 850-tisíc eur.
Július Dubravay

Či niekto kompetentný skúmal, ako je možné, že PPA pridelila vysokú dotáciu zadlženej firme a záložné právo zriadila na majetok, ktorý bol zaťažený exekúciami, ťažko povedať. S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou možno konštatovať, že tieto informácie zapadli hrubou vrstvou prachu bez toho, aby ich ktokoľvek overil a prešetril. V opačnom prípade by okolo toho bolo už dávno poriadne rušno.

Paradox

Nielen o sporných dotáciách sa však v dokumente možno dočítať. Píše sa v ňom aj o tom, že pobočka Colného úradu v Michalovciach sídli v prenajatých priestoroch na adrese Priemyselná 2. Vlastníkom tohto objektu bola v tom čase spomínaná Vadalova firma BOVINEX EUROPA. „Aká je asi dôkladnosť kontrol zásielok určených jeho firmám?!“ pýtal sa autor správy.

Jeho otázka bola, samozrejme, logická, pretože zločinecká organizácia ’Ndrangheta je podľa dostupných informácií známa aj tým, že po Európe rozváža drogy v kamiónoch. Napríklad s ovocím. Známy taliansky žurnalista Roberto Saviano, venujúci sa téme mafia, opisuje prípad, ako v Nemecku špeditovala drogy kamiónová firma pracujúca pre jeden z najväčších reťazcov potravinových predajní.

Napokon, Antonino Vadala aktuálne sedí v zadržiavacej väzbe. Dostal sa tam minulý týždeň na zá­klade európskeho zatykača vydaného benátskym súdom práve pre závažné podozrenia, že bol súčasťou organizovanej skupiny zaoberajúcej sa drogovou trestnou činnosťou.

Zmluva z minulosti

Informácie, že v budove patriacej Vadalovej firme sídlil colný úrad, vyznievajú v súvislosti so všetkým uvedeným ako nepodarený žart. Lenže je to fakt, čo nám potvrdila Ivana Skokanová, hovorkyňa Finančnej správy SR, pod ktorú spadajú aj colné úrady. „Prípad, na ktorý sa pýtate, je z minulosti a riešilo ho bývalé vedenie vtedy ešte Colného riaditeľstva pred vznikom Finančnej správy. Colné riaditeľstvo SR uzavrelo ešte v roku 1999 zmluvu o nájme nebytových priestorov so spoločnosťou Hesax. V priestoroch na Priemyselnej ulici 2 v Michalovciach na základe tejto zmluvy sídlila tamojšia pobočka colného úradu. V júli 2008 oznámil zástupca spoločnosti všetkým nájomníkom, že ich nájomný vzťah so spoločnosťou Hesax sa končí k 31. júlu 2008 z dôvodu predaja nehnuteľnosti spoločnosti BOVINEX EUROPA, s. r. o., a že nový majiteľ preberá všetkých nájomníkov za nezmenených podmienok. Na zá­klade toho uzavrelo Colné riaditeľstvo SR v júli 2008 zmluvu o nájme nebytových priestorov s touto spoločnosťou, ktorú vypovedalo vtedajšie vedenie Colného riaditeľstva SR 27. septembra 2011. Od 1. januára 2012 sa Colný úrad Michalovce presťahoval do priestorov spoločnosti Slovenského plynárenského priemyslu na adrese Plynárenská 4, Michalovce, kde sídli doteraz,“ vysvetlila Ivana Skokanová. Prečo colný úrad zmluvu s Vadalovou firmou zrušil, Finančná správa SR nevedela uviesť.

Zmena sídla

Budova na Priemyselnej 2 v Michalovciach dnes patrí eseročke AV-REAL, ktorú do novembra 2016 vlastnil Antonino Vadala. Dnes je jej konateľom Pietro Catroppa a spoločníkom firma TERRA REAL, patriaca do portfólia vadalovsko-catroppovských podnikov.

Majka: Bývalá štátna radkyňa v minulosti údajne stála za čudnými prevodmi státisícov eur z Vadalových firiem.
Majka: Bývalá štátna radkyňa v minulosti údajne stála za čudnými prevodmi státisícov eur z Vadalových firiem.
Michal Smrčok

O firme AV-REAL písal vo svojom poslednom článku aj zavraždený Ján Kuciak. Podľa jeho zistení použil Vadala túto neustále zadlženú spoločnosť aj pri špekulatívnych obchodoch s tromi bytmi v bratislavskej Petržalke.

Pôvodný majiteľ týchto nehnuteľností Antonio Palombi sa s Vadalom dohodol, že prevod bytov bude bez skutočných platieb a byty nakoniec skončia v spoločnej firme. Zmyslom obchodov malo byť to, že AV-REAL, ktorá bola v reťazci tretia, dostane nadmerný odpočet dane z pridanej hodnoty vo výške asi 80-tisíc eur.

Po týchto transakciách sa nakoniec Vadala rozhodol zbaviť svojej zadlženej spoločnosti. Ešte predtým však zmenil jej sídlo. Z Michaloviec presunul firmu do Trnavy na Pekársku ulicu, na adresu, kde úradoval aj konkurzný správca, ktorému Vadalovu firmu AV-REAL pridelili v reštrukturalizácii a následne sa dostala do konkurzu.

Partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing Radovan Pala pre portál Aktuality.sk v tejto súvislosti uviedol, že tento postup hodnotí ako účelový. Podľa neho zámerná zmena sídla spoločnosti pred požiadaním o povolenie reštrukturalizácie je škodlivá a určite nie v prospech veriteľov.

Sídli u exposlanca

Medzičasom sa už aj trnavská adresa firmy AV-REAL stala minulosťou. Od vlaňajšieho júla totiž sídli v Košiciach na Podnikateľskej ulici. V budove, ktorú vlastní bývalý poslanec NR SR Igor Sidor a adresu si tam uvádza aj jeho SIDOR-HOLDING. V parlamente sedel v rokoch 2010 až 2012 za stranu Most-Híd. Do júna 2017 bol poslancom košického mestského zastupiteľstva. Tejto pozíce sa vzdal po tom, ako ho polícia chytila opitého za volantom.

Igor Sidor tvrdí, že s Antoninom Vadalom sa spoznal zhruba v roku 2015, keď prejavil záujem o kúpu administratívno-výrobných a skladových priestorov na Podnikateľskej ulici v Košiciach. „V tom čase pán Vadala deklaroval, že má nadnárodnú spoločnosť, ktorá hľadá väčšie skladové a administratívne priestory na centrálny sklad piva pre východné Slovensko. Po obhliadke priestorov a vzhľadom na výhodnú polohu areálu pri výpadovke na Maďarsko pán Vadala prejavil vážny záujem o odkúpenie celého areálu,“ vysvetľuje exposlanec a dodáva, že Vadalovi poskytli kompletné podklady o nehnuteľnosti potrebné na vypracovanie podnikateľského zámeru a následné získanie úverových prostriedkov na účely kúpy. „Pretože jeho firmy v danom čase mali sídla v okrese Michalovce, požiadal ma o prenájom kancelárie, aby dokumentáciu spojenú s odkúpením nehnuteľností už zasielali na túto adresu. Niekoľko mesiacov ma uisťoval, že neustále pracuje na získaní finančných prostriedkov formou úveru niektorej z bánk. Keďže sa nič nedialo a jeho spoločnosť ani neuhrádzala nájomné, nájom som vypovedal, časť areálu som odpredal inej spoločnosť a časť je v súčasnosti na predaj. Neskôr som sa z dostupných portálov na internete dozvedel, že niektoré svoje spoločnosti predal, niektoré boli v reštrukturalizačnom konaní a sídla mali zmenené do Trnavského okresu. V lete minulého roku sa so mnou spojil a požiadal o prenájom kancelárií s odôvodnením, že po úspešnom ukončení ozdravného konania jeho firiem by svoje aktivity plánoval presunúť späť na východ. Nemal som žiadne obavy, pretože počas reštrukturalizácie všetky procesy podliehajú správcovi a v prípade vyhlásenia konkurzu takisto. Na jeseň bol vyhlásený konkurz na jeho firmy naďalej s uvedením sídla v Trnave na tamojšom súde a ja som sa tým viac nezaoberal,“ konštatuje Igor Sidor.

VIDEO Plus 7 Dní