Bugárovci takmer okamžite volali po potrebe odvolať riaditeľa ochranky. To, prečo práve jeho, síce nevysvetlili, ale ministerka Saková konala. Krajčirovič je tak nateraz mimo úradu, ktorého vedením je dočasne poverený jeho prvý zástupca Karol Kučák. Lenže práve tento muž sa podľa našich informácií podpísal pod prípravu a riadenie bezpečnostných opatrení súvisiacich s návštevou vietnamskej delegácie.

Ústretový Kali

Tá, ako je známe, 26. júla 2017 sa narýchlo rozhodla navštíviť spriatelené Slovensko a zároveň využiť jeho služby. Od vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka si súdruhovia z Vietnamu vypýtali vládny špeciál, no a Kali, ako ho prezývajú smerácki spolustraníci, ani na chvíľu nezaváhal. Lietadlo šmahom ruky, akoby bolo jeho súkromné, diktátorským kamošom požičal.

Nuž a ukázalo sa, že tí stroj slovenskej letky využili vskutku zmysluplne. Podľa medializovaných informácií na ňom zo schengenského priestoru vyviezli svojho občana Trinha Xuana Thanha, ktorého pár dní predtým uniesli z Berlína, kde požiadal o azyl. V špeciáli sa údajne nachádzali aj agenti vietnamskej tajnej služby. Presne tí, ktorí nešťastníka počas prechádzky v nemeckom parku naložili do dodávky ako vrece krumpľov a odvtedy po ňom nebolo ani stopy. Vynoril sa zrazu vo Vietname, kde dostal doživotný trest za korupciu. 

Šéf ochranky: Peter Krajčirovič, v zelenej bunde, ktorý je momentálne na nútenej dovolenke, sprevádzal v minulosti na palube lietadla Bakiho Sadikiho.
Šéf ochranky: Peter Krajčirovič, v zelenej bunde, ktorý je momentálne na nútenej dovolenke, sprevádzal v minulosti na palube lietadla Bakiho Sadikiho.
Zdroj: Robo Homola

Požiadavky

Okamžite po tom, ako boli zverejnené závažné informácie, že náš vládny špeciál použili pri únose, rozhýbali sa aj slovenské politické vody. Koaličný Most--Híd prostredníctvom svojho predsedu Bélu Bugára vyhlásil, že vec treba urýchlene vyšetriť. Nevylúčil dokonca predčasné parlamentné voľby. Zároveň povedal, že ministerka vnútra by mala z funkcie odvolať šéfa ochranky.

Lenže organizáciu okolo odletu vietnamskej delegácie vládnym špeciálom zabezpečovali dva policajné útvary - Úrad hraničnej a cudzineckej polície a Letecký útvar Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (MV SR). Každý má svojho šéfa, ich hlavu však bugárovci nežiadali. Pritom práve cudzinecká polícia, ktorej príslušníci boli zodpovední za kontrolu pasov, zohrávali pri odlete vietnamskej delegácie dôležitú úlohu. Prečo teda Bugár nevolal po odvolaní šéfa pasovákov?

„Strana Most-Híd po zverejnení závažných skutočností vyslovila súbor požiadaviek, ktoré považovala za relevantné na zabezpečenie objektívneho a promptného vyšetrenia tohto prípadu,“ vysvetlila nám stranícka hovorkyňa Klára Debnár.

Velí letke: Letecký úrad MV SR riadi Dalimír Pišťanský, ktorý zostáva na svojom mieste.
Velí letke: Letecký úrad MV SR riadi Dalimír Pišťanský, ktorý zostáva na svojom mieste.
Zdroj: Archív

Čudné rozhodnutie

Len dodajme, že riaditeľom cudzineckej polície je Ladislav Csémi, ktorý má vraj veľmi blízke vzťahy nielen s predstaviteľmi strany Most-Híd, ale aj s bývalým ministrom vnútra Kaliňákom. Ten mu bol pred pár mesiacmi dokonca hosťom na svadbe. Nie je to tak dávno, čo sa Csémi dostal do rečí aj pre nové rodinné hniezdo vo Veľkom Mederi, ktoré kúpil priamo od posledného žijúceho muža z mafiánskej skupiny pápayovcov Norberta Kocsisa. 

Csémiho hlava však zostáva na mieste, teda vo vedení cudzineckej polície aj po škandále s únosom vietnamského občana. A rovnako na svojom mieste zostal riaditeľ Leteckého útvaru MV SR Dalimír Pišťanský. Nútenú dovolenku musí čerpať len šéf ochranky Peter Krajčirovič, na ktorú ho poslala ministerka vnútra Denisa Saková vraj preto, aby garantovala transparentné a nikým neovplyvňované vyšetrovanie celej záležitosti. To by bolo, samozrejme, v poriadku, keby dočasným vedením Úradu na ochranu ústavných činiteľov nepoverila človeka, ktorý sa podľa našich informácií priamo podieľal na príprave a organizovaní opatrení súvisiacich s návštevou vietnamskej delegácie vlani v júli na Slovensku. Dokonca jeho podpis sa údajne nachádza na príkaze na vykonanie bezpečnostných opatrení. Podpisoval ho v zastúpení svojho šéfa Krajčiroviča, ktorý bol údajne v tom čase niekoľko dní mimo úradu. Otázky sme v tejto súvislosti poslali aj na ministerstvo vnútra, kde ich však už niekoľkýkrát úplne ignorovali.

Mlčanlivosť

Netvrdíme, že naša policajná ochranka či iný policajný útvar sa akýmkoľvek spôsobom vedome podieľali na únose vietnamského občana. Policajní príslušníci len zabezpečovali plynulý priebeh návštevy zahraničnej delegácie tak, ako to robia pri každej inej. Jednoducho plnili rozkazy. Aké boli a čo všetko sa v inkriminovaný deň dialo, budú mať možnosť vysvetliť pred našimi orgánmi činnými v trestnom konaní. Ministerka Saková totiž 14 z nich, konkrétne práve policajtov z ochranky, zbavila mlčanlivosti. Aj tu sa však vynára otázka, prečo len štrnástich, keď podľa našich informácií na zabezpečenie vietnamskej delegácie ich bolo nasadených minimálne dvadsať.

Zvláštne sa to zrejme zdalo i generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi, ktorý žiada zbaviť mlčanlivosti až 44 ľudí. Len dúfajme, že vypovedať pôjde aj bývalý minister vnútra Kaliňák, ktorý je bezpochyby kľúčovým človekom v celej kauze.