Už bývalý šéf operatívcov NAKA Ján Kaľavský vypovedal o tom, ako vyšetrovatelia balamutia sudcov, len aby dostali ich súhlas na odpočúvanie, či sledovanie. Neprešlo veľa času a policajti nám naservírovali exemplárny príklad. Vďaka súhlasu sudcu na nasadenie informačno -technických prostriedkov na pytliakov získali a podsunuli do médií videozáznamy z poľovníckej chaty, na ktorej debatuje predseda Smeru Robert Fico.

Video Fica na poľovníckej chate získala polícia vďaka súhlasu sudcu s nasadením ITP na pytliakov.
Zdroj: Polícia SR

Aktuálny prípad ukazuje, že vyšetrovatelia balamutia aj vlastných kolegov.

Posolstvo brutality

Vyšetrovateľ Peter Kráľovič z Úradu inšpekčnej služby sa dostal do rodinného domu Mariána Kučerku vo Vajnoroch za asistencie Pohotovostného policajného útvaru. Nešiel Kučerku zatknúť, len mu doručiť obvinenie a spraviť domovú prehliadku. Prečo k tomu potreboval, preboha, dvanástich kukláčov so samopalmi a baranidlom?!
Kráľovič pri vyžiadaní mohutných, špeciálne vycvičených chlapov argumentoval bezpečnostným rizikom. Uviedol, že podozrivý Kučerka je príslušníkom Policajného zboru SR. To za prvé. A za druhé, zároveň je držiteľom zbrane.

Ako je to naozaj?

Kučerka pracoval na NAKA, ale od októbra 2021 už policajtom nie je. Vlastní poľovnícku zbraň, ale v októbri 2021 prišli za ním policajti a zbraň i príslušenstvo k nej mu zobrali.
Kráľovič nemal najmenší dôvod predpokladať, že by sa Kučerka správal agresívne. On osobne bol v decembri 2020 v rámci akcie Judáš zatknúť Kučerku a ten poslušne natrčil ruky, na ktoré mu nasadili putá.

Marián Kučerka už nie je policajtom a jeho zbraň zaistili vlani v októbri policajti.
Zdroj: Ľudmila Lacková

Kráľovič tiež vedel, že Kučerkovci majú dve malé deti. Dnes majú päť a sedem rokov. Napriek tomu, chcel do neveľkého rodinného domu s oplotením, ktoré bez väčších problémov prelezie hocijaká dôchodkyňa, vtrhnúť s posolstvom brutálnej sily.

Kukláči s kuklami na hlavách navlečení v čiernych kombinézach, nepriestrelných vestách, so suspenzormi medzi nohami vyzerali, akoby šli do boja s celým mafiánskym klanom. Niesli si baranidlo, balistický štít, na dvere domu mierili samopalmi.

Pripomeňme si ešte raz, že Kučerka nevyskočil z Krstného otca, "neležal na matracoch" a vyšetrovateľ Kráľovič nechcel nič iné, len Kučerkovi vložiť do rúk papier o obvinení. Nasvedčuje tomu aj sled udalostí. Kukláči zabúchali, Kučerkovci otvorili dvere. Vyšetrovateľ Kučerkovi oznámil, že je obvinený, poučil ho. Kukláči si (obrazne povedané) len prehodili zbrane cez plece a pobrali sa preč. Ich „akcia“ u Kučerkovcov trvala cca 10 minút.

Zaistili detské iPady

Vyšetrovateľ Kráľovič sa u Kučerkovcov zdržal. Mával povolením na domovú prehliadku. Chcel zaistiť dôkazy z trestnej činnosti, z ktorej Kučerku práve obvinil. Má ísť o prijatie úplatku 2 500 eur od kajúcnika Bernarda Slobodníka. Lenže peniaze mali byť podľa Slobodníkových slov odovzdané v hotovosti v máji 2020. Pozná niekto iný prípad, kedy policajti prehľadávali celý dom kvôli úplatku 2 500 eur odovzdaného pred dvomi rokmi?! Navyše, policajti zaistili Kučerkov telefón už v decembri 2020. Prípadnú komunikáciu so Slobodníkom mohli hľadať v ňom.

Príkaz na domovú prehliadku, pri ktorej boli zaistené detské iPady, vydal sudca Špecializovaného trestného súdu Milan Cisarik na návrh prokurátora Matúša Harkabusa. To je ten prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý odsúhlasil prehliadku celého Okresného súdu Bratislava III.

Prokurátor Matúš Harkabus sa preslávil súhlasom na prehliadku celého Okresného súdu Bratislava III a podpísal sa aj pod návrh na domovú prehliadku u Kučerkovcov.
Zdroj: Jaroslav Novák

Nahrávka "o sraní krvi"

V kuloároch sa hovorí, že v dome Kučerku policajti v skutočnosti hľadali niečo iné. Nahrávku, na ktorej sa prokurátori ÚŠP Ondrej Repa a Michal Šúrek vyhrážajú Kučerkovi, že ak nebude s nimi spolupracovať, “bude srať krv“.

Kučerkova žena, mimochodom, sama prokurátorka, ohľadne tohto vyhrážania podala na prokurátorov Repu a Šúreka podnet na disciplinárne stíhanie 18. novembra 2020. O dva týždne nato(!) - 2. decembra 2020 bol Kučerka obvinený z korupcie. Zavreli ho do väzby.

Kučerka bol zavretý vo väzbe vyše deväť mesiacov.
Zdroj: Ján Krošlák

5. januára 2021, v čase, keď nemal s rodinou absolútne žiadny kontakt, obvinili aj Kučerkovu manželku a Kučerkovho otca. Z legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Kučerku zavretého celé týždne samotného v cele zožieral strach, že do väzby zavrú aj jeho najbližších a z jeho detí sa v podstate stanú siroty.

Prokurátorom sa ospravedlnil, lebo "k žiadnemu nátlaku z ich strany nedošlo". Ospravedlnenie bolo napísané na počítači prokurátora ÚŠP Hrušku. Kučerka ho len podpísal.

Za odmenu do lepšieho

Krátko po ospravedlnení previezli Kučerku z obávanej väzobnej budovy v Žiline, kde sú cely bez prístupu denného svetla a bez elektrických zástrčiek (používať tam možno len elektrospotrebiče na baterky, platí to aj o televízoroch) do Justičného paláca v Bratislave. Kučerka mal pocit, akoby ho ubytovali v hoteli Carlton. Cela, do ktorej sa dostáva denné svetlo?! Wau!

Kučerka sa psychicky pozviechal. Na súdnom pojednávaní potom zopakoval, že sa mu prokurátori vyhrážali a ospravedlnenie i priznanie k trestnej činnosti vykonal pod nátlakom.
Aktuálne je za korupciu neprávoplatne odsúdený na jedenásť rokov väzenia. A polícia u neho čosi nástojčivo hľadá...