Tip na článok
Súd v Justičnom paláci v Bratislave, kde sa vypočúvali svedkovia z niekoľkých vrážd z 90. tych rokov

Výsmech rodinám pozostalých: Viacnásobný vrah Černák ako hviezda vianočného internetu želá sviatky plné lásky

Videopozdrav ako z gýčového amerického filmu. Búchanie ohňostroja, v pozadí znie Tichá noc a dojatý na doživotie odsúdený viacnásobný vrah Mikuláš Černák.

Ten s nádejou pre lepší nový rok želá svojim priateľom a fanúšikom, aby do ich domovov prenikla pokojná vianočná atmosféra plná lásky, šťastia a zdravia. Video malo v čase prípravy článku vyše 36-tisíc zhliadnutí.

“Je to horšie ako šírenie extrémizmu! Ako je toto možné, aby masový vrah takto komunikoval? Ako je možné, že sa vôbec nájdu ľudia, ktorí sa označujú za jeho fanúšikov? Veď to je choré. Ako k tomu prídu pozostalí po obetiach, ktoré surovo zavraždil a zahrabal bez akejkoľvek úcty ako prašivé psy?” komentoval rozhorčene príbuzný jednej z obetí. Ako je to možné, zaujímalo aj nás. Pravidlá určujúce, ako môžu osoby vo výkone trestu komunikovať so svetom za múrmi basy, sú totiž dostatočne jasné a o pozdravoch pre fanúšikov nič nehovoria.

Ministerka Lucia Žitňanská nerieši

Akákoľvek žiadosť médií o rozhovor s odsúdenými končí zamietavým stanoviskom. Odôvodnenie ministerstva spravodlivosti znie, že odsúdeným sa nemá robiť žiadna “reklama”. Mikuláš Černák sa však na žiadne povolenia nepýta a ministerstvu spravodlivosti to zjavne “žily netrhá”. “Odsúdení prístup na internet nemajú. Teda zverejňovanie “vianočných pozdravov” na internete v mene odsúdeného musí vykonávať iná osoba,” konštatoval v mene ministerky Lucie Žitňanskej jej hovorca.

Rekonštrukcia niekoľkých vrážd spáchaných v 90.tych rokoch Černákovou skupinou v Banskobystrickom kraji za účasti vtedajšieho bosa skupiny Mikuláša Černáka
Rekonštrukcia niekoľkých vrážd spáchaných v 90.tych rokoch Černákovou skupinou v Banskobystrickom kraji za účasti vtedajšieho bosa skupiny Mikuláša Černáka
EMIL VAŠKO

V rámci telefonátov, ktoré majú odsúdení povolené podľa paragrafu 27 Zákona o výkone trestu odňatia slobody, vrah Černák aktívne zasiela svoje posolstvá medzi pospolitý ľud. “Odsúdený má právo najmenej dvakrát za kalendárny mesiac telefonovať v trvaní najmenej 20 minút v čase určenom v ústavnom poriadku prostredníctvom telefónneho zariadenia umiestneného v ústave najviac piatim blízkym osobám, ktorých meno, priezvisko, adresu a telefónne číslo uvedie vo svojej písomnej žiadosti. Riaditeľ ústavu môže v odôvodnených prípadoch povoliť odsúdenému telefonovať aj s inou ako blízkou osobou,” píše sa v prvom odseku paragrafu 27 príslušného zákona. Tretí odsek upresňuje, že Ústav je oprávnený monitorovať a zaznamenávať obsah telefonického hovoru odsúdeného, napríklad na účely plnenia úloh na úseku boja proti terorizmu a organizovanému zločinu, zabrániť mareniu účelu výkonu trestu odňatia slobody, odhaľovania a objasňovania trestných činov a takéto záznamy môže uchovávať po dobu jedného roka. Ak by niekto hovory Černáka monitoroval, ťažko by sa mohli dostávať na internet v podobe pozdravov a demonštrovať tak pozostalým po obetiach, svedkom, ktorí Černáka usvedčovali, či policajtom, vyšetrovateľom, prokurátorom, sudcom aj ich rodinám zvrátenú moc mafiánskeho bosa.

Dvadsaťdeväť vrážd

Mikuláš Černák je odsúdený na doživotie za desiatku vrážd. Stále sa vyšetruje ďalších dvadsaťdva skutkov, okrem jedného ide opäť o brutálne vraždy. Vo väzení si odsedel osemnásť rokov a robí všetko preto, aby sa po odpykaní 25 rokov trestu dostal na slobodu. Vzhľadom na to, že je stále obvinený a vyšetrovaný pre obzvlášť závažnú trestnú činnosť, existuje podľa prokurátora Petra Šufliarskeho, ktorý stál na čele tímu vyšetrujúceho Černákove vraždy, dostatok dôvodov, prečo by mali byť jeho “pozdravy” spoza mreží monitorované.

19. 12. 1997: Kán (vľavo) a Černák sa presne pred 20 rokmi sami prihlásili na polícii.
19. 12. 1997: Kán (vľavo) a Černák sa presne pred 20 rokmi sami prihlásili na polícii.
archív

“Podľa Trestného poriadku, ak sa vedie trestné stíhanie proti obvinenému vo výkone trestu odňatia slobody, môže súd a v prípravnom konaní na návrh prokurátora sudca pre prípravné konanie rozhodnúť o dôvodoch, obsahu a trvaní nevyhnutných obmedzení, ktoré sa proti nemu uplatnia. Takéto obmedzenie sa môže vzťahovať aj na telefonovanie, ktoré sa môže vykonať iba po predchádzajúcom súhlase príslušného orgánu činného v trestnom konaní alebo súdu, ktorý si zároveň môže vyhradiť svoju prítomnosť pri telefonovaní. Aktuálne zbor neeviduje predmetné rozhodnutie vo vzťahu k osobe odsúdeného,” obhajuje riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž prípadné zlyhanie väzenskej ostrahy, ktorá Černákovi umožnila telefonovať a pozdravovať svoj fanklub. Námestník Generálnej prokuratúry pre trestný úsek Peter Šufliarsky s takýmto záverom nesúhlasí. Podľa neho by sa s Černákom mohlo zaobchádzať aj podľa paragrafu 81 zákona o výkone trestu odňatia slobody. Ten umožňuje umiestnenie odsúdeného za obzvlášť závažný zločin, ktorý vykonal ako člen organizovanej skupiny z preventívno-bezpečnostných dôvodov do oddielu s bezpečnostným režimom. A o tomto umiestnení rozhoduje riaditeľ väznice, v ktorej je odsúdený umiestnený. Ten potom informuje príslušného prokurátora.

“Dovolím si apelovať na vedenie ústavu pre výkon trestu, aby vo vzťahu ku všetkým doživotne odsúdeným, vrátane Mikuláša Černáka, dôsledne využíval ustanovenia zákona o výkone trestu odňatia slobody. V tomto prípade zákon dovoľoval nielen zistenie adresáta hovoru, ale aj zaznamenanie daného hovoru, eventuálne jeho prerušenie a skončenie v prípade, že nenapĺňal účely resocializácie. Verejnosť, ktorá tieto videá sleduje, by si mala uvedomiť, že nejde o bezúhonnú osobu, ale o odsúdeného masového vraha,” dodáva prokurátor Šufliarsky, podľa ktorého sú takéto vyjadrenia Černáka absolútne nevierohodné a neuprimné a ich cieľom je vzbudzovať vo verejnosti ľútosť a zároveň dojem zmeny osobnosti odsúdeného.

Viac zaujímavých tém sa dočítate tu:

VIDEO Plus 7 Dní