Cestovali najprv do Florencie a odtiaľ sa presunuli na vidiek v kraji vína Chianti. Pár hodín pred obradom, keď sa venovali úplne iným veciam ako nákupom, dostala svadobná mama esemesku o výbere z účtu. Prekvapený svadobný otec zapol počítač a prostredníctvom internetbankingu zistil, že všetky účty sú vybielené, celá rodina už v banke nemá ani fuka. Ešteže výdavky na svadbu i cestu vyplatili vopred, inak ktovie, čo by si v Taliansku počali.

Podobných krádeží cez internet stále pribúda, drvivá väčšina okradnutých už svoje peniaze nikdy neuvidí. Prípad Kalinovcov je prvý a zatiaľ, zdá sa, jediný, keď sa z páchania finančnej internetovej kriminality podarilo obviniť konkrétnych ľudí. Šiesti sú už vo väzbe, medzi nimi kardiológ MUDr. Michal Bruňo.

Hlas oznamujúci bombu

Lekár Bruňo z košickej záchranky nebol pre policajtov neznáma osoba, v roku 2015 našli v jeho byte pervitín na päťdesiatšesť dávok. Z obvinenia sa snažil vyvliecť, vyhrážkami nútil svedkyňu, aby zmenila výpoveď, čím sa dopracoval k obvineniu z marenia spravodlivosti. V panike z hrozby väzenia Bruňo načisto stratil rozum a v novembri 2017 anonymne nahlásil bombu na súde. Možno tento telefonát doplnil vyšetrovateľom chýbajúci kúsok do mozaiky v pátraní po skupine internetových zlodejov. Hneď na začiatku vyšetrovania sa im podarilo zabezpečiť záznam telefonického hovoru jedného zo zlodejov do banky, netušili však, komu hlas na zázname patrí. Skúsili ho porovnávať s hlasovými vzorkami vo svojej databáze a zistili, že do banky telefonoval doktor Bruňo. Ale poďme pekne po poriadku.

Podnikateľ Michal Kalina sa počas synovej svadby v Taliansku nemohol nikam dovolať, jeho telefón akoby „nemal signál“, ale tejto skutočnosti neprikladal žiadny význam. V zahraničí sa občas problémy s mobilnými telefónmi vyskytnú. Esemeska o prevode z Kalinovho účtu prišla na telefón jeho manželky. Kalina volal do banky, nahlásil neoprávnené operácie na svojich účtoch. Krátko nato Kalinova dcéra Zuzana medzi rečou spomenula, že aj jej „vypadol signál“. To už Kalinu prepadol nepríjemný pocit, že nejde o problém so signálom, ale pred svadobným obradom nechcel vyvolať paniku. Vyhovoril sa, že mu nie je dobre, vrátil sa na izbu a opätovne kontaktoval banku s podozrením, že niekto útočí na bankové účty celej rodiny.

Ako sa to internetovým zlodejom mohlo podariť, mu nešlo do hlavy, lebo každá transakcia bola realizovateľná len cez overovaciu esemesku. Až po návrate na Slovensko sa dozvedel, že telefón mu zablokoval mobilný operátor a niekomu vydal nové SIM karty na jeho i dcérino telefónne číslo. „Považujem za nehoráznosť, ako ľahko sa niekto dostane k môjmu telefónu a mobilný operátor sa ani len neospravedlní,“ hromží Kalina. „Keby sme neboli mali dvojité informovanie o pohybe na účte, prišli by sme o všetky peniaze. V banke sa mi peniaze podarilo zablokovať včas len vďaka tomu, že esemesku o transakciách som nedostával len ja, ale aj manželka. To zlodeji nevedeli a jej mobil neodstavili.“

Herci a biele kone

Polícia zistila, že zlodeji využili na získanie nových SIM kariet „hercov“. Kým sa Kalinovci zdržiavali v Taliansku, herci z východného Slovenska sa presunuli do Bratislavy a zhruba v rovnakom čase vošli do dvoch pobočiek telekomunikačnej spoločnosti. Andrea Ďurišová sa v nákupnom centre Eurovea s falošným občianskym preukazom v ruke vydávala za Kalinovu dcéru a Juraj Horňák zase v Auparku za Kalinu. Obidvaja nahlásili stratu SIM kariet a žiadali vydanie nových.

Po spustení policajného záťahu na vykrádačov účtov sa Horňák zľakol a ušiel za hranice, čím si zavaril ešte viac. Súd na neho vydal európsky zatykač. Pred pár dňami ho chytili v Česku, momentálne už s ďalšími komplicmi sedí vo väzbe.

Podľa uznesenia o obvinení Horňák s Ďurišovou v priebehu pár minút odovzdali SIM karty určeným osobám a tie ich vzápätí posunuli doktorovi Bruňovi a jeho komplicovi Marošovi Pietnemu. Oni dvaja sa potom pohodlne usadili v boteli Pressburg a cez wi-fi opakovane vstupovali k osobným i firemným účtom Kalinovcov. Peniaze previedli na účty bielych koňov, ale nenechali ich tam ležať. Robili prevody do iných bánk na ďalšie účty bielych koňov. Ako prístup k účtom získavali, hovorí Lukáš Demeter: „Cez Face­book ma kontaktoval Gabo, s ktorým som sa letmo poznal z bývalého zamestnania. Pýtal sa, či si nechcem zarobiť päťdesiat eur za zriadenie účtu v banke. Kto by nechcel peniaze za nič? Šiel som s Gabom do banky, účet som si vybavil a obálku so zmluvami a s prístupovými kódmi som mu odovzdal. Gabo si hneď sadol, skontroloval prístup k internetbankingu a zistil dáky problém. Musel som sa do banky vrátiť a žiadať o doplnenie služby. Gabo mi ponúkol peniaze aj za zriadenie účtu v inej banke a pýtal sa, či nepoznám ďalších ľudí, ktorí by si chceli takto zarobiť. Za každého získaného človeka som mal dostať dvadsaťpäť eur.“

So zadávaním bankových príkazov k účtom Kalinovcov začali zlodeji o siedmej večer a do polnoci mali už všetky peniaze pekne nachystané na priamy výber. Stačilo tak málo. Poradili si aj s blokáciou zo strany banky na prevod neobvykle vysokých súm. Práve tú riešil doktor Bruňo telefonicky s pracovníkmi banky. Požadovali preukázanie legitimity prevádzaných finančných prostriedkov a Bruňo narýchlo vyhotovil dve zmluvy. Jednu Demeter akože podpísal s Kalinom, druhú s Kalinovou dcérou. K odblokovaniu peňazí nedošlo len preto, lebo Kalinovci mali dvojitú esemeskovú ochranu a polícia mohla včas zasiahnuť.

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale záchrana peňazí rodiny Kalinovcov je jedna vec, úplne iná usvedčenie páchateľov. Policajti si museli poradiť s modernými technológiami a navyše sa nestratiť v internetovej džungli. Tím z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici to dokázal.

Cez logy na vstup k internetbankingu identifikovali logy z IP adries. Podľa použitých telefónnych čísiel odhalili IMEI zariadení, na ktorých boli tieto čísla aktívne. IMEI je kód na identifikáciu telefónneho prístroja, čiže označenie konkrétnej „škatuľky“, ktorú pri telefonovaní držíte v ruke. Od konkrétnych telefónov, do ktorých si zlodeji vložili Kalinovu SIM kartu, sa policajti odpichli. Zisťovali, aké iné SIM karty sa vkladali do týchto telefónov a tak ďalej. Podľa týchto stôp a z nich vyplývajúcich indícií sledovali a odpočúvali viac osôb, vykonali domové prehliadky. V počítačoch podozrivých osôb nenašli skoro nič. Zistili, že zlodeji na každý krok na internete využívali vzdialený prístup.

To znamená, že síce zapli svoj počítač, ale ten akoby vôbec nepracoval, aktívnou sa stala len počítačová klávesnica. Zlodeji si opakovane a pod rôznymi používateľskými profilmi cez istý portál zriaďovali vzdialený prístup. Zaplatili za prenájom, aktivovali ho, urobili, čo bolo treba - prezreli, koľko majú cudzí ľudia peňazí v banke, čítali cudzie e-maily, vytvárali nové emailové účty - potom server deaktivovali a nič z týchto aktivít nezanechalo v počítači stopu. Obvinení chytráci takto používali nie jeden vzdialený prístup, ale päť reťazovo pospájaných. Policajtom sa napriek tomu podarilo zaistiť obsah e-mai­lov, ktoré preukazujú súvis s útokom na účty Kalinovcov, vrátane prefoteného občianskeho preukazu s menom Michal Kalina, ale s podobizňou iného muža.

Systematická mravčia práca zlodeja: Doktor Bruňo popiera, že on by mohol páchať vysokokvalifikovanú, sofistikovanú trestnú činnosť, z ktorej je obvinený. Považuje sa za stredne zdatného používateľa počítačov. Nedokáže programovať, vzdialený používateľský prístup nikdy neskúšal a vlastne ani poriadne nevie, čo to je.

Nepriamo priznal len to, že zhruba od roku 2015 sa venuje lovu informácií na internete. Vtedy vraj akousi zázračnou náhodou natrafil na stránku so zrejme hacknutými prístupovými heslami a menami do obrovského počtu e-mailových účtov klientov rôznych bánk, ale netušil, na čo by ich mohol použiť. Z vyšetrovania však vyplýva, že Bruňo obsah cudzích e-mailových účtov systematicky študoval. Zameral sa na také, v ktorých našiel prefotené občianske, vodičské preukazy a pasy a zaujímavé informácie si archivoval v elektronickej podobe na viacerých miestach. Medzi inými dlhodobo sledoval Kalinovcov a vytypoval si ich ako vhodné obete. Paradoxne, práve Kalinovci mali pocit, že internetu zverujú minimum osobných údajov. Nepatria k fanúšikom sociálnych sietí, nemajú účty na Face­booku, nikde nevešajú fotografie z dovolenky. Lenže keď sa balili na synovu svadbu do Talianska, Bruňo už o ich rodine vedel takmer všetko. Vrátane toho, kedy a kam odchádzajú, kedy sa majú vrátiť, koľko za svadbu zaplatili a koľko im ostalo na účtoch.

Niekto sa bojí

Rovnako ako Kalinovcov mala partia okolo doktora Bruňa zmapovaných mnoho rodín, mnoho firiem, mnoho internetových obchodov aj s databázami registrovaných účastníkov, ale vyšetrovateľ dostal pokyn sústrediť sa len na tento jediný útok. Po­dľa informácií PLUS 7 DNÍ doposiaľ nebol preskúmaný celý rozsah dát, ktorými doktor Bruňo disponoval. Možno preto, že medzi nimi sa nachádza aj komunikácia spadajúca pod režim utajenia, a tak záujem o dôkladné prešetrenie tejto kauzy a odhalenie celej siete internetových kriminálnikov nie je ani na najvyšších miestach. Možno aj preto, že keby sa prevalilo, k čomu všetkému sa doktor Bruňo dostal, medzi klientmi mnohých bánk by nastala obrovská panika.