Marianovi Kočnerovi sa kladie za vinu, že posielal z väzby motáky, kde mali byť inštrukcie, ako ovplyvniť vyšetrovanie prípadu falšovania zmeniek televízie Markíza. Mal ich posielať cez bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby Petra Tótha. Ten to uviedol počas svedeckej výpovede na Špecializovanom trestnom súde v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.


S krížikom: Pribratý, bez šance hľadať záchranu v ajurvéde, sa Kočner dal na kresťanstvo
Verejné zasadnutie Najvyššieho súdu SR vo veci odvolania voči rozsudku v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na snímke je obžalovaný Marián Kočner.
Zdroj: MATEJ KALINA

Marian Kočner nebol na verejné zasadnutie eskortovaný z výkonu trestu odňatia slobody. Dal svojmu advokátovi Michalovi Mandzákovi súhlas na konanie v neprítomnosti.

Advokát Kočnera žiadal trestné stíhanie zastaviť. Predseda senátu Okresného súdu Bratislava I rozhodol, že sa žalovaný skutok bude posudzovať ako zločin krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy. Prokuratúra navrhovala pôvodne prijať obžalobu zo zločinu marenia spravodlivosti v štádiu pokusu.

„Zatiaľ nie je možné konštatovať, že sa  právna kvalifikácia ešte nemôže zmeniť v priebehu hlavného pojednávania,“ povedal po verejnom zasadnutí senátu OS BA I prokurátor Krajskej prokuratúry z Trenčína. „Základna sadza je prísnejšia ako som ja navrhoval v  pôvodnej obžalobe,“ pokračoval ďalej prokurátor.

Podľa prokurátora  navrhovaní svedkovia Bödor a Fico nie sú potrebný pre tento prípad.

„Nie dobre rozumiem tomuto návrhu obhajoby. Uvidíme, ako sa s tým vysporiada súd. Je možné, že dôjde k určitej modifikácii  návrhu z toho dôvodu, že došlo k zmene právnej kvalifikácie,“ uviedol  prokurátor.

Senát Okresného súdu Bratislava I vytýčil termín hlavného pojednávania na 10. až 11. augusta o 8:30.

Na hlavnom pojednávaní by mal vypovedať Peter Tóth, advokát Andrej Šabík, obhajca Marek Para, znalci a iní svedkovia. Obhajoba navrhuje preskúmať duševný stav Tótha. 

Viac FOTO Kočnera v GALÉRII

Marian Kočner je právoplatne odsúdený na 19 rokov odňatia slobody za falšovanie zmeniek TV Markíza spolu s Pavlom Ruskom. V kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej ho síce Špecializovaný trestný súd oslobodil v septembri 2020 spod obžaloby, no Najvyšší súd SR rozsudok neodobril a vrátil ho naspäť na Špecializovaný trestný súd v Pezinku na opätovné prejednanie.