Tip na článok
Zíva prázdnotou: Dokonca aj v čase posledného zápasu s Dubnicou nad Váhom.

Záhada futbalu v Topoľčanoch: Kam zmizli desaťtisíce eur?

Henrieta Ďurovová

Chceli transparentný účet klubu, narazili na odpor. Možno preto, lebo vysvitlo, že v Topoľčanoch sa okolo futbalu dejú zaujímavé veci.

Galéria k článku (6 fotografií )
Zíva prázdnotou: Dokonca aj v čase posledného zápasu s Dubnicou nad Váhom.
Nebabrali sa: Poslanci odhlasovali, aby sa nevyúčtované tisíce jednoducho vrátili v splátkach, skoro ako bezúročná pôžička.
Zíva prázdnotou: Dokonca aj v čase posledného zápasu s Dubnicou nad Váhom.

Jednou z nich je skutočnosť, že v meste fungujú súčasne na rovnakej adrese dve občianske združenia zastrešujúce tento populárny slovenský šport. Ide o MFK Topvar Topoľčany a MFK Topvar Topoľčany 1912. Spája ich nielen personálne obsadenie, ale najmä číslo bankového účtu, ktoré majú obe združenia rovnaké.

Mastná dotácia

Ako je to možné? Nuž, pýtali sme sa, ale namiesto jednoznačnej odpovede sme sa dozvedeli to, že ani primátor mesta Peter Baláž (Smer, Strana zelených) netuší, ako to vlastne so spomínaným účtom je. Nevie to ani hlavný kontrolór mesta Ján Kmeťo, ba dokonca ani niekdajší štatutár jedného zo združení, mestský poslanec Peter Žembera (Smer, Strana zelených). Nevedia ani to, kto sú štatutári spomínaných združení, a to napriek tomu, že jednému z nich aj v tomto roku miestni poslanci schválili bohatú futbalovú dotáciu vo výške skoro osemdesiattisíc eur! Táto sumička je podľa zmluvy uverejnenej na stránke mesta určená na bežné výdavky.

Konkrétne na športovú činnosť mládeže a žien, štartovné klubu, dopravné náklady na cestách na zápasy, prevádzku a údržbu športoviska. Dotácia sa, podľa zmluvy, nemôže použiť na odmeny trénerov, rozhodcov, hráčov mužstiev dospelých a hráčov s profesionálnou zmluvou, na platy vrcholového manažmentu, respektíve funkcionárov klubov a ekonómov klubov, transfery, kúpy a sústredenia hráčov mužstiev dospelých, kapitálové výdavky, výdavky na pohostenie, občerstvenie a dary pre funkcionárov, manažment a hostí z vrcholových zväzov. Mesačne na účet združenia putuje viac ako šesťtisícšesťsto eur a rodičia hráčov sa právom pýtajú, kde sa peniaze strácajú. Vyjadrili podozrenie, že táto mastná suma sa nejakým spôsobom vo vyúčtovaní prefakturuje tak, aby naoko všetko sedelo a každý bol istým spôsobom spokojný. Najmä futbalové družstvo dospelých, ktoré sa v tretej lige drží zázrakom a na zápasy doma sa naň chodia pozerať hádam len futbaloví funkcionári. „V áčku hrajú aj dorastenci, tak je všetko v poriadku,“ vysvetlil v skratke logiku celého toku peňazí čestný prezident klubu a primátor v jednej osobe Peter Baláž. Práve dorastencom je dotácia určená.

Zabudnuté vyúčtovanie

Všetko sa začalo v roku 2015, keď občianske združenie MFK Topvar Topoľčany, v ktorého správnej rade sedel poslanec Žembera a súčasný funkcionár klubu a člen správnej rady MFK Ľudovít Duša, „nevedelo“ vyúčtovať časť poskytnutej finančnej dotácie. Oficiálne to zistil mestský kontrolór Kmeťo pri kontrole bežných výdavkov, pričom sa ukázalo, že klub „zabudol“ vyúčtovať mestu použitie skoro šesťdesiattisíc eur.

Začiatkom roka 2016 MFK Topvar Topoľčany odoslalo mestu avízo o vrátení týchto peňazí, no ukázalo sa, že sa tak nestalo. Klub požiadal mesto o splátkový kalendár. Navrhol splatiť túto sumu v priebehu dvoch rokov, v mesačných splátkach po dva a pol tisíca eur. Čuduj sa svete, poslanci tento nápad schválili a na to, že spomínané peniaze treba aj zdokladovať, sa akosi pozabudlo. Jednoducho, dôležité bolo, aby sa peniaze vrátili, a nikto sa už nestaral o to, kde a na čo sa vlastne minuli.

Trestné oznámenie

Podobný prípad sa v rovnakom období udial v Žiari nad Hronom. Tam opakovaná kontrola zistila, že v pokladnici spoločnosti, ktorá zastrešuje žiarske športové kluby, chýbalo takmer dvadsaťtritisíc eur. Veci sa vyriešili transparentne a jasne. Odvolaného konateľa spoločnosti okamžite nahradil nový človek a mesto podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. V Topoľčanoch sa to však skončilo tak, že miestni poslanci vyúčtovanie peňazí obišli hlasovaním o splátkovom kalendári a účel peňazí nikoho nezaujímal. Vlastne, predsa len sa niekto našiel. Rodičia, ktorých deti futbal hrávajú, sa logicky pýtajú, na čo sa peniaze použili. „Primátor rád hovorí o tom, ako klub bohato dotuje, pritom prerozdeľuje iba peniaze daňových poplatníkov,“ hovoria zástupcovia rodičov, s ktorými sme sa stretli. Svoju identitu nechceli zverejniť, pretože „bývame v malom meste a narobia nám tu problémy“.

Exekúcie

„Pôvodný futbalový klub má zablokovaný účet, mal exekúcie, dlhoval trénerom, no presne vám to nevieme povedať, pretože sa nevieme dostať k hospodáreniu klubu. Úpadok futbalu je prudký, naše deti odchádzajú hrať preč. Mali by sme spraviť hrubú čiaru, Áčko by malo začať hrať o ligu nižšie a postupne by sme si vychovali vlastných hráčov. Nechceme nič rušiť, ako to klub deklaruje, naopak, zaujíma nás, kam idú peniaze určené na deti a mládež. Navrhovali sme zriadiť transparentný účet, no nevyhoveli nám. Ako rodičia platíme päť eur ročne, no sme ochotní platiť viac, ak to bude pod verejným dohľadom. Namiesto toho sme zistili, že dotácie mesta síce oficiálne dostáva občianske združenie MFK Top­var Topoľčany, no v zmluve uvádza číslo účtu, ktoré používa aj MFK Top­var Topoľčany 1912. Na čo slúži toto druhé občianske združenie a ako je možné, že nikoho netrápi, že používajú rovnaký účet? Veď to zaváňa podvodom. Ako si to medzi sebou účtujú? Obe združenia majú dokonca rovnakú adresu, no netušíme, kto je ich štatutár. Nemáme ani kam poukazovať dve percentá, hoci by sme radi.“

Všetko v poriadku

Tieto otázky sme položili aj primátorovi mesta, kontrolórovi a poslancovi Žemberovi, o ktorom sa rodičia detí domnievali, že je štatutárom druhého združenia MFK Topvar Topoľčany 1912. Zaujímalo nás, či je v poriadku, že obe združenia používajú rovnaké číslo účtu, pričom existuje vážne podozrenie, že práve toto číslo účtu používa v zmluvách pôvodné občianske združenie, aby dostalo peniaze, hoci jeho zriaďovateľom je združenie s prívlastkom 1912. „Ja už štatutárom spomínaného združenia nie som,“ ozrejmil nám poslanec a poslal dokument, v ktorom v roku 2016 oznámil združeniu ukončenie vykonávania funkcie štatutára.

„Peniaze sa posielajú na ten účet, ktorý je uvedený v zmluve,“ vysvetlil nám kontrolór. Kontroluje niekto, komu účet skutočne patrí? „Zmluvy podpisuje štatutár mesta, veď napokon sa vždy riadne vyúčtujú. Ja nekontrolujem, komu účet patrí, až neskôr, keď robím kontrolu. Nemám dôvod spochybňovať účet, ktorý podpíše primátor a poskytne štatutár. Mňa to v podstate ani nezaujíma,“ svojsky nám vysvetlil kontrolór mesta Ján Kmeťo, no nezabudol podotknúť, že svoju prácu vykonáva poctivo a dobre.

„My nemôžeme sledovať každý účet, mesto Topoľčany ich má asi päťdesiat,“ začal ozrejmovať celú situáciu primátor mesta Baláž. „Nie, nemusia doložiť, komu účet patrí. Nemám to ako sledovať. Ja žiadosti podpisujem, ale oni uvádzajú, kam peniaze máme posielať. Po troch mesiacoch ich riadne vyúčtujú a je všetko v poriadku. Ako si to účtujú združenia medzi sebou? Neviem, asi majú zmluvu a je to dohoda medzi nimi. Každý môže mať viac účtov, máme tristo dotačných zmlúv. My nemáme prečo sledovať, čo je za tým, ide o dôveru. Veď sa to pravidelne zúčtováva a hlavný kontrolór v tom problém nevidí.

Rodičia vraj len vykrikujú

„Ja by som platil, ale chcem vidieť, kam idú peniaze. Nech si založia vlastný klub,“ rieši primátor. Od poslanca Petra Žemberu, inak šéfa mestských služieb, sa dozvedáme, prečo vzniklo druhé združenie s prívlastkom 1912. „Malo za cieľ zháňať futbalu sponzorov,“ pridal sa do rozhovoru. „Tvorili ho vážení podnikatelia, no časom sme z neho vystúpili, ja už nie som štatutár. Kto to je? Ľudovít Duša, ktorý je zároveň členom správnej rady MFK Topvar.“ Dodáme, že je šéfom topoľčianskej mestskej polície.

Neukradli. Iba nevedeli vyúčtovať

Mimochodom, práve on sa o fungovaní klubu a združení rozrečnil najviac a najochotnejšie. „Áno, existujú dve združenia, to je pravda. MFK Top­var Topoľčany 1912 vykonáva v prospech starého združenia ekonomickú činnosť, zháňa sponzorov a to je celé. Jasné, že nemajú žiadnu štruktúru ani hráčov. Je to všetko preto, lebo pred desiatimi rokmi bolo staré združenie v dlhoch, malo exekúcie, klub dokonca skrachoval. Prišiel nový prezident, podnikateľ Abdelaziz Patrik Benaoudia, ktorý do futbalu nalial vlastné peniaze. My sme v roku 2015 získali do klubu až sedemdesiattisíc eur, ktorými sa podarilo vyplatiť dlhy! Dlh, ktorý klub spláca, vznikol pre systém, aký tu fungoval a zmenil sa. Nejaké peniaze nám požičal podnikateľ, a tak sa stalo, že sme napokon dotáciu nevyúčtovali. Nemohli sme predsa povedať mestu, že sme ich museli vrátiť podnikateľovi,“ objasňuje mestský policajný náčelník Duša.

„Hoci sme aj povedali, oni to neuznali. Bola z toho bublina, že sme ukradli šesťdesiattisíc eur! Urobili to médiá, ktoré proti nám vedú vojnu, ani priestor nám nedajú. Rodičia by najradšej áčko zlikvidovali a peniaze by chceli len na deti, už vlani sa chystal predaj áčkového klubu. Napokon sa prezident klubu rozhodol, že spomínaný dlh prevezme na seba a splatí ho. Ako sa použili sporné peniaze? Nuž takto, no prežil to áčkový futbal. Mestu sme dlžní už iba tisícdeväťsto eur. Posledná splátka je pred nami. Napokon, tok peňazí v roku 2016 kontroloval prezident klubu a zistil, že neboli ukradnuté, len sa nedali zúčtovať. Jednoducho sa nezaplatilo len to, čo sa malo, ale zaplatili sa pravdepodobne aj iné veci, napríklad preprava, ktorá sa nedala zúčtovať, alebo obedy. Skúsil sem priviesť cudzincov, že ich predáme, domáci tu hrať ne­chceli. To sa však nepodarilo, mal len stratu. Každý chce peniaze, aj hráči, zadarmo nebude hrať nikto. Veľmi si preto vážime, že za áčko hrajú naši dorastenci.“

Za boha a za futbal

To, komu v skutočnosti patrí účet, ktorý používajú obe spomínané združenia, sme sa teda počas nášho pátrania nedozvedeli. Ani to, ako si medzi sebou združenia dotáciu mesta, inak peniaze daňových poplatníkov, presúvajú a účtujú, ba ani to, kto v skutočnosti spláca dlh klubu, ktorý sme opísali a o ktorom kriticky hovoria rodičia futbalových ratolestí. V Topoľčanoch pritom všetci zhodne futbal chcú. Len za akú cenu?

„Koniec môjho ,prezidentovania‘ sa uskutočnil v septembri 2008. V tento deň odohralo mužstvo MFK pohárový zápas doma s prvoligovým mužstvom z Košíc. Vtedajším trénerom hostí bol dnes reprezentačný tréner Ján Kozák. MFK prehral 2 : 3 a jeho účinkovanie v Slovenskom pohári sa v tom ročníku skončilo. Potom sa vymenilo vedenie klubu a všetko začalo ísť dolu vodou,“ vyjadril svoj názor na súčasný topoľčiansky futbal jeho bývalý prezident Jozef Společník. „Je tendencia, že mestská dotácia sa napokon zníži a zanikne mládež,“ skonštatoval primátor Baláž. V deň našej uzávierky nám nakoniec poslal mestský náčelník Ľudovít Duša mandátnu zmluvu medzi oboma občianskymi združeniami. Tá by podľa neho mala vysvetľovať, prečo obe používajú ten istý účet.

VIDEO Plus 7 Dní