Ani vo svete sa nestáva často, ba priam ojedinele, aby pred súd postavili úradujúcu hlavu štátu. Slovenskému prezidentovi Andrejovi Kiskovi sa čosi také „pošťastilo“. Pred pár dňami viedli jeho kroky na Okresný súd v Poprade. V jednej z tamojších súdnych siení sa musel posadiť do lavice určenej pre žalovaných.

Do tejto pozície ho dostal popradský zubár Ján Franc, ktorý už vyše roka zvádza márny boj o to, čo mu podľa jeho najlepšieho svedomia a vedomia právom patrí. O pozemok v obci Veľký Slavkov. Pred dvadsiatimi rokmi mu ho daroval otec, dnes je však vlastníkom tejto lukratívnej pôdy pod Tatrami úradujúci prezident Andrej Kiska. Samo osebe nič zvláštne, veď pozemky sa bežne kupujú a predávajú. Lenže ten, ktorý sa stal predmetom sporu, zmenil majiteľa pofidérnym spôsobom. Ján Franc je presvedčený, že o svoj majetok prišiel podvodom. Protistrana tvrdí, že nehnuteľnosť nadobudla zákonnou cestou. Kto má pravdu? Už prvé pojednávanie naznačilo, že súd nebude mať v tomto spore jednoduchú úlohu.

Čo sa stalo

Pripomeňme, o čo v kauze ide. Jej prvá kapitola sa začala písať na začiatku deväťdesiatych rokov, keď štát v rámci reštitúcie vrátil pozemky vo Veľkom Slavkove otcovi Jána Franca. Ten ich v roku 1998 daroval synovi. Keďže Ján Franc nemal vtedy pôdu ako využiť, obratom ju prenajal Poľnohospodárskemu družstvu Mlynica.

Advokát: Záujmy Andreja Kisku na súde háji jeho poradca, bývalý šéf Ústavného súdu Ján Mazák.
Zdroj: MATEJ KALINA

Nasledujúcich osemnásť rokov bolo na prvý pohľad všetko v poriadku. Francovci žili v domnení, že veci sú tak, ako majú byť. Až v roku 2016 Ján Franc potreboval vykonať istý zápis na katastri, kde zistil, že prišiel o značnú časť, presnejšie o 12 105 štvorcových metrov, z jedného zo svojich pozemkov. Keďže jeho snaha osloviť aktuálneho vlastníka bola neúspešná, vlani v máji podal trestné oznámenie. Týkalo sa podozrenia zo spáchania trestného činu podvodu.

Polícia v rámci vyšetrovania zistila, že predmetný pozemok bol 3. júna 1999 vydržaný, o čom bola spísaná notárska zápisnica. Jeho majiteľom sa stala spoločnosť AGRAS z Veľkého Slavkova. Táto firma pozemok 22. júla 1999 predala za 43-tisíc korún novému vlastníkovi a ten ho 28. júla 1999 za 54 270 korún „posunul“ Andrejovi Kiskovi.

Skutočnosti, ku ktorým sa polícia dopátrala, ju napokon viedli k tomu, že prípad jednoducho hodila s požehnaním prokuratúry za hlavu. Postúpila ho na priestupkové konanie. Orgány činné v trestnom konaní tak urobili na základe posudku znalca, ktorý predmetný pozemok ohodnotil na 119,34 eura. A to napriek tomu, že podľa realitných maklérov sa jeho hodnota dnes môže šplhať k miliónu eur.

Obrátil sa na politika

V tomto momente spravil Ján Franc hádam najväčšiu chybu. Do sporu zatiahol politiku. Obrátil sa totiž s prosbou o pomoc na manželkinu vzdialenú rodinu, ktorej členom je podpredseda Slovenskej národnej stany Jaroslav Paška. Nuž a ten vlani na jeseň v istej televíznej diskusnej relácii vytiahol informáciu, že jeden nemenovaný ústavný činiteľ sa podvodom dostal k pozemku pod Tatrami. Meno síce nekonkretizoval, takmer okamžite však bolo jasné, že je ním prezident Andrej Kiska.

Témy sa hneď chytili všetky médiá a napokon aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ktorý dal celú záležitosť okolo prevodu pozemku vo Veľkom Slavkove nanovo preveriť orgánom činným v trestnom konaní. Konal aj Ján Franc, ktorý podľa hovorcu policajného prezídia Martina Wäldla „v predmetnej veci podal dňa 24. novembra 2017 trestné oznámenie na Národnú jednotku finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru“. Wäldl nás tiež informoval, že pred pár dňami, konkrétne 15. januára tohto roku, začal vyšetrovateľ v tomto prípade trestné stíhanie vo veci podozrenia zo spáchania trestného činu podvodu, a to podľa Trestného zákona platného v čase možného spáchania skutku.

Pozemok: O tento pozemok s rozlohou 12 105 metrov štvorcových sa sporia Ján Franc a Andrej Kiska.
Zdroj: MATEJ KALINA

Dobrá viera

Ján Franc nezostal len pri trestnom oznámení. Svojich práv sa domáha aj na súde, na ktorý sa obrátil preto, aby určil vlastníka. V tejto veci zažaloval súčasného prezidenta Andreja Kisku. Zoči-voči sa obaja páni stretli pred pár dňami, keď sudca vec predbežnej prejednal. V rámci tohto úkonu sa Jána Franca a Andreja Kisku pýtal, či spor skutočne nevedia ukončiť zmierom. „Nie,“ znela jednoznačná a rázna prezidentova odpoveď. A hoci popradský lekár aj vyzeral, že by sa možno pokúsil o spoločnú reč, po jednoznačnej reakcii Andreja Kisku už na výber nemal.

Sudca, ktorým je v tomto spore Miroslav Radačovský, zhrnul predložené dokumenty, pričom vyhlásil, že navrhovateľ, teda Ján Franc, v podstate ťahá za kratší koniec. Ocitol sa totiž v postavení akéhosi nedbalého vlastníka.

Na druhej strane Andrej Kiska nadobudol, podľa vlastných slov, pozemok v dobrej viere, z čoho má zrejme vyplývať, že na pozemok má väčšie právo. Kiskov advokát Ján Mazák, ktorý je zároveň jeho oficiálny poradca, predložil sudcovi v tejto súvislosti rozsudok Ústavného súdu. „Je to rozhodnutie z decembra minulého roka, ktoré, stručne vysvetlené, hovorí o tom, že nadobúdateľ spornej nehnuteľnosti, aj keď ju nadobudol od niekoho, kto nebol jej vlastníkom, je chránený, ak nehnuteľnosť nadobudol v dobrej viere,“ vysvetlil nám Ján Mazák.

Andrej Kiska sa vyjadril, že tento spor je smutný príbeh. „Predstavte si, že si kúpite byt a po dvadsiatich rokoch vám zaklope na dvere niekto, od koho ste byt nekupovali, a povie vám, že je jeho majiteľom,“ predostrel svoj pohľad na vec.

Vyhlásil tiež, že na tomto spore je smutná jedna vec. Ak druhá strana prišla o pozemok skutočne na základe nezákonného prevodu vlastníckych práv, na súde sa vlastne stretli dve poškodené strany. „Takže skutočne očakávam, že súd rozhodne a nájde spravodlivosť. Ale tak, ako aj teraz súd skonštatoval, ja som konal v dobrej viere. Kupoval som od človeka pozemok, o ktorom som nemal najmenšiu predstavu, že by bola na ňom akákoľvek ťarcha z minulosti,“ opätovne zdôraznil Andrej Kiska svoju dobrú vieru.

V súdnej sieni: Ján Franc a Andrej Kiska sa stretli zoči-voči pred pár dňami na Okresnom súde v Poprade.
Zdroj: MATEJ KALINA

Kto je nedbalý?

Len aby sa vedelo, hoci prezident v súvislosti s kúpou pozemku neustále spomína známeho podnikateľa spod Tatier, v skutočnosti túto pôdu nadobudol od istého pána z Lučivnej, na ktorého meno bola na katastri zapísaná presne šesť dní! Navyše, zmluva, ktorú s ním Andrej Kiska podpísal, podľa našich informácií neobsahovala číslo listu vlastníctva.

V zásade nič závažné, no každý obyčajný človek by zrejme spozornel a o vec by sa začal zaujímať. Najmä ak by sa po rokoch objavila osoba tvrdiaca, že o predmetný pozemok prišla podvodným spôsobom. Z vyjadrení Andreja Kisku vyplýva, že si z ničoho uvedeného ťažkú hlavu nerobil. Napokon, tak ako ani zo starostlivosti o pozemok vo Veľkom Slavkove. Lebo, ako nám vysvetlil, „pozemok tam stál, sú to lúky, nepotrebujú žiadnu údržbu. Ani kosenie, sú to lúky a pasienky“.

V tom sa prezident štátu mýli. Obec Veľký Slavkov ešte v roku 2004 prijala nariadenie, ktorým vlastníkov pozemkov zaväzuje riadne sa starať o majetok. V praxi to napríklad znamená, že svoje lúky by mali minimálne dvakrát ročne kosiť. Aj keď zo strany Andreja Kisku nejde o veľký prehrešok, je zarážajúce, že nemal potrebu akýmkoľvek spôsobom sa zaujímať o svoj pozemok. Keby tak bol urobil, možno by zistil, že jeho 12 105 štvorcových metrov sa pravidelne kosí, čo by logicky vyvolalo otázky, kto a prečo to robí. A možno by už dávno zistil, že niečo nie je v poriadku.

Na druhej strane, za nedbalého vlastníka je označený človek, ktorý svoju pôdu prenajal, čím zabezpečil starostlivosť o ňu. Ján Franc za tento prenájom dostával od mlynického družstva až do roku 2016 pravidelné platby. „Nemohol som vedieť, že došlo k zmene vlastníka. Každý rok som chodil pravidelne po zemiaky za pozemok a od určitého obdobia mi chodila za pozemok finančná čiastka. Celé je to veľmi záhadné,“ povedal Ján Franc, vnímaný ako niekto, kto z obyčajného pozemkového sporu urobil politickú záležitosť. Ruku na srdce, mal inú možnosť? Kedy sa o tento problém začali skutočne zaujímať kompetentné orgány a verejnosť? Možno práve prípad Jána Franca povzbudí na činy aj iných obyčajných ľudí. Lekár z Popradu spolu s Andrejom Kiskom sa pred súd opäť postavia v marci, keď je naplánované ďalšie pojednávanie.

Prečítajte si tiež: