Pred pár dňami vyvolal značný ohlas záťah polície na partiu ľudí propagujúcich nacistický režim. Jedným zo zadržaných bol advokát František Polák, ktorý sa v minulosti zviditeľnil najmä zastupovaním Kotlebovho poslanca či vraha Mikuláša Černáka. Pri svojej činnosti bol taký oduševnený, že tohto kedysi naozaj obávaného mafiána dokonca priviedol k tomu, aby prelomil mlčanie. Dnes má však pán advokát, zdá sa, úplne iné veci na robote, ako kuť divné plány s pofidérnym indivíduom. Sám sa totiž nachádza vo vyšetrovacej väzbe pre podozrenie z páchania extrémistických trestných činov.

Lenže to nemusí byť ani zďaleka jeho jediný problém. Nie je totiž vylúčené, že na krku môže mať aj čosi oveľa závažnejšie ako vlastníctvo gumenej masky s podobizňou vodcu Adolfa Hitlera. Naša redakcia disponuje materiálom naznačujúcim, že František Polák mohol fungovať ako vybavovač, ktorý vplyvným podnikateľom sľuboval beztrestnosť. Samozrejme, nie zadarmo. Za svoje služby si vraj spoločne s ďalšími pýtal státisíce eur.

Skupinka

O akejsi skupinke ľudí, ktorá navštevuje podnikateľov, sľubuje im hory-doly a najmä to, že v prípade daňových či iných podobných kontrol vie zabezpečiť, aby sa nič nezistilo, respektíve nič nevyšetrilo, sa šepká už dlhšie obdobie. Funguje údajne v spolupráci so zdrojmi na Kriminálnom úrade finančnej správy (KÚFS). Ten, ako je známe, môže zhabať účtovné doklady firmám či podnikateľom, ktorí sú podozriví z krátenia dane.

V kompetencii spomínaného úradu je vyhľadávať a vyšetrovať trestné činy súvisiace s porušovaním daňových a colných predpisov. Zistenú trestnú činnosť následne odstupuje polícii, pretože Kriminálny úrad finančnej správy nemá procesné postavenie. Inými slovami, nemôže vznášať obvinenia ako polícia či podávať obžaloby, čo je zas v kompetencii prokuratúry. Lenže je to práve kriminálny úrad, kto je pre podnikateľov veľkým strašiakom, lebo keď vraj treba, špinu nájde na kohokoľvek.

Práve na tomto základe vraj funguje aj skupinka údajných vybavovačov, ktorá má relatívne presné informácie, čo a kedy sa na konkrétneho podnikateľa chystá, z čoho je podozrivý alebo čo sa už zistilo.

Zaujímavý materiál

Doteraz to však boli len presne nešpecifikované informácie, ku ktorým sa detaily získavali ťažko. Pred pár dňami však naša redakcia dostala k dispozícii zaujímavý materiál. Jeho súčasťou ja aj vyše jedenapolhodinová nahrávka. Vraj je z 21. decembra 2017 a je na nej zachytené stretnutie troch ľudí, ktorými údajne sú - známy podnikateľ z východného Slovenska Pavol Konkoľ, advokát František Polák a jemu blízky človek z Čane pri Košiciach Marek Timko.

„Podstata nahrávky spočíva v tom, že JUDr. František Polák požaduje od Pavla Konkoľa úplatok vo výške 600-tisíc eur na eliminovanie trestného stíhania, aby jeho doklady neboli odoslané na políciu, potom jeho prípad KÚFS vyhodnotí tak, že trestná činnosť sa nepotvrdila. Je to spôsob, ktorým nikto neporuší zákon, pretože prípad je iba v operatívnom rozpracovaní,“ píše sa okrem iného v dokumente, ktorý je aj s nahrávkou a fotokópiami dvoch prevodov v banke súčasťou materiálu doručeného do našej redakcie.

Pavol Konkoľ: Vlastník spoločnosti Podtatranská hydina sa už vyše roka nachádza vo vyšetrovacej väzbe pre ekonomickú trestnú činnosť.
Zdroj: TASR

Nuž a treba povedať, že ak ide o naozaj relevantné podklady, sú zaujímavé. Teda najmä nahrávka, z ktorej je zrejmé, že hlas údajne patriaci advokátovi Polákovi skutočne pýta od podnikateľa Konkoľa neuveriteľných 600-tisíc eur za to, aby sa nejaké veci nedostali z finančnej správy na stôl policajného vyšetrovateľa. Má sa o to postarať akýsi Ľubo, ktorý udržiava čulé kontakty s ľuďmi v kriminálom úrade. V nahrávke sa toho spomína oveľa viac, aj mená zaujímavých vysokopostavených osôb. Jednoducho, hodina a pol debaty o tom, ako to na Slovensku chodí.

Z materiálu tiež vyplýva, že podnikateľ Konkoľ, ktorého rodina vlastní Podtatranské  hydinárne v Kežmarku, peniaze naozaj poslal. Išlo o dve splátky v celkovej sume 450-tisíc eur. Viac vraj nezohnal. Peniaze údajne putovali z jednej z Konkoľových spriaznených firiem na istý účet v Českej republike, ktorého vlastníkom je spoločnosť Elektronicstar. V českom obchodnom registri možno zistiť, že jej konateľom bol v čase prevodu už spomínaný Marek Timko z Čane.

Vyšetrovaní

V doručených dokumentoch sa uvádza aj to, že všetky tieto informácie boli pred časom odstúpené na Generálnu prokuratúru SR ako súčasť trestného oznámenia, lenže všetko sa zamietlo pod koberec. Jej hovorkyňa Jana Tökölyová však pre náš týždenník spresnila, že to nie je celkom tak. „Vec bola doručená na Úrad špeciálnej prokuratúry v roku 2018. Bola odovzdaná na vybavenie NAKA, Národnej protikorupčnej jednotke v Bratislave. Vyšetrovateľ po podrobnom doplňovaní rozhodol o odmietnutí trestného oznámenia. Oznamovateľ podal sťažnosť. Prokurátor po naštudovaní spisu rozhodne, či bolo rozhodnutie vyšetrovateľa zákonné a dôvodné,“ uviedla Jana Tökölyová.

Hoci kauza nahrávky ešte nie je uzavretá, jej hlavní aktéri už sedia vo vyšetrovacej väzbe. František Polák pre extrémizmus, nuž a za ušami má podľa všetkého aj podnikateľ v oblasti chovu a predaja hydiny Pavol Konkoľ. Do vyšetrovačky sa dostal pre prípad krátenia dane a daňový podvod, ktorý od októbra 2016 vyšetruje finančná polícia. Ide v ňom o milióny eur. Potvrdil to hovorca policajného prezídia Michal Slivka, ktorý dodal, že 5. apríla 2018 zadržal vyšetrovateľ v tejto veci troch obvinených. Tých následne vzali do vyšetrovacej väzby. Medzi týmito osobami sa podľa našich informácií nachádzal aj Pavol Konkoľ a jeho manželka. Tú však vlani v októbri prepustil Najvyšší súd SR na slobodu. Nariadil zároveň jej monitoring elektronickým náramkom.

Známy advokát?

Zdá sa teda, že pomerne významnému podnikateľovi z východného Slovenska advokát Polák nie veľmi pomohol. Ktovie, či pre vyplatenú čiastku, ktorá nebola v požadovanej výške alebo nie sú jeho páky na takej úrovni, ako deklaroval.

Meno advokáta Františka Poláka totiž vyvoláva všelijaké emócie. Ako je známe, ide o bývalého príslušníka polície, ale i Slovenskej informačnej služby. Nad jeho pôsobením v sfére advokácie sa zamýšľajú i jeho kolegovia, ktorých doslova rozčuľuje, že je v médiách prezentovaný ako „známy advokát“. 

„Nejde o známeho advokáta, ale o podivné indivíduum, ktoré sa votrelo do advokácie. Nikto z advokátov tohto ,známeho‘ advokáta nestretol na chodbe súdu, aby vybavoval bežnú agendu tak, ako to robia ostatní advokáti, alebo v súdnej sieni pri obhajobe. Vnútil sa do priazne vybraných obvinených tým, že ich bude zadarmo obhajovať. To môžem zodpovedne potvrdiť. S tým prišiel aj za Černákom. Nasľuboval mu hory-doly a keď Černák zistil, že zo sľubov nebude nič, tak prerušil s ním kontakt. Takýto advokát nepotrebuje nič? Z čoho žije? Veď si musí kúpiť nejakú košeľu, ponožky a zaplatiť byt, prípadne niečo zjesť. Kto mu zabezpečoval základné životné potreby, ak obhajoval zadarmo! Aké mal daňové priznanie počas pôsobenia v advokácii ako ,známy‘ advokát? Nedlhuje nikomu nič, napríklad sociálke?“ pýtajú sa kolegovia Františka Poláka.

Zhypnotizoval ho?: Černák sa zveril do rúk bývalého siskára.
Zdroj: Emil Vaško

Zo všetkého uvedeného sa možno dá vydedukovať, z čoho si mohol František Polák kupovať košele či ponožky, ale kým to poriadne neprešetria orgány na to určené, ide iba o podozrenia. Len aby sme boli presní, František Polák je advokátom už od júna 1998, čo nám potvrdila Slovenská advokátska komora. Prerušený výkon advokácie mal v období od 1. októbra 2003 do 1. januára 2007, teda zrejme v čase pôsobenia v SIS. Po tomto dátume podľa všetkého už opäť zarezáva ako pán obhajca. Len či naozaj.

Chcú šesťstotisíc

PLUS 7 DNÍ zverejňuje krátku časť prepisu nahrávky medzi advokátom Františkom Polákom (FP) a podnikateľom Pavlom Konkoľom (PK).

 

FP: Jediné, čo je teraz potrebné spraviť, je zamedziť tomu, aby to dostal policajt, aby vás nezačali stíhať, aby to nespustilo lavínu. Keby sa zosypali ďalšie stíhania, tak čo budeme robiť? Lebo to robí tím ľudí. A vy nie ste, pán doktor malá ryba! Vy ste obrovská firma. Keby vás začali realizovať, tak to všetci vedia. Nič nové nesmieme dopustiť. Keby sa tu zosypali ďalšie stíhania, čo budeme robiť? Tak vedeli by sme aj tak, ale efekt by bol slabý. A Ľuboš mi to povedal na rovinu, títo ľudia, ktorí to vedia eliminovať, by chceli 600-tisíc eur.

 

PK: Mám nejaké ultimátum dokedy mám zložiť 600-tisíc?

 

FP: No hneď, lebo po novom roku, pán doktor. Ľubo mi povedal, že po novom roku sa majú veci začať realizovať. Aspoň nejakú časť. Toto treba eliminovať.

 

PK: Tak skúsime to zložiť, že 200-tisíc eur a potom 400-tisíc eur po častiach?

 

FP: Nedá sa skôr, pán doktor, ako mne je to jedno. Len aby sme niečo neprešvihli.

 

PK: Zajtra vám to mám ako vyplatiť?

 

FP: Tak aspoň nejakú čiastku.

 

PK: Poskúsime sa dať 300-tisíc eur na budúci týždeň a zvyšok potom?

 

FP: Dobre, skúsme tak.