Tomi Popovič je relatívne známy slovenský hudobník, ktorý sa tak trochu zviditeľnil aj v zahraničí, keďže jednu skladbu sa mu podarilo nahrať s americkým raperom Snoopom Doggom. Teda, niežeby si táto hviezda vyhliadla Popoviča pre jeho kvality. To naozaj nie. Spoločný projekt s ním zrealizoval Snoop Dogg ako správny obchodník až po tom, ako mu Slovák poriadne zaplatil. Nič to však nemení na fakte, že Tomi Popovič sa môže hrdiť aj takýmto skvelým hudobným počinom. Už menej sa mu darí vo sfére, s ktorou ho spája zrejme málokto. Tomi Popovič je totiž aj podnikateľ a práve v tejto pozícii v súčasnosti čelí vážnym podozreniam. So svojím spoločníkom vraj pofidérnym spôsobom získali a následne sa zbavili nehnuteľnosti takmer za milión eur. Poškodeným v tejto veci je údajne 77-ročný dôchodca.

  • Je bezcharakterný developér, ktorý priviedol mladý pár takmer na mizinu, iba bielym koňom?

Bol milionárom

„Som starý hlupák! Naletel som im! Prišiel som o budovu a možno prídem aj o strechu nad hlavou,“ hnevá sa sám na seba pán Anton Tanáč. Starým Bratislavčanom pohybujúcim sa v oblasti biznisu jeho meno predstavovať hádam ani netreba. V súvislosti s ním sa seriózne hovorí o tom, že to bol práve on, kto na Slovensko po revolúcii pritiahol také firmy ako Mercedes či Volkswagen. Zakladal tiež jednu z bánk. „Dnes to síce znie neuveriteľne, ale ja som bol kedysi milionárom. V Bratislave som vlastnil niekoľko lukratívnych nehnuteľností. V roku 2001 som mal úraz, ležal som v kóme a potom som sa musel učiť všetko nanovo. Myslím naozaj všetko. Keď sa môj stav konečne znormalizoval, zistil som, že som sa dostal do poriadnych problémov, do miliónových dlhov. Aj vinou mojej rodiny…“ povzdychne si, pričom pridá šťavnatú nadávku.

Slovník pána Tanáča je síce občas vskutku nevyberaný, napriek veku a zdravotným problémom mu pamäť slúži dobre. V debate sa vracia dokonca do čias svojho narodenia v roku 1941 a do spomienok svojich rodičov. „Kúpili veľký dom v Bánovciach nad Bebravu, ktorý susedil s tamojšou farou. Nuž a mňa za veľkej parády krstil samotný doktor Jozef Tiso, prezident slovenského štátu. Červený koberec bol natiahnutý z fary až do kostola. Tety omdlievali, že bude zo mňa biskup. Nebol. Chcel som ísť študovať architektúru, ale nakoniec som skončil na práve v Bratislave,“ spomína Anton Tanáč. A tam mal ďalších známych spolužiakov z vysokej. Napríklad Ivana Gašparoviča. „Ičo, Ičo… Bol z neho prezident, ale je to taký…“ mávne rukou Anton Tanáč, ktorý vetu radšej nedopovie.

  • Rok v klamstve: Mladá moderátorka Rakovská sa už dlho pripravovala na rozchod s manželom

Z boháča chudák

V debate sa vracia k svojej terajšej situácii, ktorá je veru poriadne biedna. Odvtedy, ako sa zotavil z dlhej choroby, to s ním ide dole vodou. Z dlhov sa nie a nie pozbierať. Navyše, ako sám priznáva, je tak trochu naivný. Naletí azda každému podvodníkovi, ktorý sa na neho prilepí. Aj iným indivíduám. „Mňa o lukratívny pozemok pripravil za pár šupov aj Marián Kočner…“ krúti hlavou. Ťažké srdce však na tohto kontroverzného podnikateľa nemá. „Môžem si za to sám. Nechal som sa oklamať,“ prehodí ledabolo Anton Tanáč.

To, čo mu v poslednom období vyviedli dvaja podnikavci, však rozdýchať nevie. Nečudo, veď mu reálne hrozí, že príde o strechu nad hlavou. „Niekedy v roku 2016 som potreboval požičať asi 50-tisíc eur na opravu domu pod Slavínom. Istý známy mi odporučil pána Marka Filu. Stretol som sa s ním, lenže sme sa rozišli bez dohody, keďže peniaze mi ponúkal za vysoký úrok. Po čase sme sa opäť stretli s tým, že so svojím spoločníkom Tomášom Popovičom majú pre mňa návrh. Podľa môjho názoru už vtedy mali všetko pripravené na to, ako ma obrať. Museli zistiť, čo všetko vlastním,“ začína vysvetľovať počiatky svojich problémov starý pán.

  • Boháč bezdomovec: Ako sa stratená existencia dostane k budove, ktorú má chrániť štát?

Ich návrh bol pomerne jednoduchý. V skratke vyzeral nasledujúco: Anton Tanáč vstúpi do existujúcej spoločnosti progres projekt, s. r. o., kde získa 70-percentný podiel. Jeho vkladom do tejto firmy bude administratívna budova na Robotníckej ulici v Bratislave v hodnote vyše milióna eur. Budovu v tom čase vlastnila firma Antona Tanáča s názvom ATTAK. Plán sa podarilo zrealizovať v novembri 2016 s tým, že Fila a Popovič sa mali postarať o fungovanie nehnuteľnosti. „Myslel som si, že z toho bude nejaký hotel alebo iné ubytovacie zariadenie, no ubehlo niekoľko mesiacov a nehnuteľnosť v bratislavskom Novom Meste čoraz viac chátrala,“ približuje Anton Tanáč.

Keď sa po niekoľkých mesiacoch začal o vec intenzívnejšie zaujímať, Fila s Popovičom ho údajne upokojovali, že je všetko na správnej ceste. „Dokonca sa o mňa starali! Nosili mi jedlo, lieky. Vlani v lete ma chceli zobrať na dlhší pobyt do Chorvátska. Vraj kvôli mne prenajmú karavan a budeme cestovať. Popovič doviedol svoju novú priateľku, nejakú Michaelu, ktorá mi mala variť,“ opisuje správanie svojich spoločníkov pán Tanáč. Na otázku, či sa mu nezdalo zvláštne, že sa ho takého chorého chystali ťahať kdesi do Chorvátska, prosto odvetil. „Neviem, veril som im. Mne sa v Chorvátsku vždy páčilo.“

Administratívna budova: Do jesene 2016 ju vlastnila firma pána Tanáča. Vlani v lete ju vraj bez jeho vedomia predala dvojica Popovič, Fila.
Administratívna budova: Do jesene 2016 ju vlastnila firma pána Tanáča. Vlani v lete ju vraj bez jeho vedomia predala dvojica Popovič, Fila.
Zdroj: Tony Štefunko

Oklamaný

Z cesty do zahraničia napokon nebolo nič. Koncom júna 2017 totiž Fila a Popovič doviedli Antona Tanáča pred akúsi notárku, kde mu pred nos strčili kopu všelijakých zmlúv. Tie mal ihneď podpísať. Čas na ich naštudovanie veľmi nemal, a tak sa vzpriečil, že nič nepodpíše, kým mu nevrátia administratívnu budovu v Bratislave. Nuž a dokumenty, ktoré mali Fila a Popovič pre Antona Tanáča a jeho rodinu pripravené, boli podľa všetkého také dôležité, že ustúpili. Napokon totiž pred neho podsunuli nejakú zmluvu s dátumom 29. júna 2017, ktorá mu mala zabezpečiť navrátenie nehnuteľnosti na Robotníckej ulici.

  • FOTO Lekár a bývalý bezdomovec skončil opäť na ulici: Stará partia ho prijala zase medzi seba!

Napokon sa ukázalo, že všetko bolo úplne ináč. Fila a Popovič svojmu spoločníkovi Antonovi Tanáčovi administratívnu budovu nevrátili, oni mu ju chceli predať za 950-tisíc eur! A keby len to! Vysvitlo, že predať mu už vlastne nemajú čo. „Poza môj chrbát predali budovu, s ktorou som vstupoval do spoločnosti progres projekt. Keď som ju žiadal vrátiť, bohapusto ma oklamali a podpísali so mnou zmluvu, hoci vedeli, že objekt už predali. Bez môjho vedomia!“ ani s odstupom niekoľkých mesiacov nedokáže pán Tanáč skryť zlosť.

Mení majiteľov

Informácie z verejne dostupných zdrojov mu dávajú za pravdu. Fila a Popovič ako konatelia firmy progres projekt uzatvorili 16. júna 2017 kúpnu zmluvu s akciovkou Slovak Investment Opportunities Fund. Odvtedy budova na Robotníckej ulici zmenila majiteľa ešte dvakrát. Jej súčasným vlastníkom je spoločnosť Pharma CBC, ktorá si ju kúpila napriek tomu, že nehnuteľnosť je zaťažená žalobou. Súdnou cestou sa o jej vrátenie usiluje pán Tanáč.

  • Schusterov lekár, z ktorého sa stal bezdomovec: Nečakaná pomoc priamo od exprezidenta!

Nových majiteľov objektu sme sa chceli opýtať, či im neprekážala súdna ťarcha, dopátrať k nim sa nám nepodarilo. Na adrese, ktorú si firma Pharma CBC uvádza ako sídlo, sme ju nenašli. Kontakt na nás sme nechali v lekárni, kde si vraj jej zástupcovia preberajú poštu. Nikto sa nám neozval. V tejto súvislosti je zaujímavé, že v minulosti niesla spoločnosť Pharma CBC názov INTELLIGENT DATABASE SOLUTIONS, s. r. o., pričom jej konateľom bol známy právnik Martin Čižmárik. Ten šéfuje advokátskej firme BADUCCI Legal, ktorej sa darí pri získavaní štátnych zákaziek.

Žiadny problém

Anton Tanáč sa v súvislosti s budovou na Robotníckej ulici, o ktorú podľa všetkého nadobro prišiel, obrátil ešte 30. júna 2017 na políciu, a to pre podozrenie, že Fila a Popovič sa dopustili podvodu. Muži zákona vec odmietli a dodali, že nie je žiadny dôvod na začatie trestného konania. Na to, aby k takémuto záveru prišli, im úplne stačilo vysvetlenie Marka Filu a Tomáša Popoviča, ktorí zhodne tvrdili, že podvodu sa určite nedopustili. Zmluvu o predaji administratívnej budovy síce Anton Tanáč osobne nepodpísal, ale vraj im dal na tento úkon plnú moc. On sám to však popiera. Nuž a policajtom zrejme neprišlo vôbec čudné, že zmluvu o predaji majetku v hodnote takmer milión eur nepodpísal spoločník, ktorý vo firme vlastní väčšinový, až 70-percentný podiel. Očarujúce bolo aj vyjadrenie Filu a Popoviča ku skutočnosti, že 29. júna 2017 podpísali s Tanáčom zmluvu o predaji budovy, ktorú v tom čase už ani nevlastnili. Vraj tak urobili preto, že ich Anton Tanáč k tomu donútil.

Na ťahu je Generálna prokuratúra

Možno ani neklamali. Istým spôsobom tak konať vlastne museli, v opačnom prípade by Anton Tanáč zrejme nepodpísal ostatné dokumenty, ktoré mali pre neho pripravené. Na ich základe sa Filovi a Popovičovi otvorila cesta k získaniu ďalších nehnuteľností z rodinného portfólia pána Tanáča, ktoré sa nachádzajú vo veľmi lukratívnych lokalitách hlavného mesta. Ide o domy s pozemkami pod bratislavským Slavínom a na Kolibe. Ich hodnota sa môže šplhať pokojne aj k trom miliónom eur, dvaja výmyselníci však vymysleli plán, vďaka ktorému by sa k týmto nehnuteľnostiam dostali približne za 900-tisíc eur! Do svojho zámeru zatiahli aj známeho podnikateľa Zoroslava Kollára, ktorý im cez firmu PPR INVESTMENT poskytol na tieto účely úver. To do času, kým sa nedoriešia veci okolo Antona Tanáča.

  • Vladimír Fruni zbohatol podvodmi: Zomrel na mizine!

Nateraz je vraj všetko stopnuté. Prípadom sa už začala zaoberať Generálna prokuratúra, na ktorú sa Anton Tanáč obrátil. „Dňa 6. februára 2018 právny zástupca pána Antona Tanáča osobne podal na Generálnej prokuratúre (GP) SR žiadosť o preskúmanie postupu prokurátorky Krajskej prokuratúry Bratislava a vyšetrovateľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru Bratislava. Prokurátor GP SR si s cieľom preskúmať postup orgánov činných v trestnom konaní vyžiadal príslušný dozorový a vyšetrovací spis. Po ich preskúmaní rozhodne prokurátor GP SR zákonným spôsobom,“ informovala hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

Nuž a čo na celú záležitosť hovorí Marek Fila a Tomi Popovič? Márne sme ich hľadali v sídle firmy progres projekt na Haburskej ulici v Bratislave, či na domácich adresách. Obaja páni nás po telefóne odkázali na svojho právnika Petra Zvaru, ktorý nám síce zaslal rozsiahle stanovisko, no zakázal ho zverejniť. V podstate sa v ňom vyjadril, že čokoľvek napíšeme, bude mať súdnu dohru.

Ďalšie zaujímavé články: