Tip na článok
Noční vlci

Anka Žitná Lučaiová: Piata vlčia kolóna

Udalosti uplynulého týždňa ukazujú, že tento rok sa uhorková sezóna nekoná. Okrem iného na Slovensko dorazili ruskí motorkári. Presnejšie, usadila sa tu ich európska pobočka, a tak sa rieši, čo tu robia, prečo to tu robia, s kým sa bratajú.

Noční vlci nie sú typický motorkársky gang západného strihu podľa vzoru amerických Hells Angels, aj keď vonkajšími znakmi sa od nich neodlišujú. Takisto jazdia na motorkách značky Harley-Davidson, takisto sa obliekajú do kožených ocvočkovaných „outfitov“. História amerického motorkárskeho gangu - alebo klubu, ako prízvukujú členovia - Hells Angels, ktorý sa svojimi franchisami postupne rozšíril do celého sveta vrátane Slovenska, je dlhá, bohatá na dramatické udalosti, krkolomné peripetie, kde ani o kriminálne prípady nie je núdza. Hells Angels vznikli po druhej svetovej vojne v San Franciscu, v šesťdesiatych rokoch pohlavári klubu patrili do okruhu priateľov prominentných osobností hnutia hippies, čím získali značnú prestíž. V ďalších desaťročiach sa rozšírili do desiatok krajín systémom licencií. Názov Hells Angels podľa klubovej mytológie prevzali od jednej americkej leteckej perute Hell’s Angels, ktorá operovala v čase druhej svetovej vojny v Ázii. Členstvo v klube - gangu je hierarchické. K úplnému členstvu s právom hlasovania sa musí adept prepracovať cez niekoľko stupňov po splnení určených podmienok. A ešte jeden znak je u Hells Angels neprehliadnuteľný - členovia sú výlučne bieli muži. Ministerstvo spravodlivosti USA zaraďuje Hells Angels medzi syndikáty organizovaného zločinu, čo členovia odmietajú s poukazom na to, že ak dôjde ku kriminálnemu konaniu, ide o individuálne aktivity členov, ktoré neriadi organizácia. Fakty hovoria, že členovia nemali ku kriminálnym činom a k násiliu nikdy ďaleko. Trestné orgány nielen v USA vedú v súvislosti s pôsobením Hells Angels záznamy o rozsiahlej trestnej činnosti - obchod s drogami, obchodovanie s kradnutým a pašovaným tovarom, pasáctvo, fyzické násilie. Neosvedčili sa ani ako poriadková služba, keď na koncerte Altamont Free Concert v Kalifornii v roku 1969 inzultovali jedného hudobníka, preto skupina Greatful Dead zrušila vystúpenie, zbili množstvo divákov a zabili jedného z nich. Po expanzii do Kanady vypukla v Montreale takmer desaťročná vojna medzi tamojšou odnožou Hells Angels a domácimi drogovými gangmi o ovládnutie pouličnej distribúcie drog. Problémy s privlastňovaním nezákonného oprávnenia súkromnej polície mali aj inde vo svete. Belgicko sa stalo prvou krajinou, ktorá na svojom území v roku 1999 zakázala práve z tohto dôvodu činnosť Hells Angels. Každý policajný zbor v Európe je podrobne oboznámený s činnosťou a charakterom Hells Angels, aby dokázal včas rozoznať rizikový potenciál a zasiahnuť.

Aj Noční vlci majú popri typickom motorkárskom profile charakter samozvanej milície. V tom si dokonale rozumejú s ďalšou samozvanou milíciou Slovenskí branci, s ktorými na území Slovenska kooperujú. Mimochodom, práve o Slovenských brancoch v našom týždenníku opakovane píšeme, upozorňujeme na ich aktivity. Kompetentným, v tomto prípade ministrovi obrany, trvalo štyri roky, kým sa spamätali a začali sa na trestnoprávnej úrovni zaoberať tým, že na celom Slovensku operujú paramilitanti. Naši vlastní.

V prípade vlkov, na rozdiel od Hells Angels, je ich „bojový štít“ nacionalisticky kovaný. Členovia bojovali na strane proruských separatistov počas krymskej krízy a vojny v Donbase. Obsadili hlavné trasy do Sevastopoľa, podieľali sa na útokoch na zariadenia na zemný plyn a námorné veliteľstvo v meste. Z toho dôvodu zaradili USA Nočných vlkov na sankčný zoznam. Podobne Kanada, ktorá v roku 2015 pripísala na sankčný zoznam vodcu Nočných vlkov Alexandra Zaldostanova.

Vypätý ruský patriotizmus sa prejavuje v mnohých líniách činnosti Nočných vlkov pestovaním ideológie ruského nacionalistického sentimentu, úzkymi väzbami na Kremeľ, ktorý ich podporuje štedrými finančnými dotáciami, i na pravoslávnu cirkev. Nadšenie k americkým motorkám Harley-Davidson sa bez komplikácií snúbi s vykresľovaním USA ako vodcu Západu v sprisahaní voči Rusku s úmyslom zničiť ho. Keby mali ruské motorky Ural a Dnepr, okopírované ešte sovietskymi technikmi z nemeckých motoriek z druhej svetovej vojny, taký kultový status, aký majú „harleje“, nepochybne by siahli po nich. Keďže to nehrozí, americké stroje slúžia v ruskom propagandistickom ťažení Nočných vlkov Európou, na známej ceste do Berlína, ktorá symbolizovala víťazstvo Červenej armády a porážku nacistického Nemecka v roku 1945. Ideová neujasnenosť prejavujúca sa v kladnom vzťahu k americkým motorkám a negatívnom voči Washingtonu má aj výraznejšie príklady - na jednej strane Noční vlci vykonali pietny akt a prejavili úctu zavraždeným 15-tisíc poľským dôstojníkom a 10-tisíc civilistom, ktorých v roku 1940 na Berijov a Stalinov pokyn povraždili prí­slušníci sovietskeho NKVD. Na strane druhej Noční vlci adorujú toho istého masového vraha Stalina ako hrdinu. Svoj obdiv k nemu demonštrovali aj po príjazde do Berlína v roku 2015, kde pod červenou zástavou a s obrazom Stalina skandovali: „Za vlasť! Za Stalina!“ V tomto ohľade sa ani nedá hovoriť o prejave ruského nacionalizmu, keďže Stalin bol Gruzínec, ale skôr o imperiálnom resentimente, vzdychaním za starými dobrými časmi, keď Sovietsky zväz držal celý slobodný svet v šachu až do summitu v Reykjavíku v roku 1986, od ktorého sa po schôdzke Ronalda Reagana a Michaila Gorbačova datuje koniec studenej vojny. Táto amputovaná výsada mnohým Rusom zjavne chýba a fantómovou bolesťou trpia aj Noční vlci. Otázka je, či sa ich treba báť ako nebezpečného elementu. Pretože viac ako šesť kusov importovaných vlkov bolo už dávno treba riešiť spomínaných brancov a ich ruských inštruktorov, ktorí bez akýchkoľvek prekážok rozvíjajú svoje aktivity po celom Slovensku už niekoľko rokov. Skupujú pozemky, organizujú bojovú prípravu. Pod dohľadom ruských či v Rusku vyškolených veliteľov sa pripravujú na nasadenie v boji. Obavy treba mať z toho, že títo roduverní slovenskí junáci nechcú bojovať v radoch oficiálnej slovenskej armády, ktorá je členskou armádou NATO. Obavy by bolo treba mať aj z príslušníkov oficiálnej armády, ktorí nepokryte propagujú neonacizmus a nikoho z ich nadriadených to nezaujíma a netrápi. Rovnako treba mať obavu z nárastu preferencií ultrakonzervatívnych strán v parlamente. To sú skutočné hrozby pre túto krajinu a jej ďalšie demokratické smerovanie.

VIDEO Plus 7 Dní