Keď vo februári 2002 nečakane zatvorili svoje pobočky dva nebankové domy BMG Invest a Horizont, znamenalo to, že nebankovky nemali peniaze na vyplácanie klientov, ktorí naivne naleteli na sľúbené mimoriadne vysoké úroky až v desiatkach percent, aké žiadny seriózny finančný dom nemohol ponúknuť. Šéf a majiteľ nebankoviek Vladimír Fruni sa zachoval ako správny tunajší biznismen - zdúchol rýchlo do Chorvátska. A čudné veci sa diali i potom. V istom denníku vzápätí vyšiel s ním rozhovor, podpísaný neznámym autorom, pričom za pseudonymom sa skrýval človek, ktorý ani nebol členom redakcie. V rozhovore vnútri listu i v otváracom článku na prvej strane, podpísaný rovnakým pseudonymom, dostali čitatelia jednu kľúčovú informáciu - že Fruni vlastne nič nezákonné nespáchal, pretože obidve spoločnosti predal do zahraničia a o klientov sa musí postarať už nový majiteľ.

Prečo potom musel utekať, to už Fruni jasne nevysvetlil. Nezvyčajné konanie vedenia denníka, ktoré dalo priestor Frunimu, aby uchlácholil veriteľov a verejnosť vôbec, a to navyše prostredníctvom človeka schovaného za pseudonymom, naznačovali, že sa deje niečo veľmi čudné, čosi, čo má minimálne netransparentné pozadie. Neskoršie vyšetrovanie ukázalo, že predaj do zahraničia skutočne prebehol, ale bol fiktívny, presnejšie, fiktívne boli zahraničné spoločnosti, ktoré údajne majetok nebankoviek získali. A vzápätí sa ukázalo, že kľúčovú úlohu v tejto nezákonnej transakcii zohral známy „veľkopodnikateľ“ Jozef Majský, ktorý rád a často verejne pripomínal, že musí platiť plejádu štátnych úradníkov, aby vybavil to, čo potrebuje. Fruni sa chcel zrejme poistiť pred Majským i pred rukou zákona, z Chorvátska sa telefonicky spojil s Majským a celý rozhovor nahral na video. V rozhovore Majský potvrdzuje Frunimu, že už nie je majiteľom nebankoviek: „Tvoje už neni nič.“ A opakovane sa pýta: „Máš dobrý telefón?“ čím naznačuje, že musia byť opatrní pred cudzími ušami... Fruni mal dobrý telefón, ale ešte lepšiu mal videokameru a dobre sa pri rozhovore zabával. Kriminalistická expertíza neskôr potvrdila, že hlas skutočne patril Majskému. „Z toho sa ty nevyviníš,“ vraví Majský Frunimu v istej chvíli na zázname. Ani sa nevyvinil. V marci 2002 Fruniho s ďalším komplicom Mariánom Šebeščákom zadržali v Chorvátsku, neskôr ho odsúdili a odsedel si deväť rokov z 11,5-ročného trestu. V júli 2002 Jozefa Majského obvinili zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny. V októbri 2002 ho za komických okolností zadržali na hraničnom priechode Petržalka - Berg pri pokuse o útek. Policajti ho objavili nedôstojne ukrytého za prednými sedadlami na podlahe v aute, ktoré šoférovala jeho manželka. Po odsúdení si z deväťročného trestu odsedel dva roky a potom ho z nepochopiteľných dôvodov prepustili. Odvtedy sa justícii nedarí dostať ho naspäť. Je to všetko náhoda alebo zámer? Platí, že sa zaveril, že do basy sa už nevráti?

Od krachu BMG Invest a Horizont uplynulo šestnásť rokov. Stosedemdesiattisíc vkladateľov prišlo o peniaze v celkovej sume takmer pol miliardy eur. Dvaja aktéri Fruni a Šebeščák, ktorí si tresty odsedeli, už stihli umrieť, ďalší obžalovaní, Pachinger a Brtva, sú odsúdení, len Majský je stále v pozícii obžalovaného, nie však právoplatne odsúdeného. Súdne pojednávania sa opakovane odročovali pre chorobu tu toho a potom tamtoho a nikomu zjavné obštrukcie nevadia. Nevadí ani to, že obžalovaní celkom zreteľne vodia súdy za nos a nikto nedáva úradne preskúmať, či uvedené dôvody, pre ktoré sa obžalovaní vyhýbajú konaniu, sú skutočné a pravdivé. Keď už súdu nevadí takýto výsmech právu, komu potom? Akoby sa niekto usiloval o to, aby nie všetci boli potrestaní. Akoby niekomu záležalo na tom, aby aspoň Majského vyvinili. Ako tu má potom bežný občan veriť v spravodlivosť? V slepú a nestrannú justíciu?

Marhuľový príbeh má pritom ďalšie rozvetvené konáre, na ktorých zreli podozrivé plody rôznych politických machinácií a hier, kde sa pohybovali kadejaké podozrivé postavy. Nemôže tu asi už tradične chýbať duchovný otec takýchto hier, niekdajší premiér Vladimír Mečiar, ktorý sa zrazu vytasil s bombastickou informáciou, že disponuje disketami, na ktorých sú zašifrované dáta s údajmi o vkladateľoch z BMG Investu a Horizontu a že by mali byť medzi nimi i veeeľmi zaujímavé osobnosti z verejného života... Bomba napokon zase raz nevybuchla, rozprávkar z Elektry už len tradične perlil a hral svoje známe hry na guľatej šachovnici. To on dal podľa rozhovoru Fruni - Majský pred parlamentnými voľbami v septembri 2002 verejný prísľub, že po voľbách odškodní všetkých veriteľov. V rozhovore sa o Mečiarovi hovorí ako o tom, „čo vyhrá voľby“. Zrejme preto, že aktérov tunelovania nebankoviek v priebehu roka 2002 zadržali a obvinili, k nijakému verejnému prísľubu nedošlo.

V čase pred voľbami sa tiež jedna nenápadná marhuľka zase snažila kúpiť Duckého bianko zmenky v brnianskom hoteli Voronež od istého českého podnikateľa, aby sa potom pomocou zmeniek dalo vyhlásiť, že aha, tuto zo zmeniek, ktoré štát bude musieť zaplatiť, budú peniaze na odškodnenie klientov nebankoviek. Aj tak sa mohlo účinne zasiahnuť do predvolebnej kampane na Slovensku. Lenže stretnutia v brnianskom hoteli, kde sa za slovenskú stranu vystriedali viacerí zaujímaví záujemcovia, monitorovali české policajné orgány na žiadosť slovenských kolegov. Aj preto bol vývoj udalostí pod istou kontrolou a nedošlo k nijakým nečakaným dramatickým zvratom... Ten, kto si ešte tieto udalosti pamätá, vie, že stačilo málo a vývoj mohol vyzerať celkom inak. Už na to mnohí zabudli. Teraz, keď opäť zakvitnú marhule, môžu si tie časy pripomenúť. Veď je tu jar, marhule rozkvitnú, odkvitnú a až dozrejú plody, ako už dozreli ostatných šestnásť rokov, budeme sa zase pýtať: Dokedy ešte sa im bude takto dariť?