Jedna z najznámejších čiernych stavieb u nás - nevkusný gýčovitý zámoček podnikateľa Cyrila Talapku v obci Reca pri Senci - sa zrejme „konečne“ dočká zlegalizovania. V podstate sa iné ani čakať nedalo. Veď sme na Slovensku.

Pripomeňme, ako sa celá kauza v roku 2001 začala. Železnice Slovenskej republiky prenajali podnikateľovi Talapkovi 600 štvorcových metrov štátneho pozemku. Vtedy ešte nikto netušil, čo bude nasledovať a aký spor sa z toho vyvinie. Talapka totiž neváhal a hneď vedľa železničnej trate vybudoval honosné sídlo s umelým jazerom. Na tom by nebolo možno nič zvláštne, keby časť jeho luxusného objektu neležala práve na železničných, teda štátnych pozemkoch. Kolotoč naťahovačiek sa začal koncom roku 2010, keď sa Talapkovi skončil nájom. A hoci železnice ho vyzvali, aby majetok vrátil v pôvodnom stave, podnikateľ sa len smial a veselo si užíval svoju haciendu. „Ja by som len toľko, že ja tú stavbu neodstránim a nebudem odstraňovať,“ bohorovne sa vyjadril v médiách. Žeby už vtedy tušil, ako to dopadne?

Celý spor sa na súdoch ťahal vyše šesť rokov, až kým nepadol rozsudok, ktorý nemožno hodnotiť inak ako Talapkovo víťazstvo. Podľa neho totiž podnikateľ svoju haciendu búrať nemusí. Stačí, keď za nelegálnu stavbu jednoducho štátu zaplatí. Stačí vám to? Hoci železnice podali proti najnovšiemu rozsudku okresného súdu odvolanie, už teraz je viac ako isté, že bradatý podnikateľ sa zo svojej vily bude usmievať určite do konca života. Výsmech. Veď už len ten dôvod, ktorý použil súd vo svojej argumentácii, je viac ako scestný. Zjednodušene, vyplýva z neho, že pokutu vlastne uložili preto, lebo odstránenie stavby by bolo neúčelné a technicky náročné (!). Zdá sa vám to normálne? Mne teda nie.

V takej Veľkej Británii sa s podobnými Talapkami rozhodne nepaprú. V roku 2002 tam načierno začal stavať zámoček za vyše milióna libier istý Robert Fidler. Drzo. Jednoducho si myslel - zrejme ako náš Talapka -, že luxusné sídlo v tudorovskom štýle sa mu neskôr podarí zlegalizovať. Ibaže - nepodarilo. Jeho žiadosti mu súd opakovane zamietal, až kým pán staviteľ nedostal poslednú výzvu. V roku 2015 mu nariadili stavbu do 90 dní odstrániť, inak pôjde do basy. Ako to dopadlo? Angličan najprv skúšal na sudcov výhovorky typu, že sídlo už predal, ale neoblomný sudca sa s ním nepapral. A tak pán Fidler napokon svoje honosné sídlo pekne-krásne zbúral. Bodka.

A teraz späť do slovenskej reality. Pamätáte sa, že by u nás niekedy niekto zbúral nejakú čiernu stavbu? Teda - s výnimkou tej cigánskej chatrče v Malackách pred siedmimi rokmi. Pardon, ešte jeden príklad by tu bol - v Košiciach zbúrali pred dvoma rokmi nadstavbu prominentného lekára. Na rovinu - dodnes to nechápem. Na druhej strane - výnimka potvrdzuje pravidlo.

A pravidlom u nás je, že vyvolení si môžu robiť, čo chcú. Aj robia, ako si môžete prečítať v tomto čísle nášho týždenníka, kde sa téme čiernych stavieb venujeme. Syn bývalého prezidenta Ivo Gašparovič staval svoju luxusnú vilu na bratislavskom Bôriku v rozpore so stavebným povolením. Podnikateľ Juraj Široký zasa staval načierno známy hotel pri zimnom štadióne v hlavnom meste. V rozpore so stavebným povolením vyrástol aj známy komplex Bonaparte, v ktorom býva premiér Fico. Staviteľ Ladislav Bašternák ho totiž „trochu“ zvýšil a rozšíril oproti pôvodnému pôdorysu. Ťažkú hlavu so stavebným povolením si nerobila ani firma Dell, ktorá si v hlavnom meste namiesto trojpodlažnej budovy vybudovala rovno dvanásťposchodové sídlo. Inak, najnovší počin firmy HB Reavis, ktorá stavia novú bratislavskú autobusovú stanicu, sa spočiatku akosi tiež zaobišiel bez právoplatného stavebného povolenia. Ani ten Paškov mestský park v Košiciach, kde postavili luxusné apartmány ukryté pod hlavičkou rekreačného zariadenia, nebol celkom s kostolným poriadkom. Ale - trápi to vôbec niekoho? Čo na tom, že v schválených plánoch bolo všetko inak? Čo na tom, že v niektorých prípadoch nebolo povolenie vôbec? Veď dodatočne zariadime, nie? Stavebníkovi dáme pokutu a tým je to vyriešené. Prípadne ani nedáme. Iba ak by do toho niekto príliš rýpal. Tak to u nás chodí. Aj vlk je sýty, aj ovca je celá.

Iba ten občan si môže pripadať ako somár. Preto vás už poprosím, páni politici, nerobte si z nás dobrý deň a nesľubujte nezmysly. Ako klepnete čiernym staviteľom po prstoch, ako budete nelegálne stavby búrať a ako tu konečne nastolíte poriadok. Nesmejte sa nám do očí.

U nás totiž stále platí to, čo povedal redaktor televízie Markíza: „Na Slovensku nie je žiadna stavba dosť čierna, aby ste si na ňu neskôr nemohli kúpiť povolenie.“ Treba niečo dodať?