Nuž, ono to spočiatku možno aj tak vyzeralo, že Andrej Danko bude naozaj šoumen, ktorý rozvíri nudné politické vody. S nenapodobiteľným a väčšinou aj nezrozumiteľným rečovým prejavom, masívnym útokom proti jedeniu horaliek v parlamente, teatrálnym bozkávaním kapitánskych výložiek… A to všetko pod prikrývkou cnosti, boja za lepšiu a novšiu politickú kultúru.

My sme tí, ktorí prinesú konečne nový vietor do zatuchnutých politických kútov. My sme tí, ktorí konečne posunú Slovensko vpred. Hrdo, odborne, slušne. Pravda je však taká, že všetko, čo tento Cicero čítajúci bez papiera urobil, bolo dobre premyslené. Aj posledný kúsok z jeho dielne, keď vypovedal koaličnú zmluvu. Otázne je len to, či to bolo z jeho hlavy. Pri všetkej úcte, nechce sa mi to veriť. Andrej Danko vystrkoval rožky veľmi opatrne. Ako taká mladá neskúsená milenka, ktorá navonok vyzerá ako riadna naivka. Hoci v prípade SNS by sa skôr hodilo prirovnanie cnostná nevesta. No, cnostná asi nie je celkom správny výraz, ale nech. To teraz nie je podstatné.

Už krátko po parlamentných voľbách v marci 2016 sa hovorilo o Slovenskej národnej strane ako o povestnom jazýčku na váhach. Kto získa nevestu v národnom kroji, má šancu zostaviť vládu. A Danko si túto situáciu mimoriadne vychutnával. Spomínate si ešte, ako mu nadbiehal Richard Sulík, Béla Bugár či dokonca Igor Matovič?

Predháňali sa v samých superlatívoch, aký je ten Danko dobrý. Nepomohlo. Národniarska mladucha sa rozhodla hrať na istotu a vybrala si Fica. A nenápadná nevesta sa pomaly, postupne začala meniť na panovačnú a požadovačnú manželku. Spočiatku to pripomínalo milenecké hádky - najprv koncesie, kde Fico Dankovi ustúpil a potopil Maďariča, potom ten smiešny spor medzi Dankom a Ficovým poskokom - mediálnym poradcom Erikom Tomášom, pri ktorom Fico opäť ustúpil a žehlil situáciu. Iba pri Holjenčíkovi z Úradu pre reguláciu sieťových odvetví sa premiér konečne spamätal a národniarsku mladuchu upratal.

Aj s jej výložkami, ktoré naňho vytiahol a ktoré z nej na chvíľku urobili riadnu hlupaňu. Hlupaňu, ktorá nezabúda a čaká na svoju chvíľu. Tá prišla teraz. Škandál s dotáciami na vedu a výskum, ktorý otriasol stoličkou ministra školstva Petra Plavčana a spôsobil Slovensku problém aj na európskej scéne, prišli Dankovi ako vhodná chvíľa na vrátenie úderu. Ibaže v tomto prípade sa kapitán rozhodol pre tvrdý boj. To už nie je drobné vystrkovanie rožkov, to už je rovno vypovedanie vojny. Nie koalícii. Nie Bugárovi. Danko vypovedal vojnu Ficovi. „Rozhodol som sa a Robert Fico vie, čo má robiť. Mňa nebude on dráždiť,“ povedal pre denník Plus JEDEN DEŇ krátko po šokujúcom vypovedaní koaličnej zmluvy Andrej Danko. Čo konkrétne tým myslel, nepovedal. Isté je tak len to, že na Úrade vlády sa odohralo čosi, čo Danka prinútilo k rozhodnutiu hrať politický vabank. „Pôjdem na doraz. Aj keby som nemal byť v politike,“ povedal. Ďalší scenár vývoja je otvorený, na ťahu je podľa politológov premiér. „Bude to závisieť od toho, ako zareaguje Robert Fico,“ myslí si analytik agentúry Polis Ján Baránek. „Či to bude brať ako vydieranie, a vtedy vláda padne určite.“ Podľa politológa Miroslava Kusého chce však Danko lepšiu koaličnú zmluvu pre SNS. „Mnohokrát podnikal kroky, ktoré mali podobu vydierania, a toto je to isté. Uvidíme, čo požaduje.“ Opozícia tvrdí, že za všetkým je iba snaha prekryť obrovský škandál so spomínanými dotáciami na vedu. Znie to síce dôveryhodne, ale čosi mi našepkáva, že odpoveď bude možno oveľa prozaickejšia. Dvaja kohúti na jednom smetisku jednoducho byť nemôžu. Jeden z nich skôr či neskôr bude musieť zo smetiska vypadnúť. Vojnu väčšinou vyhráva ten, kto je väčší stratég.

Čo sa týka vojenských hodností, Fico ako plukovník je o tri triedy vyššie nad kapitánom Dankom. Medzi nami, ešte väčší rozdiel vidím v ich politických schopnostiach, takže osobne som presvedčená, že premiér teraz z taktických dôvodov ustúpi. Ale len preto, aby neskôr mohol naplno prebrať velenie. A Danka hodiť cez palubu. Danko hrá vabank, pretože si myslí, že nemá čo stratiť. Fico ho hrať nebude, pretože vie, čo môže stratiť. Karty sú rozdané, hráči pripravení. Iba tých päť miliónov divákov je akosi mimo hry. Ale veď o nich nejde. Či hej?