Ide o označenie príspevkov, fotografií či videí na Facebooku, ktoré sa vám páčia, takzvaným palcom hore. Stačí kliknúť na príslušnú ikonku, a je to. Práve ste prispeli k zdvihnutiu sebavedomia dotyčného. Čím viac lajkov, tým lepšie. Som super! Som najlepší! Najrýchlejší! Najcoolovejší! Moje video videlo toľko a toľko ľudí.

Prečo o tom píšem? Videá na sociálnych sieťach plné šokujúcich adrenalínových zábaviek mladých ľudí doslova valcujú internet. Mladí - a je jedno, či chlapci, alebo dievčatá - sa predháňajú v tom, kto bude mať viac pozretí, viac lajkov, viac pochvalných palcov hore. A nie za hocičo! Také obyčajné fotografie už dávno neletia. Adrenalínové videá, to je ono! Najlepšie také, pri ktorých idete naozaj na hranu. Napríklad za volantom. Možno práve o to išlo dvom mladým Češkám, ktoré pred pár dňami natáčali a naživo vysielali svoju šialenú jazdu autom na výlet za kamarátmi. Teda, natáčala to 21-ročná spolujazdkyňa, ale ani vodička - iba o rok staršia - sa ktovieako nevenovala volantu. Pozerala do kamery, veselo sa zabávala a dokonca aj ona začala vyťahovať mobil. A popritom stále pridávala plyn. Dievčatá sa smiali, ako im to super ide, a navzájom sa povzbudzovali ešte do vyššej rýchlosti. Až do okamihu, ktorý nevyhnutne musel nastať - náraz. V priamom prenose to vo vyše 140-kilometrovej rýchlosti napálili do protihlukovej bariéry.

Mobilový záznam bežal aj po náraze. Dievčatá už síce na videu nevidieť, zato zvuky počuť jasne. Najprv mrazivé ticho, potom vzdychanie jedného z ťažko zranených dievčat, pár sekúnd nato hlasy ľudí, ktorí sa im snažia pomôcť… Desivé. Tak ako výsledok - 22-ročná Nikola, ktorá auto šoférovala, po prevoze do nemocnice svojim zraneniam podľahla. Jej kamarátka mala viac šťastia - prežila so zraneniami. Ktovie, či bude niekedy schopná pozrieť si video zo smrtiacej jazdy, ktoré sama natáčala.

Isté je, že doteraz si ho pozrelo vyše dvestotisíc ľudí. A malo by si ho pozrieť ešte viac. Najmä mladých. Možno by ho mali povinne premietať v autoškolách či študentom na stredných školách. Na výstrahu. Nech si ho mladí na tom svojom Facebooku pekne preposielajú. Nie, nemusia ho lajkovať, stačí, keď si ho pozrú a uvedomia si, že tie dve mladé ženy, ktoré ho natočili, mohli byť pokojne ich kamarátky, spolužiačky, sestry. A ten hlúpy adrenalín jednu z nich stál život.

Možno si naozaj mysleli, že je to zábava. Že im sa nič nemôže stať. Niekedy mám pocit, že mladí si myslia, že sú nesmrteľní. Rýchle jazdy na autách, rôzne šialené a nebezpečné kúsky hraničiace so zdravým rozumom pribúdajú na internete ako huby po daždi. Nie všetky sa skončia tragicky. O to horšie. Snaha tých ďalších je totiž potom prekonať predošlé hranice, byť ešte rýchlejší a šokovať ešte viac.

Je mi ľúto matky dievčaťa, ktorá vyzvala všetkých kamarátov, aby jej poposielali fotografie a videá s jej dcérou. Aby mala čo najviac spomienok na milované dieťa. Možno to vyznie cynicky, ale podľa mňa by ich mala radšej požiadať, aby si medzi sebou preposlali to šialené video smrti. Aby videli, že to, čo sa stalo jej dcére, sa môže stať aj im. Aby si uvedomili, že život majú len jeden. A adrenalínu si v ňom ešte užijú viac než dosť. Aj bez šialeností na sociálnych sieťach.