Dokonca predseda vlády Robert Fico, ktorý začiatkom mája vyzýval na rázne zakročenie proti kotlebovcom, sa podľa denníka Plus JEDEN DEŇ pred koaličnou trojkou na margo Čižnárovej iniciatívy vyjadril, že „v tejto chvíli nie je rozumné stranu rozpustiť, ale je potrebné nájsť iné riešenie“.

Fakt je, a priznávajú to viacerí politológovia či odborníci na extrémizmus, že Čižnárov návrh v sebe skrýva riziko ešte väčšieho nárastu sympatií ku Kotlebovej strane. Navyše, je tu reálna možnosť, že aj po ich prípadnom rozpustení prejdú kotlebovci jednoducho do inej strany. Pripúšťa to aj odborník na extrémizmus Tomáš Nociar, podľa ktorého je síce ešte predčasné hovoriť o nejakej záložnej strane, ale „pravda je, že ak by kotlebovci prešli do inej fungujúcej strany, mohli by pokračovať tam, kde skončili, a z právnej stránky by boli čistí“, vyjadril sa pre denník Sme.

Komentár Nancy Závodskej: Niečo sa stalo

Napriek všetkým týmto - uznávam, že reálnym - hrozbám považujem Čižnárov návrh za dobrý. Tak ako všetky návrhy a kroky, ktoré budú viesť k potlačeniu extrémistických skupín, popierajúcich základné princípy demokracie a velebiacich fašistické ideológie. Každý návrh, ktorý povedie - samozrejme, zákonnou cestou - k ich vytlačeniu z politického priestoru a k tvrdým trestnoprávnym postihom, je vítaný. Napriek rizikám a argumentom, že ich to posmelí.

Problém je však v tom, že viaceré návrhy a kroky, ktoré už vláda podnikla, narážajú na nedostatočné zákony. Jasným príkladom je aj súčasné špekulovanie, že kotlebovci prejdú do inej strany. Tak, ako to urobili v roku 2006, keď Najvyšší súd SR zakázal Kotlebovu Slovenskú pospolitosť - Národnú stranu. Vodca sa aj so svojimi ovečkami jednoducho presunul do iného košiara. Mimochodom, bolo to prvé rozhodnutie o zrušení politickej strany v ponovembrovej ére. Nakoľko bolo účinné, vidíme dnes. Kotlebu síce jeho druhovia prestali oslovovať vodca, odložili rovnošaty, no zmýšľajú rovnako. Dokonca veľmi nezmenili ani svoj štýl vystupovania a rétoriku. Problém je totiž v tom, že žiadne zákony u nás nezakazujú týmto ľuďom šíriť rovnaké antidemokratické a fašistické myšlienky po zákaze v inej strane. Nezdá sa vám to choré? V podstate je to to isté, ako keď majiteľ firmy vytuneluje jednu firmu a pokojne založí novú, s rovnakým predmetom podnikania.

„Oveľa lepší by bol prístup, ak by zákony v takýchto prípadoch hovorili o zákaze politickej činnosti dotknutých ľudí na nejaký počet rokov,“ vyjadril sa pre denník Sme Nociar. Funguje to takto v Belgicku, vo Francúzsku či v Nemecku. Tak prečo si z nich neberieme príklad? Veď takí Francúzi či Nemci rozhodne vedia, čo sú to extrémisti, a zjavne vedia nájsť aj cestu, ako na nich. Hoci je to beh na dlhú trať. Prvá lastovička sa možno objaví už na jeseň, keď vraj Dankova SNS chce iniciovať zmenu zákona o politických stranách. Ak si odmyslíme ich nezmyselné presadzovanie povinného počtu členov strany, presadenie zmeny zákona v tom, aby politici strany zrušenej súdom nemohli následne niekoľko rokov kandidovať, je pozitívny signál. A v tomto prípade mi je naozaj ukradnuté, že takto budú dankovci zbierať politické body.

Komentár Nancy Závodskej: Hrozí digitálna demencia?

Rovnako je pre mňa nepochopiteľné, že hoci od volieb dostala Generálna prokuratúra už 170 podnetov na rozpustenie ĽSNS a množia sa aj trestné oznámenia na jej členov, reálne sa im doteraz nič nestalo. A to napriek tomu, že v Národnej kriminálnej agentúre už existuje špecializovaná skupina na boj s extrémizmom. Tak v čom je problém, že ešte ani jeden z tých fašistických vagabundov nesedí v base??? Áno, dvaja členovia Kotlebovej strany - Mizík aj Mazurek - už síce čelia obvineniu za svoje verejné výroky a vystúpenia, kde sa púšťali do Židov a Rómov, ale som veľmi zvedavá, ako to dopadne.

Iste, sloboda prejavu je to, za čo sme v novembri 1989 bojovali, ale netreba zabúdať, že sme bojovali hlavne za demokraciu. A v demokratickom štáte jednoducho fašisti nemajú čo hľadať. Na to predsa máme zákony. Ak sú nedostatočné, treba ich novelizovať. Aby sa nám chlapci v zelených tričkách nesmiali do tváre. A o pár rokov nám tu nevládli. Pretože také niečo tu už, žiaľ, bolo. Len hlupák sa nepoučí z histórie.

Na druhej strane by si však „štandardní“ politici tiež mali vstúpiť do svedomia a priznať si, že veľký podiel na vzostupe extrémistov u nás majú aj oni. Podľa výsledkov analýz totiž typickým voličom extrémistov na Slovensku nie sú chudobní nezamestnaní s nízkou kvalifikáciou, ako je to napríklad v západnej Európe. U nás je typickým Kotlebovým voličom podľa analýzy sociológov zo Slovenskej akadémie vied kvalifikovaný manuálny pracovník s priemerným, ale stálym platom. Jeho rodina nepatrí medzi tie, ktoré by extrémne trpeli núdzou, ani s Rómami nemajú osobné konflikty. Tak prečo volia extrémistu Kotlebu? Na protest proti štandardným stranám? Alebo len tak, z plezíru? Znie to hrozne, ale aj takí sú. A hrozí, že podobných „protestných“ voličov bude čoraz viac. Už teraz je podľa najnovšieho prieskumu agentúry Polis Kotlebova strana treťou najsilnejšou politickou stranou a volilo by ju vyše 11 percent ľudí. To je hrozivé číslo. Spomeňte si, ako to dopadlo po Ficových siláckych slovách, že Kotlebu v Banskej Bystrici porazí aj vrece zemiakov. Ak sa politici nespamätajú, nespoja a nezačnú robiť rázne a tvrdé kroky proti fašistom, môže sa stať, že nám to vrece zemiakov, ktoré kašle na demokraciu, ľudské práva aj Ústavu Slovenskej republiky, bude vládnuť.