Tip na článok

Komentár Nancy Závodskej: Horúca školská jeseň

Máte doma školáka? Ak ste vyčerpali v lete všetku dovolenku, prípadne ste si tých pár dní, čo vám ešte ostalo, nechali ako rezervu na zimné prázdniny, môžete mať čoskoro problém.

Učitelia sa totiž rozhodli začať nový školský rok štrajkom. Po pokojných prázdninách, keď to vyzeralo, že to už so svojimi požiadavkami zabalili - teda s výnimkou prvojúlovej demonštrácie v deň prevzatia nášho predsedníctva v Rade EÚ -, sa rozhodli znovu pripomenúť. Zrejme nás čaká horúca školská jeseň. Nečudujme sa. Na učiteľov totiž znovu všetci kašlú.

FAsi si ešte pamätáte, ako začiatkom tohto roka ochromil školy masívny trojtýždňový štrajk pedagógov. V januári a vo februári sa doň zapojilo viac ako 15-tisíc zamestnancov z vyše tisícky škôl. Po ňom nasledoval solidárny štrajk vysokých škôl. Keďže sa blížili voľby, politici sa predháňali vo svojich vyjadreniach, ako učiteľom držia palce a ako im treba pomôcť. Napríklad taký Andrej Danko. „Súčasný protest pedagogických pracovníkov je posledným zúfalým krokom, aby sa problémy začali riešiť,“ vyhlásil národniar tesne pred voľbami. Po voľbách pripadlo ministerstvo školstva práve nominantovi SNS Petrovi Plavčanovi. A zdá sa, že vstupom do vlády sa akosi zmenil aj názor Andreja Danka. Zatiaľ čo predtým tvrdil, že učitelia si zaslúžia viac, po voľbách už ich požiadavky vnímal ako „ultimatívne“. Podľa neho by učitelia „mali rešpektovať doterajšie ústretové kroky vlády a fakt, že nie sú jediní, ktorí volajú po zvýšení platov“. Presne takto sa vyjadril koncom apríla, pričom argumentoval aj známymi ficovskými prepočtami, že každoročné zvýšenie platov o šesť percent predstavuje za obdobie štyroch rokov zdvihnutie o 26 percent. Aj premiér Fico, ktorému štrajky učiteľov pred voľbami rozhodne nehrali do karát, sa predháňal v tom, aby ich upokojil, a tak neváhal tvrdiť, že priemerný plat pedagogického zamestnanca v regionálnom školstve dosiahne v roku 2016 1,2-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Aká je realita?

„Okolo učiteľov je akési podozrivé ticho,“ povedal mi pred pár dňami v telefonickom rozhovore Vladimír Crmoman, vedúci Iniciatívy slovenských učiteľov, ktorá štrajky organizovala a plánuje ďalšie. Podľa jeho informácií boli na prelome júla a augusta rokovania medzi ministerstvom školstva a financií, ale nikto nevie, s akým výsledkom. „Máme problém čokoľvek sa dozvedieť,“ hovorí. Isté je teda zatiaľ len to, že od 1. septembra sa učiteľom a ostatným pedagogickým pracovníkom zvýšia platy o šesť percent. „Na rovinu - keby sme v zime neštrajkovali, nebolo by to,“ dodáva Crmoman. Verím tomu.

Inak, tých šesť percent je v prepočte na konkrétne sumy podľa tarifnej triedy od 36 do 70 eur. Zdá sa vám to málo? Alebo priveľa? Akurát? Učitelia v tom majú jasno: Je to neadekvátne. Odvolávajú sa pritom aj na spomínané slová premiéra Fica. „Naplánované zvyšovanie nedokáže zabezpečiť splnenie tohto sľubu v riadnom termíne, a to ani v prípade, že by sa k nemu pripojilo ďalšie zvýšenie o 6 percent v januári,“ píše sa vo vyhlásení Iniciatívy slovenských učiteľov. Čerešničkou na torte však je, že v plánovanom rozpočte na rok 2017, ktorý má byť schvaľovaný v októbri tohto roku, sa so žiadnym ďalším zvyšovaním miezd učiteľov neráta… Ministerstvo však tvrdí, že zvýšenie bude. Je tu niekto, kto tomu verí?

Učitelia určite nie. Aj preto sa rozhodli, že od 13. septembra začnú takzvaný stupňovaný štrajk. Jeho podstatou je krátkodobé prerušenie vyučovania, ktoré sa v určitých intervaloch bude opakovať. Cieľom je narušiť bežné vyučovanie, zároveň minimalizovať negatívne dôsledky na štrajkujúcich. Pedagógovia veria, že sa im tak podarí dosiahnuť ich cieľ, ktorým je plošné zvýšenie platov učiteľov v roku 2016 o 140 eur, od roku 2017 o 90 eur aj zvýšenie rozpočtu školstva o 400 miliónov a zmenu kreditného systému vzdelávania.

Ako to však už na Slovensku býva, ani učitelia nekopú všetci za jeden tím. Na jednej strane totiž stojí spomínaná Iniciatíva učiteľov Slovenska, ktorú reprezentuje Vladimír Crmoman, a na druhej školské odbory pod vedením Pavla Ondeka. Tie po štrajkoch vo februári tohto roku podpísali deklaráciu, v ktorej žiadajú zvýšenie miezd v roku 2017 o 25 percent a každý ďalší rok o desať. Na rozdiel od crmomanovcov chcú so štrajkami počkať až do schválenia štátneho rozpočtu.

„Štát nedokáže zabezpečiť riadne financovanie škôl,“ hovorí Crmoman. Kroky ministra Plavčana jeho slová nepriamo potvrdzujú. Šéfom školstva je už takmer pol roka a jedinou hmatateľnou iniciatívou, ktorú urobil, je zdraženie pôžičiek pre študentov a pedagógov. Ministerstvo školstva totiž navrhuje, aby sa úročili troma percentami a nie 0,89, ako je to doteraz. S trochou čierneho humoru môžeme povedať, že im to možno akurát vykryje to šesťpercentné zvýšenie platov. Smutné.

Takže, rodičia, opatrne s tými dovolenkami. A nehromžite na učiteľov. Je sympatické, ako stále veria, že sa tu niečo zmení. Že sa im podarí presadiť ich požiadavky, aby mohli normálne žiť a vzdelávať naše deti. „Zmena príde, keď sa učitelia sami postavia za seba. Musíme ich zobudiť. Možno to bude trvať dlhšie, ale určite má zmysel pokračovať. Toto je jediná cesta,“ povedal mi na záver Vladimír Crmoman. Držme im palce. Bojujú za nás všetkých.

VIDEO Plus 7 Dní