Prečo o tom píšem? Z jednoduchého dôvodu. Pretože nechcem - a verím, že ani väčšina demokraticky zmýšľajúcich občanov - aby sa čosi podobné na obrazovky verejnoprávnej televízie vrátilo. Ak si myslíte, že také niečo nie je možné, zobuďte sa. Posledné vyjadrenia našich najvyšších ústavných činiteľov na adresu súčasného vedenia RTVS a jej ďalšieho vývoja totiž svedčia o tom, že to nie je až taká za vlasy pritiahnutá predstava. Bohužiaľ.

Už o necelý mesiac, desiateho mája, sa uzavrú prihlášky na nového šéfa RTVS, ktorého bude voliť parlament 22. júna. Do boja o lukratívny post sa zatiaľ prihlásil súčasný riaditeľ Václav Mika, riaditeľ Tlačovej agentúry SR Jaroslav Rezník a neoficiálne je v hre aj meno bývalej šéfky televízie Markíza Zuzany Ťapákovej či poslanca za SNS Karola Farkašovského. Hoci väčšinu občanov zjavne viac zaujíma tehotenstvo prvej dámy, pre našich najvyšších politických predstaviteľov je voľba nového riaditeľa verejnoprávnej RTVS témou číslo jeden. Žiaľ, nie tak, ako by mala byť.

Súčasné vedenie televízie je tŕňom v oku premiéra aj predsedu parlamentu. Robert Fico sa pred pár dňami otvorene vyjadril, že RTVS nie je dosť verejnoprávna, a tak dá svojim poslancom pokyn, aby došlo k zmene šéfa! Bez hanby, celkom otvorene, na plnú hubu dal najavo, že mu nepríjemné otázky novinárov nesedia a treba s tým niečo robiť.

„Prepáčte, serie ma, ako o tomto štáte píšete a aký obraz sa vytvára, to je nemožné až neprijateľné,“ povedal verejne.

Nečudo, že jeho vyjadrenia neostali bez povšimnutia ani v zahraničí a náš premiér za to zlizol adekvátnu kritiku. „Demokracia si vyžaduje zodpovednosť a premiér ako zvolený líder musí akceptovať vyššiu mieru kontroly a nepríjemné otázky, ktoré s jeho prácou súvisia, a nie snažiť sa použiť svoju moc na umlčanie kritikov,“ reagoval na margo Ficových výrokov Medzinárodný tlačový inštitút (IPI). Ostanú tieto slová bez ohlasu? Premiérov názor je totiž jasný. Novinári, ktorých už v minulosti nazval idiotmi i špinavými protislovenskými prostitútkami, mu proste ležia v žalúdku, lebo nehrajú podľa jeho nôt. „Médiá absolútne nevytvárajú priestor pre demokratický politický súboj. Zatajujú informácie, ktoré sú kvalitné a dôležité pre tento štát. Publikujete informácie, ktoré sú shit, prepáčte, že to hovorím takto otvorene, pretože si za týmito slovami stojím.“

Servítku pred ústa si v súvislosti s voľbou nového riaditeľa RTVS nedáva ani predseda parlamentu Andrej Danko. Ten sa už dávno netají tým, že by ju najradšej ovládol a urobil v nej poriadky. „Radšej by som sa tu nehral na verejnoprávnosť RTVS, ale zrušil všetky koncesie a hlásim sa k štátnej televízii,“ povedal Andrej Danko druhý deň po sneme SNS v televízii TA3. „Musí prísť nový manažér. Je mi naozaj smutno, keď vidím tú veľkú budovu zatiahnutú pavučinami,“ vyjadril sa na adresu súčasného riaditeľa RTVS Václava Miku. Čo tým presne myslel, ťažko povedať. Ako pri väčšine jeho prejavov. Výborné hospodárske výsledky a pozitívne vnímanie objektívnosti RTVS to však asi nebudú. Pretože pri týchto číslach by musel len sklopiť uši.

Ale, ruku na srdce, zaujíma niekoho z našich najvyšších fakt, že sledovanosť RTVS vzrástla za súčasného vedenia priemerne o 148-tisíc divákov denne? A že jej spravodajstvo považuje dnes za objektívne vyše 24 percent divákov, hoci pred štyrmi rokmi to bolo len 11 percent?

Čísla však nie sú podstatné. Teda, pre našich politikov určite. Dôležité je zjavne len to, aby ten, kto bude hore, bol dostatočne poslušný. Mimochodom, v úvode spomínanú reláciu Fašírka robil svojho času v televízii istý Pavel Kapusta. Novinár, ktorý bol poplatný Vladimírovi Mečiarovi, dnes robí mediálneho poradcu SNS. To nie je vtip, ale holá pravda. Uznáte, že to netreba viac komentovať. Ani sa čudovať, že šéf SNS chce z verejnoprávnej televízie urobiť štátnu. Možno sa vám bude zdať, že veľký rozdiel medzi tým nie je, ale verte, je. Jednoducho to pomenoval humorista Oliver Andrássy v rozhovore pre denník Sme: „Spochybňovať v dnešnom svete, či televízia má byť verejnoprávna, je podobné, ako keby niekto prišiel s tým, že nám treba zobrať volebné právo.“

„Verejnoprávne médiá nemajú slúžiť politikom - nepatria vám, nefinancujete ich zo svojich vlastných prostriedkov,“ povedala producentka Zuzana Mistríková na nedávnom galavečere Slnko v sieti, kde si prebrala cenu za film Učiteľka. Otvorene tam kritizovala fakt, že politici chcú z verejnoprávnej televízie urobiť inštitúciu, ktorej vedenie bude skákať, ako budú oni pískať. „To vystúpenie bolo vyjadrením obáv z toho, že sa zo strany niektorých politikov znásilňuje verejná téma,“ povedala Mistríková pre Denník N. Podľa Stevena Ellisa z IPI „premiérova výzva parlamentu, aby zasiahol do fungovania RTVS, predstavuje riziko, že prevádzkovateľ vysielania stratí nezávislosť a vyvoláva znepokojivé obavy, že sa stane provládnym náhubkom“.

Nechceme tu mať znásilnenú verejnoprávnu televíziu. Nedovoľme to. Je jedno, ktorý z kandidátov ju po 22. júni bude riadiť. Len nech ju neriadi a nekontroluje žiaden politik. To sme tu už mali. Ďakujeme, neprosíme.