Dvojrýchlostná Európa. Diskusia o tom, akým smerom sa bude uberať Európska únia, nabrala za posledné dni na obrátkach. Priznám sa, že nejako extra som to nesledovala. Pre mňa bola totiž odpoveď na otázku, akým smerom sa má Slovensko uberať, vždy jasná. Smerom k demokratickej Európe.

Smerom k vyspelým západným krajinám, ktoré majú vysoký životný štandard, neustále sa rozvíjajúcu ekonomiku, vyspelé zdravotníctvo, fungujúce zákony a oveľa nižšiu mieru korupcie. Je to ako na detskom pieskovisku - ak si chcete vybudovať pevný a krásny hrad, potrebujete dobrý piesok, dostatok vlahy a zrejme aj nejaké náradie. A teraz si predstavte, že máte vedľa seba dve pieskoviská - jedno s kvalitným pieskom, druhé so suchým, štrkovitým. Na tom kvalitnom je už niekoľko detí, formičiek je už pomenej, napriek tomu túžite sa tam dostať.

Vidíte, že oni už zopár hradov spoločne postavili a chcete aj vy. Možno ešte vyšší, pevnejší, krajší. Pretože snaha vyrovnať sa tým lepším, rýchlejším, schopnejším vás posúva dopredu. Iste, môžete ostať aj na svojom suchom, štrkovitom pieskovisku a biť sa do pŕs, ako to zvládnete sami a ako si pravidlá aj rýchlosť určujete bez nejakých príkazov zhora, ale v konečnom dôsledku prehráte. Ak hrad vôbec postavíte. V živote je to rovnaké. Spomeňte si na to, ako vám rodičia ako deťom nadávali, keď ste prišli s horšou známkou a vy ste argumentovali, že Peter či Fero mali tiež trojku.

A rodičia povedali tú nenávidenú vetu - Ale Anička (Zuzka, Janka) dostala jednotku! Porovnanie s lepšími občas bolí. Ale tých múdrych zároveň posúva vpred. Späť k realite. Takže slová predsedu vlády Roberta Fica o tom, ako sa Slovensko musí snažiť dostať do prvej ligy - teda medzi štáty ako Francúzsko a Nemecko -, som považovala za samozrejmé. A potom prišla reakcia Richarda Sulíka, predsedu najsilnejšej opozičnej strany, a zrazu som mala pocit, že sa mi azda sníva.

„V skutočnosti to nie je žiadna prvá liga, je to nejaký okresný spolok, ale hlavne je to skupina krajín, ktorá má v určitých ohľadoch dosť veľké problémy,“ vyhlásil šéf liberálov v denníku Plus JEDEN DEŇ na margo Ficových vyjadrení o dvojrýchlostnej Európe. Podľa predsedu SaS je teda Nemecko a Francúzsko okresným spolkom. Ani sa nečudujem, že Fico na to hneď kontroval vetou: „Začínam mať obavy, čo by sa s touto krajinou dialo, keby mali takíto lídri rozhodovať o zahraničnopolitickom smerovaní krajiny.“ Priznám sa, že aj ja. Sulík sa vo svojich vyjadreniach opieral o ekonomické argumenty, ktoré však viacerí odborníci jednoznačne spochybnili. Napríklad argument o tom, že západné krajiny rástli za posledné roky podstatne pomalšie ako my, a tak by nás vlastne mohli podľa Sulíka zbrzdiť. „Z nižších úrovní rastieme ľahšie na tie vyššie, pretože sme prijali zahraničné investície a technológie, ktoré nás poháňajú dopredu,“ povedal pre Denník N analytik Peter Goliaš.

A podľa neho je prirodzené, že v bohatších krajinách, ktoré majú za sebou desaťročia rastu, je rast pomalší ako v krajinách, ktoré sa integrujú a prechádzajú nejakou transformáciou. Na rovinu, netreba byť žiaden odborník, aby človek pochopil, že v Nemecku sa asi ľudia fakt majú lepšie. Stačí sa pozrieť na priemerné platy, na úroveň zdravotníctva či sociálne výhody. Iste, aj oni majú svoje problémy s nezamestnanosťou či s imigrantmi, napriek tomu sú stále tá omieľaná prvá liga.

A, medzi nami, ak Sulík straší migrantmi, tak si treba úprimne povedať - to si naozaj myslíte, že utečenci sa sem začnú hrnúť len preto, že nám z Únie nakážu nejaké kvóty? Nebuďme smiešni. Takéto názory len nahrávajú kotlebovcom. Skôr by sa mal aj pán Sulík pozrieť na to, že v tom okresnom spolku majú celkom dobré zákony na boj s extrémizmom. Napríklad ten, že po rozpustení nejakej extrémistickej strany jej predstavitelia niekoľko rokov nesmú vykonávať žiadnu politickú činnosť.

Celkom dobrý nápad z okresnej ligy, nie? Na Sulíkove slová o tom, že vlastne ani nevieme, čo to jadro Európskej únie bude predstavovať a aké riziká to pre nás môže znamenať, celkom jednoducho odpovedal ekonóm Pavel Kárász. „Ak si chcete zlepšiť život, hoci ešte sami neviete ako, nemôžete si vopred povedať, že kašlete na to.“ Názory Richarda Sulíka považuje za „unáhlené, povrchné a ničím nepodložené“. Snahy pretlačiť sa do „prvej európskej ligy“ označil Kárász, naopak, za životný záujem Slovenska. Inak, v podobnom duchu sa vyjadrili mnohí opoziční politici, dokonca aj zo Sulíkovej strany. Takže to zhrniem celkom jasne - radšej byť posledným v Lige majstrov, ako prvým v nejakej treťotriednej okresnej lige. A je mi v podstate jedno, aké tenisky mi v Lige majstrov prikážu obuť si…