Tip na článok

Komentár: Povinnosť odhŕňať chodníky pri dome je idiotský zákon

Je to zákon akoby z už dávno prežitých čias nevoľníctva - ľudia musia robiť zadarmo na cudzom a ak odmietnu, hrozí im prísny trest.

A keď si niekto nebodaj zlomí nohu či spôsobí iný úraz a bude tvrdiť, že to zapríčinil poriadne neočistený chodník, môžete mu v tom horšom prípade platiť až do smrti. A nepomôže vám ani na pohľad absolútne logický argument, že ten pozemok predsa vôbec nie je váš, ale patrí niekomu úplne inému. Povinnosť odpratávať sneh a ľad na chodníkoch len preto, že sú vedľa vášho pozemku či domu, je presne tak isto absurdná, ako keby ste pod hrozbou pokuty museli umývať cudzie autá zakaždým, keď sú špinavé, iba preto, že stoja zaparkované na ceste vedľa vašej záhrady.

Zákon prijatý v roku 1961, teda ešte za boľševika, hodil povinnosť odpratávať sneh a ľad z chodníkov patriacich obci či iným subjektom na občanov. A po dvadsiatich rokoch im k tomu socialistickí zákonodarcovia pridali ešte aj zodpovednosť za prípadné škody, ktoré na chodníku neočistenom včas a dôkladne môžu niekomu vzniknúť. Najmä následky po úraze pri pošmyknutí. A tak sa štát zbavil zodpovednosti. Hoci sa už takmer štvrť storočia tvárime, že sme demokratická krajina, mnohé boľševické zákony tu stále strašia. Ako aj ten o povinnosti odpratávať sneh z cudzieho pozemku. Predstavte si starenku, ktorá sama žije vo svojom skromnom domčeku.

Hoci celý život poctivo pracovala, žobrácka penzia, ktorú dostáva od štátu, jej vystačí akurát tak na holé prežitie, na základné potraviny a platby spojené s bývaním. Mimochodom, každoročne musí platiť obci aj daň za dom, ktorý si postavila jej rodina za peniaze už raz zdanené, rovnako musí obci platiť daň aj za svoj vlastný pozemok.

Čo má táto chudera robiť, keď napadne pol metra snehu? Obec, ktorej platí dane a ktorej pozemok s chodníkom zväčša patrí, sa na ňu vykašle. Keďže je nemysliteľné, aby si mohla celú zimu platiť chlapíka, aby jej mohol odpratávať sneh z chodníka pri dome okamžite, ako nasneží, neostáva jej nič iné, než vziať lopatu do svojich zrobených rúk a hrdlačiť. Už od skorého rána, pretože mnohé obce všeobecne záväzným nariadením stanovili, že chodník musí byť očistený najneskôr o šiestej hodine. Niekde sú veľkorysejší - stačí, aby ste prácu dokončili trebárs do ôsmej.

Samozrejme, keď sneží celý deň, treba sneh odpratávať priebežne. No pozor, nemožno ho dávať na cestu! A keďže inde miesto na odhrnutý sneh nie je, mala by ho babka nosiť domov, roztápať na sporáku a vodu vylievať do záhrady. Ak ju budú bolieť kríže tak, že sa nedokáže postaviť z postele, v tom lepšom prípade ju čaká pokuta, v tom horšom sa na chodníku niekto pošmykne a zlomí si nohu.

A babka má na krku poriadne veľký problém. Ak nie je poistená, bude platiť. A pri ťažšom úraze chodca jej hrozí, že ak nebude mať dosť peňazí, príde exekútor a predá jej strechu nad hlavou…

Zdá sa vám to absurdné? Ono to aj absurdné je. A netrápi to len starých ľudí. Čo majú robiť manželia, ktorí chodia do práce a ich deti do školy? Brať si zakaždým dovolenku, keď sneží, aby mohli odpratávať sneh, ako im idiotský zákon káže? Ktorí bežní ľudia v tomto štáte si môžu dovoliť platiť chlapa v pohotovosti, ktorý okamžite, ako začne snežiť, zoberie lopatu a vyčistí chodníky pri ich dome? Nerozumiem logike, prečo by mal občan pod hrozbou pokuty upratovať chodník, ktorý patrí do vlastníctva niekoho iného. Napokon, každý platí obci či mestu daň za pozemok aj za dom. Čo mu za to obec dá, okrem rezkej hudby z obecného rozhlasu?

Neustále počúvame, koľko je u nás nezamestnaných, ako ich počet stále stúpa. Dostávajú od štátu podporu, po dlhšom čase ničnerobenia alebo robenia načierno sociálne dávky. Prečo by títo ľudia nemohli odpratávať sneh či udržiavať poriadok na verejných priestranstvách v réžii obce? Prečo by si nemohli takýmito brigádami privyrobiť študenti?

Štát dáva obrovské peniaze vyvoleným podnikateľom na vytváranie nových pracovných miest. Príspevky na jedného zamestnanca sú neraz vyššie než jeho niekoľkoročná mzda. Prečo radšej nevytvoríme v obciach z nezamestnaných pracovné čaty zodpovedné za poriadok, drobnú údržbu a v zime aj za odpratávanie snehu?

Štát by to mohol podporiť tak, že by dal na každé takéto miesto dotáciu, prípadne by oslobodil obce od platenia daní a odvodov za takýchto pracovníkov. Je to naozaj až taký veľký problém? Už by bolo načase, aby sa našlo v parlamente pár normálnych poslancov a tento idiotský zákon, vracajúci nás do čias nevoľníctva či socializmu, konečne zmenili. Nech sa každý stará o to, čo mu naozaj patrí.

VIDEO Plus 7 Dní