Hostí si treba uctiť, ako im prináleží. A už idú, hrnú sa, valia sa jeden cez druhého ako tie kamene, čo sa tu raz za čas pohnú, aby úplne neprirástli sadlom k stoličke. Hneď prvý sa ženie, ako už zvyčajne, Riško s červeným balónikom. Ide až z Bruselu, kde za parlamentnú stoličku platia viac ako tu v Bratislave. Ten balónik sa ani za tie roky nenaučil správne držať, nepočúval pani premiérku, ale jemu to neprekáža. Za ním sa vlečie jeho verný temný tieň, ktorého sa nie a nie zbaviť, a on by tak strašne chcel, tak veľmi, ale nejde to. Ten tieň má podobu podnikateľa Mariána K. z policajných zoznamov, ku ktorému Riško chodieval poza chrbát pani premiérky po rozumy a pritom mu púšťal dôverné informácie z jej kuchyne. A Marián K. si ho tajne nahrával na kameru schovanú v termostate a video potom kade-tade po internete púšťal. Nech národ vidí, čo konečne bude mať raz za premiéra. Zatiaľ ho majú za... likvidátora vlastnej premiérky a vlády. A či je Riško horší než ostatní?

Napríklad taký Igorko. Tiež aktívne pomáhal Riškovi s likvidáciou vlastnej vlády a premiérky, aby tak pustili ku kormidlu a k plnému stolu nenávideného Robertka, ktorému odvtedy nadávajú v jednom kuse a dnes mu ukazujú červenú kartu za - fakticky vlastné niekdajšie zlyhania. Igorko však vie byť aj veľmi originálny. Najprv kričal, že mu ponúkli dvadsať miliónov éčiek, aby povalil hneď na začiatku premiérkinu vládu. Keď prokuratúra chcela meno toho, kto mu núkal dvadsať miliónov, Igorko sa priznal, že si to vymyslel, iba tak na rozveselenie národa, lebo je vraj málo zábavy v tej nekonečnej politickej nude. A tak sa stará dodnes, aby v nej bolo kopu veselosti: raz sype kolegovi injekčné striekačky za golier, aby zničil drogových démonov. Potom objaví monštruózny poklad v Belize, ktorý pripíše len tak nezištne premiérovi. Inokedy kričí, že kapitán ho chce dať zavraždiť, takže nebude chodiť do práce. Veď pochopte to riziko, že kapitán na neho namieri ústa a spustí svoju povestnú smrtiacu slovnú paľbu. To sa nedá riskovať. Všade, kam sa len Igorko pozrie, striehnu temné netvory, slizké príšery a on musí s nimi bojovať. Hrôza z toho na nás ide, aj keď tie desné obludy vidí iba on. Navyše, chudera jeho mamička musela najazdiť každý deň firemným autom stovky kilometrov, aby bolo čo odpisovať na nákladoch, a to deň čo deň celé roky. Lebo ťažký je život podnikateľa, ktorý do politiky šiel, aby svet urobil lepším, dépeháčky ošetril a krivdy naprával svojimi bláznovstvami. Igorko by bol, skrátka, dobrý, veselý minister hospodárstva.

To Boris je presný opak. Rodinne založený, vážny frajer s háremom, ktorý mu aj šejkovia z piešťanských kúpeľov môžu závidieť. Ten ovláda skvostné triky, ako z jedného svojho vrecka do druhého presunúť pár melónikov. Čo na tom, že nie sú tak celkom jeho, lebo pochádzajú zo štátneho príspevku na fungovanie jeho parlamentnej kompánie. Ale veď predsa Sme família. Nie kalábrijská, ale taká naša. Slovenská. A to znie nielen hrdo, to aj zaväzuje. O rodinu sa treba starať pravidelne a zodpovedne, všetky matky potrebujú svoje prídavky, tak prečo by ich aspoň niektorým z nich nemohol zaplatiť vo forme poslaneckej gáže slovenský volič. Zídu sa i staré skúsenosti z dávnych čias, keď sa domáce podsvetie formovalo a Boris navždy zavesil čašnícku halenu v reštaurácii Perugia na vešiak, aby sa pridal k zvučným menám miestnej galérky, kde sa darilo kadejakým výhodným obchodom vrátane špeditovania „kompótov“ s heroínom. Boris, to je náš horúci tip na budúceho ministra financií.

A potom je tu ešte jeden Marian, tiež K., ale celkom iný K. Bohabojný, žičlivý, hlavne k svojim rodinným príslušníkom v bývalých župných funkciách. Marianovi bola župa užitočná ako dojná koza. Ba užitočnejšia, kozu treba kŕmiť a župu netreba, župa kŕmila Mariana a takmer celé to Naše Slovensko. Funkcie sú lepšie ako kozy, stačí len dojiť. Nič neleží Marianovi na srdci tak ako blaho národa, ak je to blaho jeho a jeho okolia. Samozrejme, v záujme bezpečia a istôt roduverných bratov a sestier treba byť na stráži proti všetkým cudzím elementom, kozmopolitom, trebárs aj kozmonautom, ak nie sú naši. Načo Európa, Únia, načo NATO, netreba nám cudzie haraburdy, sami si vystačíme, kozy máme i syra bude dosť aj Putin dačo prihodí. A psy postrážia nielen kozy, ale i nás. Bude veru z Mariana dobrý minister vnútra. Rež a rúbaj... História sa neopakuje, história sa rýmuje. A rým môže byť hlúpy a zlý.

Už sú za dverami. Predčasné voľby. Opoziční chlapci môžu oslavovať svoj víťazný marec. To kedysi pred sedemdesiatimi rokmi bratislavskí strední podnikatelia oslavovali tiež jeden víťazný mesiac. Február to bol, dvadsiaty piaty, roku Pána 1948. Pekne a výstižne opísal vtedajšie dianie nebohý majster Julo Satinský. Jeho otec mal známu bratislavskú kaviareň Grand v Manderláku. Každú nedeľu dopoludnia chodil tatko Satinský s ďalšími podnikateľmi do Grösslingových kúpeľov. Aj prvú nedeľu po tom štátnom prevrate, ktorému komunisti dali vznešený názov Víťazný február, Satinský senior a spol. prišli do kúpeľov. Lenže nešli sa kúpať, obliekli si odev personálu, cez ruku si prehodili utierku a začali si z Víťazného februára robiť žarty. Zdvorilo sa vynukovali: „Čo si budú želať, súdruh lekárnik? A co vy, soudruhu kavárníku?“ A tak sa jeden druhému klaňali, obsluhovali sa a dobre sa na tom zabávali. Majster Satinský junior to komentoval o niekoľko desaťročí slovami: „Robili si z toho prču, lebo im chýbala predstavivosť. Nevedeli, čo prichádza.“ A potom sa títo vážení mešťania len pozerali, ako im komunisti brali majetky jednému po druhom. „Srandisti“ nevedeli, čo prichádza. A čo my? Aj nám chýba predstavivosť? Vieme dnes, čo prichádza? Keď už dobre vieme, že predčasne to nikdy nebýva ono...