Tip na článok
 Komentár týždňa

Nancy Závodská: Čierny Peter

Trinásty plat pre každého zamestnanca, robotníka v štátnej aj súkromnej správe a čo najnižšie daňové odvodové zaťaženie pre podnikateľov a zamestnávateľov.

Presne toto vyhlásil v apríli tohto roku po sneme SNS jej predseda Andrej Danko. A jeho stranícki kolegovia nezabudli dodať, že majú všetko ekonomicky podložené. Smola je v tom, že všetko ekonomicky podložené má aj minister financií Peter Kažimír. A ten poslal Danka aj s jeho návrhom celkom diplomaticky… kadeľahšie.

Na prvý pohľad všetko vyzerá trochu inak. Tak sociálne. Ľúbivo. Dovolenkové a vianočné platy budú! Veď aj samotný premiér Robert Fico ešte koncom septembra potvrdil, že koaliční lídri sa „dohodli na parametroch 13. a 14. platu, z ktorých sa nebudú platiť dane ani odvody“. Paráda. Slovíčko parametre znamená v praxi asi toto: Trinásty a štrnásty plat nebudú povinné, ale dobrovoľné a štátnych zamestnancov sa nebudú týkať vôbec. Ide zhruba o 350-tisíc ľudí pracujúcich vo verejnej a štátnej správe. „My nie sme v situácii, že by sme teraz mohli vyplatiť 350-tisíc zamestnancom trináste platy,“ povedal otvorene v nedeľnej diskusnej relácii RTVS šéf rezortu financií Peter Kažimír. A dodal ešte niečo, čo v následnej debate akosi zaniklo, ale mňa osobne dosť šokovalo.

„Okrem toho, nie som presvedčený, že by občania ocenili kvalitu verejných služieb tak, aby bola zrkadlom, že by občania povedali - jasné, vyplaťte všetkým úradníkom a zamestnancom trináste platy,“ povedal minister financií. Takže podľa jeho trochu kostrbatého vyjadrenia si vlastne štátni zamestnanci žiadne dovolenkové ani vianočné odmeny nezaslúžia. Toto ich možno šokuje ešte viac ako fakt, že trináste platy nedostanú. Paráda.

Vy ostatní, ktorí nepracujete v štátnej správe, si však môžete mädliť ruky. Alebo nie? Na rovinu - mnohé ziskové firmy vyplácali svojim zamestnancom trináste a štrnáste platy už dávno pred tým, ako s týmto nápadom prišiel predseda SNS. Iste, teraz sa firmy môžu tešiť, že tieto platy budú oslobodené od rôznych daní a odvodov, takže zamestnávatelia ušetria. Na úkor štátu, samozrejme. Čiže v konečnom dôsledku nás všetkých.

Andrej Danko tvrdí, že dohoda v koalícii na 13. a 14. plate bola kompromisom. Keby vraj bolo na ňom, ej, to by veru všetko vyzeralo inak! „Keď by som raz vyhral voľby, tak 13. a 14. plat bude povinný vo fabrikách, ktoré dostávajú daňové úľavy a investičné stimuly,“ povedal predseda SNS pred pár dňami v televízii TA3. Keby bolo keby... Lenže nie je. A každý vie, že pravidlá určuje Fico. Víťaz berie všetko. Kapitán môže akurát zraziť opätky, urobiť čelom vzad a odpochodovať ďalej snívať, čo by bolo, keby raz vyhral voľby.

„Trináste aj štrnáste platy sú jednoznačne nesystémový prvok v našom daňovom systéme,“ vyjadril sa pre médiá ekonóm SAV Vladimír Baláž. Ak by boli povinné, spôsobia podľa neho obrovský výpadok v štátnej kase. Ak bude vyplácanie dobrovoľné, potom načo ich zavádzame, keď mnohé firmy ich už dávno vyplácajú?

Dobrá otázka. Odpoveď je pritom jednoduchá. Lebo to dobre znie pre voličov. Pre Ficových aj Dankových. Ibaže keď to nevyjde, čierny Peter ostane v rukách šéfa SNS. A jeho snaha tak bude pripomínať známu Shakespearovu hru Veľa kriku pre nič. Teda, čo sa týka bežných občanov a zamestnancov určite.

VIDEO Plus 7 Dní