Náš Andrej jednoducho má rád vence, stuhy, výložky, a tak im vzdáva primeranú úctu tak, ako to sám cíti.

To mi v princípe neprekáža. Čo mi však fakt prekáža, je, keď predseda slovenského parlamentu kladie vence v spoločnosti poslankyne, ktorá verejne obhajuje fašistický režim. 
A, čo je ešte horšie, Danko sa pri tom tvári ako neviniatko. A to zďaleka nie je všetko, čím sa náš Andrej za posledné dni blysol…

Poďme pekne po poriadku. Návšteva ruskej dumy by zo strany šéfa nášho parlamentu bola o. k. Teda, ak by sme veľmi privreli oči pri tom, že sa počas nej stretol s jej predsedom Viačeslavom Volodinom, ktorý je na sankčnom zozname pre anexiu ukrajinského Krymu. Dokonca by sme mohli hovoriť aj o určitej pocte, ak by bol Andrej Danko pri návšteve ticho. Ale poznáte ho. Keď musí, tak musí. Z papiera či bez. A chudák Lajčák potom len oči otvára… „Vystúpenie v najvyššom zákonodarnom orgáne je vnímané ako česť. Samotné vystúpenie je v poriadku, otázka je obsah, ale o tom vám neviem nič povedať,“ uviedol pre médiá šéf slovenskej diplomacie. Andrej sa však nedal a svojou reakciou na slová ministra zahraničia ukázal, ako rozumie diplomacii a zahraničnej politke on. „Som predsedom NR SR a koaličnej strany a nebudem sa nikoho pýtať, či môžem pozdraviť Rusov.“ A basta!

Opozičná SaS obsah prejavu zhodnotila stručne: „Dankove výroky adresované ruským partnerom, že ,chápeme vás ako priateľa a dostali sme dar od Boha rozvíjať náš slovanský svet‘, dokazujú, že jeho vedomie je na úrovni naivného panslavizmu na úrovni 19. storočia a je celkom mimo reality.“ A rovno odporučila vládnej koalícii, aby Dankove zahraničné cesty radšej obmedzila na minimum. Slovensko podľa SaS majú reprezentovať politici, ktorí chránia záujmy občanov Slovenska a majú triezvy pohľad na Rusko i Európsku úniu. S tým sa nedá nesúhlasiť, hoci osobne som menej náročná. Podľa mňa by stačilo, keby sa aspoň navonok držali línie, ktorú Slovenská republika vo vzťahu k zahraničiu prezentuje. Napríklad také vyhlásenie troch najvyšších ústavných činiteľov z 23. októbra tohto roku, kde sa Fico, Danko a Kiska zaviazali „dbať o jasnú a zodpovednú komunikáciu proeurópskej a proatlantickej orientácie Slovenskej republiky a spoločne prijatých rozhodnutí v rámci Európskej únie a NATO“.

Nuž, Andrej Danko to asi pochopil po svojom. Otázne je, ako pochopili jeho slová o svetovom mieri svetové veľmoci. Poslankyňa Natália Blahová (SaS) si totiž všimla, že Danko nechtiac takmer vyhlásil vojnu Rusku. Počas svojho prejavu v dume totiž povedal: „Mier a stabilitu vo svete nemožno budovať so svetovými veľmocami.“ Podľa prepisu prejavu mal povedať: „Mier a stabilitu v Európe i vo svete nie je možné trvalo budovať bez spolupráce so svetovými veľmocami.“

No čo narobíte, keď ten Andrej nerád číta z papiera?

Šok z jeho slov ešte ani nestihol vyprchať z horúcich opozičných hláv a Danko sa opäť postaral o rozruch. Pri príležitosti 17. novembra totiž kládol na vrakunskom cintoríne v Bratislave vence obetiam komunizmu v spoločnosti poslankyne kotlebovcov Natálie Grausovej. Predseda slovenského parlamentu stál bok po boku ženy, ktorá verejne obhajuje fašistický vojnový štát a velebí Jozefa Tisa. Keď sa ho na to novinári pýtali, zahral mŕtveho chrobáka. Vraj za to nemôže (?).

„Treba sa spýtať organizátorov, koho pozývali. Nie je to naše po-dujatie, predseda prijal pozvanie a zúčastnil sa na ňom,“ odpísala Denníku N šéfka tlačového odboru v parlamente Zuzana Čižmáriková. Novinári sa nedozvedeli ani to, či sa proti prítomnosti Grausovej ohradil, prípadne či organizátorov nepožiadal, aby ju poslali od neho preč. Asi mu fakt neprekážala. Pretože ťažko si môžeme myslieť, že by Danko nevedel, kto pri ňom stojí.

Inak - pamätáte sa ešte, aké haló vyvolalo v Česku, keď vlani počas osláv 17. novembra stál spolu s českým prezidentom na tribúne na pražskom Albertove predseda Bloku proti islamu Martin Konvička? Miloš Zeman to schytal zo všetkých strán. Obuli sa doňho nielen novinári, ale aj viacerí členovia vlády, podľa ktorých to bolo za hranicou, nevhodný krok, prezident by nemal byť v takej spoločnosti. Hoci Zeman ani netušil, že Konvička je na pódiu. Čo teda o Dankovi a Grausovej tvrdiť rozhodne nemožno. Nuž, asi aj tu platí - keď dvaja robia to isté, nie je to vždy to isté… Alebo žeby to Andrej Danko poňal v duchu svojej najnovšie deklarovanej politickej orientácie? „Najväčšia politika je politika šalamúnstva a nadhľadu,“ vyhlásil úplne vážne v nedeľnej diskusnej relácii v TA3 predseda slovenského parlamentu.

Čo dodať? Beťár je to veru, ten náš Andrej. Aj tak by sme sa na to mohli pozrieť. Ibaže - nemôžeme. Tak si aspoň poplačme, priatelia, dobre už bolo.