Tip na článok
 Komentár týždňa.

Nancy Závodská: Muži tárajú, ženy makajú?

V čase písania tohto bodliaka si predseda parlamentu Andrej Danko ešte užíval dni voľna, aby si premyslel, ako a či bude pokračovať v koalícii vo Ficovej vláde. Respektíve, či vôbec zostane v politike.

Netuším, ako sa rozhodne. Možno to netuší ani on sám. Ale v princípe mi je to jedno. To, čo nám politici za posledné dni ukázali, je totiž trápne divadlo a hanba. A výsledok tejto koaličnej krízy, ktorú sme podľa našich najvyšších rozpútali my novinári, bude len pokračovaním tohto primitívneho predstavenia, na ktoré sme si, žiaľ, všetci kúpili lístky. A čo je najhoršie, slušný honorár od nás títo herci dostávajú naďalej.

Ako sa hovorí, všetko zlé je na niečo dobré. A platí to aj v dnešnej situácii. Rozhoduje uhol pohľadu. Každý vidí momentálnu situáciu v slovenskej politike inak. Mňa napríklad zaujali počas týchto dní tri ženy - Veronika Remišová, Mária Patakyová a Gabriela Matečná. Poslankyňa, ombudsmanka, ministerka. Tri ženy na vysokých postoch v politike. Každá z nich ukázala za posledné dni viac rozumu, odvahy, rozhľadenosti, pokoja a odbornosti ako ich mužskí kolegovia. Veronika Remišová, ktorá ako prvá poukázala na šokujúce praktiky s eurofondmi na ministerstve školstva, je podľa mňa hlavnou hrdinkou a víťazkou koaličnej krízy. S veľkým politickým potenciálom do budúcnosti, ktorý možno podcenil aj samotný jej šéf Igor Matovič. To, že sa takmer na záver celej kauzy ukázal na tlačovke po jej boku, vyznelo, akoby chcel predsa len aj on trochu zlízať zo smotany. Zbytočne, Igor. Veronika ťa prevalcovala.

Ďalšia zo spomínanej trojice žien, ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, na mňa pôsobí ako pragmatická žena, ktorá namiesto tárania v zákulisí maká vo svojom rezorte. Chvalabohu, aspoň niekto. „Pracujeme ako predtým. Žiadne krízy by nemali ohrozovať chod ministerstiev,“ povedala pre médiá. Podľa Matečnej je kríza len v tom, že „tí muži sa nevedia dohodnúť a povedať si, čo ktorý potrebuje a čo je pre nich v tejto chvíli podstatné“. Nuž, k tomu asi netreba nič dodať. Vyznieva to možno feministicky, ale podstatu to vystihuje. A pani ministerka vie, čo je podstatné. Občanov totiž určite viac trápil škandál s otrávenými holandskými vajcami než nejaké žabomyšie vojny medzi Dankom a Ficom. A Matečná počas vajcovej kauzy robila to, za čo ju platíme. Chvályhodné. Sľubujem, že fakt začnem nakupovať ešte viac slovenských výrobkov ako doteraz.

No a poďme k tretej žene, ktorá ma v týchto dňoch milo prekvapila. Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová bola doteraz pre mňa neviditeľnou figúrkou, ktorú do úradu ombudsmanky dosadil Most-Híd. Pravdupovediac, zmysel tejto inštitúcie mi stále akosi uniká, ale treba uznať, že posledná aktivita pani ombudsmanky ho v pozitívnom zmysle slova riadne zviditeľnila. Vyvesenie dúhovej vlajky v okne úradu počas pochodu gejov a lesieb v hlavnom meste bolo prejavom a gestom zodpovedajúcim európskym hodnotám, ku ktorým sa neustále hlásime. Teda, s výnimkou poslanca Jaroslava Pašku z SNS, ktorý ju za podporu Pridu dosť nevyberaným spôsobom napadol. Jaro, Jaro, lepšie by bolo robiť poriadky vo vlastnej strane.

Aby som však nebola príliš feministická, na záver pridávam meno ešte jednej pani poslankyne. Martiny Šimkovičovej. Áno, bývalej moderátorky Markízy. Chápem, že mnohí ste už dávno na ňu zabudli, ale táto dáma stále sedí v parlamente ako nezávislá poslankyňa. Po tom, čo spolu s ďalšími kolegami odišla z Kollárovej strany Sme rodina, síce už nepovedala v zákonodarnom zbore ani slovo (ak mi niečo ušlo, pokojne mi napíšte), zato teraz sa prebrala z kómy. Na sociálnej sieti zverejnila svoj názor na dúhový pochod. Ostro zaútočila na jeho účastníkov, ktorých nazvala oplzlými a vulgárnymi. Prekáža jej vraj „predvádzanie sexuálnych porúch a deviácií“, ku ktorým na pochodoch podľa nej často dochádza. „Niečo vám ozrejmím. V latexe a náhubku žiaden re-špekt nezískate. Nechutnosťami predvádzanými na verejnosti len vyvolávate pohoršenie a negatívne emócie,“ rozhorčila sa. Nuž, rada by som pani poslankyni ozrejmila niečo aj ja. Homosexualita nie je žiadna sexuálna porucha. A keď hovorí o predvádzaní nechutností na verejnosti, osobne som presvedčená, že to, čo nám občas predvádzajú naši politici - hoci v oblekoch a nie v latexe - nás ako občanov poburuje a štve oveľa viac ako homosexuáli alebo ich priaznivci v dúhových tričkách.

Ani taký náhubok nie je zlá vec - možno by si ho pani poslankyňa niekedy mohla sama navliecť. Mlčať je občas naozaj zlato.

VIDEO Plus 7 Dní