Pravdupovediac, veľmi dobre a polopate rozobral Ficov graf Denník N, tak si dovolím z neho trochu odcitovať.

Ak premiér tvrdí, že župné voľby neboli pre nich debaklom, tak je buď mimo reality, alebo zvolil stratégiu, podľa ktorej má občanov za úplných idiotov. Neviem, ktorý z týchto scenárov je reálny, ale obidva sú desivé. Predseda Smeru postavil svoju „pozitívnu“ mediálnu prezentáciu výsledkov župných volieb na tom, že jeho strana získala najviac župných poslancov. Konkrétne, 89. Ak sa na to pozrieme v porovnaní s voľbami do VÚC pred štyrmi rokmi, keď jeho strana získala 149 poslancov, tak čisto matematicky stratil Smer 40 percent poslaneckých mandátov v krajských parlamentoch. To nie je práve malé číslo. Rovnako ako strata štyroch županov zo šiestich. Takže, milý pán predseda Smeru, ak hovoríte, že nejde o debakel, ste prinajmenšom smiešny. Rovnako ako vaše konštatovanie, že ste najúspešnejší aj z hľadiska počtu hlasov pre vašich župných kandidátov. Ako vypočítal spomínaný Denník N, Smer získal 350 799 hlasov na župana, pravicová opozícia 357 409. A to tam novinári započítali aj hlasy pre Milana Ftáčnika, ku ktorému sa Smer hlásil. Ak by sa Ftáčnikove hlasy odrátali, bol by zisk Smeru 319 161 kusov. A to už je takmer 40-tisícový rozdiel v prospech pravicovej koalície. Toto je ten úspech vašej strany, o ktorom ste vo svojom vystúpení hovorili? Opakujem, pán premiér, nerobte z nás debilov. Rátať vieme všetci - asi tak od štvrtej ľudovej.

Ľahké to nemajú ani niektorí podpredsedovia Smeru - ono je veľmi ťažké držať líniu s vodcovými vyhláseniami a popritom nestratiť tvár. Ak teda nechceme priamo hovoriť - nebyť ako idiot. Marek, fakt ti nezávidím.

Maďaričove slová o tom, že treba v strane urobiť zmeny na všetkých úrovniach - a to programové aj personálne -, zmietol Fico zo stola šmahom ruky. V televízii TA3 zareagoval, že zmeny možno „nastanú na iných úrovniach“ a že „každý má právo povedať svoje videnie sveta“. Nuž, Ficovo a Maďaričovo sú zjavne odlišné. Zatiaľ čo podpredseda Smeru Marek Maďarič jasne vidí, že so stranou treba niečo robiť, aby sa zastavil jej prepad u voličov, Fico sa tvári, že je všetko v poriadku. „Musím vás mimoriadne sklamať, pretože stabilita, ktorú pociťujem v Smere, je neuveriteľná, a na tejto stabilite nie je dôvod nič meniť ani v najbližších mesiacoch, ani v najbližších rokoch,“ vyhlásil Fico. „Toto je stabilná strana. Ideme ďalej svojou cestou, ktorá má takú vnútornú silu a stabilitu, že sa opäť pripravíme na ďalšie voľby,“ povedal premiér v rozhlasových Sobotných dialógoch. Tomu sa povie (ne)videnie sveta!

Keď sme už pri voľbách, Fico v jednej z diskusií na margo ich straníckeho debaklu nenápadne poznamenal - „Veď to boli len (!!!) župné voľby.“ Tak potom načo tie emotívne predvolebné výzvy k voličom, aby ľudia išli k urnám, keď to podľa vás boli len (!) župné voľby? Trochu schizofrenické, nie?

Pred rokom boli len (!) parlamentné voľby a hoci ste v nich získali najviac percent (vyše 28), na vládnutie vám to bez pomoci zradcov z iných strán nestačilo. Len pripomínam, že v roku 2012 získal Smer vyše 44 percent hlasov a po tomto suverénnom víťazstve bol schopný zostaviť vládu sám. Takže, ak by sme chceli čisto štatisticky vypočítať, ako Smer dopadne v ďalších voľbách, ak by tento klesajúci trend pokračoval rovnakým tempom, musel by Fico čeliť veľmi nelichotivým číslam. Ak oproti roku 2012 stratila Ficova strana vlani približne 16 percent, tak vo voľbách v roku 2020 by možno Smer získal len 12 percent hlasov! Fú, tak to fakt nevyzerá dobre…

Ale nepredbiehajme, voľby sú ešte ďaleko. Okrem Fica ma „pobavil“ Robert Kaliňák. Ten má možno ešte menej schopností sebareflexie ako jeho stranícky šéf. Ako inak možno chápať jeho odpoveď na to, či cíti nejakú zodpovednosť za župné voľby? Jeho jediná kauza vraj je, že sa pozná s človekom, ktorý je podozrivý z daňových únikov. „Teraz sa poznám s ďalšími dvoma, ktorí sú v politike: či už je to pán prezident, alebo ďalší,“ povedal Kaliňák v RTVS. Nuž, ako sa vraví, každé porovnanie krivká, ale toto jeho teda mimoriadne. Pán Kaliňák, s pánom Bašternákom ste robili aj obchody, ak si dobre pamätám. Takže jeden rozdiel by tu predsa len bol. A to dosť podstatný. Navyše je tu ďalší rozdiel - v prípade prezidenta a jeho firmy išlo o jeho peniaze a služby, ktoré si objednal (čo v žiadnom prípade neznižuje prezidentov prešľap!), v prípade Bašternáka však išlo o fiktívne obchody a nereálne ceny. Takže tak, pán Kaliňák. Hoci má maslo na hlave aj prezident, váš kamarát je v ňom až po uši. A vy s ním, dovolím si tvrdiť. Tak nerobte aj vy z občanov idiotov.

To, ako stojí Fico pri Kaliňákovi, ostáva pre mňa stále veľkou záhadou. Prečo si drží pri tele človeka, ktorý evidentne imidžu strany aj jemu vlastnému len škodí? Prvoplánovo sa núka, samozrejme, odpoveď, že naňho Kaliňák niečo má, ale nechcem špekulovať. Možno skôr naozaj ide o vnútrostranícky boj medzi východniarskym a západniarskym krídlom v strane, o ktorom sa už dlhšie klebetí. Škoda, možno keby nabral odvahu prehovoriť trebárs Žiga… Alebo si to nechávajú čierne ovečky až na decembrový snem?

Isté je, že vo Ficovom košiari začína byť poriadne horúco. Aj keď sa pred verejnosťou hrajú na zohratý tím. A myslia si, že im to občania zožerú.

Nezožerú.