Tip na článok
Komentár týždňa.

Nancy Závodská: Nie je meter ako meter

Keď som po dvojtýždňovej dovolenke mimo Slovenska cez víkend zapla televízor a pozrela si diskusné relácie, mala som pocit, že som asi zastala v čase.

Všade samý Kiska a jeho problémy s daňami. Teda, niežeby som chcela túto tému nejako bagatelizovať - koniec koncov, venovala som jej bodliak pred troma (!) týždňami -, ale priznám sa, prekvapilo ma, že to stále ostáva témou číslo jeden. A pritom sa tu odohrali a odohrávajú veci, ktoré by si zaslúžili minimálne rovnakú, 
ak nie väčšiu pozornosť. Ale zrejme to tak niekomu vyhovuje.

Takže k veci. Náš týždenník ako prvý priniesol informáciu o nehoráznej odmene pre advokáta Radomíra Bžána, ktorému by mal štát podľa zmluvy vyplatiť vyše 64 - možno až 70 - miliónov eur za právne služby. Išlo o spor so Slovenskými elektrárňami za 588 miliónov eur. Bžán zastupoval Fond národného majetku - dnes pretransformovaný na MH Manažment. Ten riadi bývalý poslanec za Smer a jeho nominant Branislav Bačík, ktorý kontroverznú zmluvu so Bžánom podpísal. Neprekvapuje ma, že tento pán je stále vo funkcii, prekvapilo ma skôr to, ako Fico nezvyčajne krotko zareagoval.

Po zverejnení kauzy namiesto zvolávania tlačoviek, kde by obviňoval novinárov z rozvracania štátu, iba poslušne uznal, že výška odmeny pre advokáta naozaj nie je celkom v poriadku a treba začať rokovania o jej znížení. A tým je to vybavené. Vybavené? Pre mňa nie. Tak ako v prípade Kisku, aj táto kauza vyvoláva množstvo otázok a podozrení, dokonca možno ešte viac ako v prípade tej nešťastnej prezidentovej firmy. Radomír Bžán je totiž so Smerom prepletený viac, ako sa môže zdať. Trápi to niekoho? Musel niečo ešte Fico vysvetľovať? Vyvodil nejaké dôsledky voči svojmu nominantovi? Zavolal si niekoho na koberček? Neviem o tom. Zatiaľ čo Kiska chodí z jednej televízie do druhej a rozdáva rozhovory na všetky strany (síce neskoro, ale o. k., aspoň sa konečne ospravedlnil občanom), Fico je za vodou. Kauza jeho človeka zapadá prachom. Aleluja! Karavána ide ďalej. Až sa začínam po tej jeho reakcii obávať, či náhodou takýchto podivných zmlúv nenájdeme ešte viac. Pripomína mi to tak trochu pašerákov drog (nech mi pán premiér odpustí toto prirovnanie). Tí majú na to tiež svoj grif - obetujú malú rybu, ktorá zamestná políciu či colníkov, a zatiaľ prejde tá veľká… Bžánik, Bžánik, čo veľkého prešlo popri tebe? Zatiaľ čo o Bžánovi premiér už mlčí, v Kiskovom prípade sa - a verím, že veľmi rád - angažuje ďalej. Napríklad zverejnením tvrdenia, že o svojich problémoch s daňami ho samotný prezident informoval už pred rokom na stretnutí v hoteli Bôrik. Dokonca vraj Kiska chcel vybaviť nejakú protekciu u kompetentných! Premiér povedal, že je ochotný ísť až na detektor lži.

Zaujímavé je, že informáciu o stretnutí na Bôriku zverejnil Fico až po tom, čo Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play v televízii uviedla, že predseda vlády vedel o Kiskových daňových trampotách už dlhšie a že ich zneužíva v politickom boji. Podľa nej o Kiskovom prípade hovoril ešte v auguste tohto roku počas pracovného rokovania k zákonu o oznamovateľoch korupcie. Diskusiu vraj vyvolal fakt, že Fico nesúhlasil s tým, aby šéfa úradu na ochranu oznamovateľov menoval prezident. Premiér vraj dokonca Kisku označil za nedôveryhodného a daňového podvodníka.

Predseda Smeru preto ihneď zvolal na nedeľné popoludnie tlačovku, kde sa proti tvrdeniam Zuzany Wienk ostro ohradil a okrem spomínanej informácie z hotela Bôrik nezabudol pridať zopár čísel o Kiskových vratkách DPH. Z nich si vraj logicky vyvodil, že prezidentova kampaň musela zrejme stáť viac ako zákonom povolených 260-tisíc eur… Podľa neho vraj možno až milión eur.

Inak, keď sme už pri tých číslach - jeden milión eur, to je stále sedemdesiatkrát menej, ako by dostal človek blízky Smeru Radomír Bžán, keby mu to novinári „neprekazili“. A stále je to o milión eur menej ako suma, ktorú si dal od štátu neoprávnene vyplatiť prenajímateľ Ficovho bytu Ladislav Bašternák.

V jednom však mala Zuzana Wienk pravdu. A to, keď tvrdila, že v politike by malo platiť padni, komu padni. Mám preto taký návrh - keď už premiér spomenul ten detektor lži, mohli by naň ísť obaja - predseda vlády aj prezident. Možno by sme sa tak konečne dozvedeli, ako a za koľko Kiska financoval svoju kampaň a či si naozaj chcel vybaviť nejakú protekciu. A možno by sme sa dozvedeli aj to, ako je to vlastne s tým výhodným Ficovým podnájmom u daňového šikovníka Bašternáka. Alebo prečo o podozreniach, že si Kiska chcel čosi vybaviť, neprehovoril premiér skôr? Chcel si túto informáciu nechať pre seba, kým sa mu to bude hodiť? A možno by sme sa dozvedeli ešte omnoho, omnoho viac. Pýtať by sa veru bolo na čo.

Len si tak kladiem otázku, či by to vôbec niečo zmenilo. Chýbajúce učebnice pre naše deti, ktoré na našich školách už mesiac nie sú, by to asi nevyriešilo. A rovnako by to asi nezmenilo ani postoj mladých k politikom a politike u nás. Výsledky nedávneho reprezentatívneho prieskumu Rady mládeže Slovenska totiž nie sú veľmi povzbudivé. Mladí ľudia na Slovensku sa podľa neho necítia ako súčasť krajiny, nedôverujú štátnym inštitúciám a sú frustrovaní. Viac ako štvrtina mladých od 15 do 24 rokov povedala, že si myslí, že do troch rokov sa natrvalo odsťahuje do zahraničia.

Začínam byť trochu pesimistka. Ale možno je to len tým návratom z dovolenky.

VIDEO Plus 7 Dní