Nedeľné povolebné ráno muselo byť preňho veľmi bolestivé. Do hnedého sme sa síce, chvalabohu, nezobudili, ale to je pre ficovcov asi jediná pozitívna správa.

Výsledky župných volieb na Slovensku ma potešili. Nie, nie preto, že vládny Smer v nich utrpel zdrvujúcu porážku (napriek tomu, že dvoch županov si udržal), ale najmä z dvoch dôvodov. Slováci dali politikom najavo, že si z nich naozaj nebudú viac robiť dobrý deň a rovnako ukázali fašistom a náckom, že toto nie je cesta, ktorou sa chceme uberať. Takmer tridsať percent občanov, ktorí prišli k volebným urnám (čo je doteraz najvyššie číslo v histórii týchto volieb), poslalo vládnym politikom jednoznačný odkaz. Stačilo. Prehovorili jasne. Chceme zmenu. Hoci, na druhej strane, buďme úprimní, stále mlčali viac než dve tretiny z viac ako štyri a pol milióna oprávnených voličov. A to ma neteší.

Robert Fico akoby tušil už dlhšie, že s jeho stranou to vo voľbách až také ružové nebude. Na verejnosti sa ukazoval minimálne a ešte aj v deň volieb tajil, kedy pôjde voliť. Zato predseda parlamentu Andrej Danko sa veselo usmieval do kamier vo volebnej miestnosti a apeloval, aby ľudia prišli k urnám, pretože „to je možnosť to politikom zrátať“. Nuž, v tom momente zrejme ani sám netušil, aké pravdivé sa jeho slová o pár hodín ukážu.

Poďme však späť k Robertovi Ficovi. Smer prišiel o štyri kraje, v troch z nich utrpeli jeho ľudia debakel. To musí bolieť. Robovi sa ani nečudujem, že sa stratil. Tak trochu mi to pripomína Vladimíra Mečiara, ktorý sa po svojich politických neúspechoch (napríklad keď v roku 2004 prehral súboj o prezidentské kreslo s Ivanom Gašparovičom) tiež zvyčajne na nejaký čas stratil. Vravelo sa tomu, že išiel „za medveďmi“.

Skôr či neskôr sa však predseda vlády bude musieť pozrieť realite do očí a zanalyzovať, čo sa stalo. Zatiaľ to zaňho urobil podpredseda Smeru Marek Maďarič. Ten si myslí, že to nebola prehra len v dôsledku chýb a nedostatkov kandidátov, ale to bola aj prehra strany ako takej. „Preto, ak v Smere nechceme v tomto trende pokračovať, musíme urobiť výrazné zmeny na viacerých úrovniach strany, a to politické, programové aj personálne,“ konštatoval. Či to tak vidí aj jeho stranícky šéf, uvidíme už čoskoro.

Jeden tip by sme preňho v rámci personálnych zmien mali. Pán premiér, čo keby ste konečne obetovali svojho menovca vo vláde? Možno by vám potom ľudia aj uverili, že to s bojom proti korupcii myslíte naozaj vážne. I keď doterajšiu snahu o vylepšenie imidžu v tomto smere vám uprieť nemožno - pozri Štefanov, Janušek, Rusko -, stále je to však málo. Ľudia si totiž logicky položili otázku - A čo Kaliňák? Čo Bašternák? Milý pán premiér, občania nezabúdajú a nenechajú sa učičíkať vašimi rečami. Veď vidíte sám.

A keď sme už pri Kaliňákovi - ani nefungujúci systém okolo elektronického podpisu a informácie o pochybnom tendri na občianske preukazy nenechali občanov chladnými. Kaliňákov rezort dostal za to pokutu desať miliónov eur. Ďalšie 3,7 milióna eur musí ministerstvo vnútra vrátiť za chyby v tendri na informačný systém Register fyzických osôb. Ak k tomu pripočítame ešte septembrovú pokutu 4,8 milióna eur za porušenie zákona pri iných projektoch informatizácie, dostávame sa k sume 18,5 milióna eur! 18,5 milióna eur!!!

Dovolím si položiť celkom jednoduchú otázku - kto to zaplatí a z čoho? O čom to tu Kaliňák trepe, keď hovorí o splátkach? Čo to znamená? Že zoberie tieto čiastky z rozpočtu ministerstva? Kde potom uberie? Zníži platy policajtom? Nenakúpi im autá? A hlavne - zdá sa vám to, pán premiér, v poriadku? Každý manažér je predsa zodpovedný za svoju firmu - v tomto prípade rezort. Ak by sa niečo podobné stalo v súkromnej sfére, zodpovednosť nesie manažér. Takto za chyby vášho zjavne najobľúbenejšieho ministra budeme platiť my všetci. To nie je solidarita, to je bohapusté zlodejstvo na občanoch.

A teraz späť k župným voľbám. Pobavilo ma, ako ich výsledky zhodnotil Marian Kotleba pre denník Plus JEDEN DEŇ. „Slovensko sa dnes celé úplne otočilo, keď prehrali smeráci,“ povedal Kotleba. A dokonca jeho verní začali špekulovať o blížiacom sa konci Smeru. Teda - nerada dávam za pravdu nejakým kotlebovcom, ale v tomto prípade s nimi súhlasím. Voliči zatĺkli do rakvy Smeru prvé klinčeky…

„Začali ste revolúciu. Padla prvá kocka domina,“ komentoval pre médiá ešte predbežné výsledky líder OĽaNO Igor Matovič. „Vyzerá to tak, že tá rozhádaná, chaotická a neviem aká pravica zvalcovala ten obrovský Smer,“ zhodnotil voľby šéf SaS Richard Sulík. „Ľudia majú plné zuby toho, čo sa tu deje. Chcú slušne spravovanú krajinu.“

Tak dúfajme, že sa toho konečne dočkáme. Občania už to, čo pre to mohli urobiť, urobili. Teraz sú na ťahu novozvolení župani a poslanci samosprávnych krajov. Majú na to päť rokov. Tak verme, že ich nepremárnia tým, že sa budú vyhovárať na to, v akom stave svoje kraje preberali.