Vtipne to komentoval náš bývalý kolega na sociálnej sieti - po tomto by ma už zaskočilo iba zistenie, že Eichmannova manželka pracovala pre Židovskú náboženskú obec. Informácia, ktorú priniesol Denník N, je naozaj šokujúca. Rovnako ako vyhlásenie manželov Kovaříkovcov, ktorí v tom nevidia „nijaký morálny ani etický problém“. Čo je však horšie - ten, kto by mal byť šokovaný azda najviac, je ticho. Predseda vlády Robert Fico.

Ani sa mu nečudujem. Lepšie je ľúbivo rozprávať na sneme svojej strany o tom, ako sa máme dobre, ako budeme mať pomaly dvojnásobné platy, ekonomika šliape, nezamestnanosť klesá, životná úroveň stúpa (neviem, žijeme v rovnakej krajine, Robo?). To, čo sa komentuje ťažko a čo sa nám nehodí, to radšej prejdeme mlčaním. Za posledných pár dní bol náš pán premiér pri viacerých zaujímavých témach akosi podozrivo ticho.

Ešte skôr ako vyšla najavo informácia o spomínanej šéfke personálneho u Kotlebu, zarezonovala vo verejnosti informácia o ďalšej obrovskej odmene, ktorú vyplatila štátna spoločnosť MH Manažment. Áno, to je tá, ktorá chcela advokátovi Bžánovi, dovtedy pre Slovákov neznámemu, vyplatiť takmer 70 miliónov eur za právne služby. Tentoraz síce ide o sumu rádovo desaťnásobne nižšiu, 7,9 milióna, a prijímateľ tejto sumy je iná právnická kancelária - Dvorecký a Partneri -, podstata špinavosti je rovnaká. Pripomeňme len, že spomínanú sumu vyplatil MH manažment za spor, ktorý podľa viacerých štát nemohol prehrať. Išlo o spor s firmou Port Service pre privatizáciu Slovenskej plavby a prístavov. Keďže firma nesplnila podmienky súťaže, Fond národného majetku (dnešný MH Manažment) ju zo súťaže vylúčil. Firma však zažalovala štát a chcela 60 miliónov. Súd jej nároky neuznal už v roku 2008, ale generálny prokurátor sa vtedy dosť nepochopiteľne odvolal a kolotoč pokračoval. Ako to dopadlo, vieme. Žalobu definitívne zamietol Najvyšší súd SR vlani v decembri. Čo je zaujímavejšie, je meno predsedu predstavenstva, ktorý vo firme Port Service figuroval v čase začatia sporu. Bol to Pavol Pavlis.

Tým, ktorým toto meno už nič nehovorí, pripomeniem, že pred troma rokmi to bol minister hospodárstva vo Ficovej vláde. Z tohto postu však musel odísť pre škandál s upratovaním za státisíce eur. V duchu hesla Bližšia košeľa ako kabát totiž pán minister dohadzoval štátne zákazky firme svojho švag-ra. Ani po odchode z funkcie však nemusel zúfať - premiér svojho verného upratal na Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo. Pekná trafika za rodinkárstvo, čo poviete?

Opozícia pred pár dňami predsedu vlády vyzvala, aby Pavlisa z postu šéfa Úradu pre normalizáciu odvolal. Podľa nich je totiž práve Pavlis zodpovedný za to, že štát prišiel o milióny eur za spomínaný spor s firmou Port Service. A čo na to Fico? Nič. Hoci v takýchto prípadoch väčšinou pošle opozičným politikom dosť jedovatý odkaz, tentoraz mlčí.

Tak ako v prípade Kovaříkovej manželky. Predseda vlády, ktorý všade vyhlasuje, aký je Kotleba fašista a celá jeho strana je zlo, sa ticho prizerá tomu, že manželka jedného z jeho najbližších a najdôležitejších spolupracovníkov v toľko proklamovanom boji s korupciou je takmer pravou rukou extrémistu Kotlebu. Pretože šéfka personálneho oddelenia nie je vrátnička (pri všetkej -úcte k vrátnikom) alebo nejaká malá úradníčka. Je to osoba, ktorá plní príkazy svojho nadriadeného, prijíma a vyhadzuje ľudí, ktorí sa Kotlebovi nepáčia. Podľa „kádrováčky“ Kovaříkovej to zjavne nie je problém. „V mojej náplni práce nie je riešiť politické otázky, ale problémy týkajúce sa personalistiky a miezd. Ako iste viete, ja si predsedu samosprávneho kraja nevyberám, tento je volený v priamych tajných voľbách,“ vyhlásila Kovaříková. Nechcem byť zlá, ale akosi sa mi tu už-už derie na jazyk, že aj spomínaný Eichmann sa svojho času bránil, že on je len odborník… Inak, ešte drzejšie zareagoval pre médiá samotný Kovařík. Tak typicky ficovsky: „Osobne vidím morálny a etický problém len vo formulácii vami položených otázok tak, že účelovo zasahujete do života mojej manželky,“ napísal.

Inak, zaujíma ma, či o tom všetkom vedel predseda vlády. Ak áno, pýtam sa - naozaj mu to neprekáža? Alebo je za tým niečo iné?

V prípade spomínaného „nešťastníka“ Pavlisa by som jedno bizarné vysvetlenie na to, že si ho Fico stále drží, našla. Pavol Pavlis bol totiž pred troma rokmi v októbri na oslave šesťdesiatky miliardára a vtedajšieho českého ministra financií Andreja Babiša. A takéto známosti sa po víkendových voľbách u našich českých susedov rozhodne môžu hodiť.