Nezdá sa vám to veľmi vtipné? Ani mne. Zvlášť, keď tento vtip, pripomínajúci viac realitu, nekoluje medzi dôchodcami, ale medzi mladými ľuďmi. Smutné. Práve mladí Slováci nevidia budúcnosť v našej krajine ružovo. Ukázal to aj nedávny reprezentatívny prieskum Rady mládeže Slovenska, podľa ktorého sa mladí ľudia u nás necítia súčasťou tejto krajiny. Takmer tretina z nich chce natrvalo (!) odísť do zahraničia. Je smutné, že spomedzi krajín V4 sú to najviac práve mladí Slováci, ktorí chcú svoju krajinu opustiť. Spokojnejší sú mladí Česi aj Poliaci, z ktorých chce odísť necelých 20 percent.

Odpoveď na otázku, prečo to tak je, je v podstate jednoduchá. Mladí ľudia nevidia u nás dobrú životnú perspektívu. Ako tvrdí Katarína Čavojská zo spomínanej Rady mládeže Slovenska, máme síce nízku nezamestnanosť, ale je tu veľký rozdiel medzi možnosťami a očakávaniami mladých ľudí. Na jednej strane je podľa nej Slovensko montážna hala Európy, na druhej sa vyzdvihuje kreativita či startupy. „Ponuka na Slovensku im nedáva slobodu,“ tvrdí Čavojská.

Nejde však len o ekonomické otázky. Podľa mňa na mladých ľudí oveľa viac vplýva to, čo vidia okolo seba. Podľa prieskumu sú frustrovaní z toho, čo sa deje na našej politickej scéne, nedôverujú štátnym inštitúciám, nemajú pocit, že by v tejto krajine mohli niečo ovplyvniť. Ani sa im nečudujem. Čo predvádzajú naši vrcholní politickí predstavitelia? Navzájom sa osočujú, útočia na seba, označujú sa za klamárov a podvodníkov. Čím ďalej, tým viac. Namiesto toho, aby sa konečne začali poriadne venovať riešeniu problémov, kydajú na seba a hádžu po sebe špinu. Až sú napokon všetci zasvinení až po uši. Ani sa tým mladým nečudujem, že v takomto chlieve nechcú ostať.

„Je veľmi znepokojujúce, že mladí ľudia sa cítia z našej spoločnosti vylúčení, necítia podporu ani záujem zo strany štátu a môžeme konštatovať, že ani viac ako rok a pol po voľbách sa na tom nič nezmenilo,“ povedala Čavojská. Mladí sú podľa nej frustrovaní a nevypočutí.

Politikov to však zjavne netrápi. Premiér Robert Fico sa síce teraz tvári, že tvrdo bojuje proti korupcii a Kaliňákovi ľudia makajú ostošesť (pozri Štefanov, Janušek, Rusko, vyšetrenie Valkovej vraždy…), ale, ruku na srdce - nezdá sa vám to tak trochu ako divadielko? Veď to nie je tak dávno, čo ten istý Robert Fico hovoril o korupcii ako o nafúknutom probléme. Vidinách. Vyhlasoval, že to len opozícia a časť médií z toho spravili politickú tému. Že treba vidieť rozdiel medzi vnímaním korupcie a realitou. „My dnes na Slovensku bojujeme s vnímaním,“ tvrdil ešte pred pár mesiacmi. A odrazu je všetko inak. Fico akoby chcel svetu ukázať svoju silu - Pozrite sa, ja som tu jediný spravodlivý! Pozrite sa, ako ja bojujem proti korupcii! Pri mne si nemôže byť nikto istý! Pritom ešte pred pár týždňami, keď študenti organizovali tretí protikorupčný pochod, sa naň neunúval. Hoci ho naň boli osobne pozvať. Ono to asi nepritiahne toľko mediálnej pozornosti. Však, pán premiér?

Zdá sa mi preto smiešne, ako teraz politici apelujú na ľudí, najmä na mladých, aby sa zúčastnili na župných voľbách. Pritom nemožno povedať, že by mladých politika nezaujímala. Naopak. Rozprávajú sa o nej medzi sebou, riešia ju - síce svojsky - na sociálnych sieťach a viacerí z nich dokonca do nej aktívne vstupujú. No stále je veľa, a nielen mladých, ktorí sú - nie politikou, ale jej súčasnými reprezentantmi - znechutení.

Neviem, koľko mladých ľudí je na kandidátkach v tohtoročných župných voľbách. Verím však, že dosť. A to najmä takých, ktorí majú skutočný záujem niečo v tejto krajine, vo svojom regióne, zmeniť. Dajme šancu mladým. Takým, pre ktorých sú slová spravodlivosť, rovnosť a demokracia niečím samozrejmým. Takým, pre ktorých je samozrejmé, že táto krajina musí zostať v európskom priestore, v spoločenstve vyspelých demokratických krajín. Pretože táto krajina aj my občania si to zaslúžime. Napriek tomu, že tí hore nás zatiaľ presviedčajú skôr o opaku.