Jeho najnovšie vyjadrenie, že v Ústave SR by malo byť zakotvené právo na nosenie zbraní, si podľa mňa naozaj žiada zopár slov.

Priznám sa, že neviem, čo ho k tomu viedlo, pretože ani zo zákulisných informácií z politiky som zatiaľ nezachytila, že by mal k zbrojárskej loby nejako blízko. Žeby išlo o nejakú tajnú dohodu so Smerom, pri ktorom sa už zopár zbrojárov v minulosti aj súčasnosti mihlo? A mihá?

Ale to je jedno. Poďme k veci. Andrej Danko chce dostať do ústavy právo na nosenie zbraní. Tak, ako sa podľa jeho slov podarilo SNS nedávnou novelou ústavy presadiť ústavnú ochranu vody či pôdy. Nuž, prirovnávať ochranu vody a pôdy k právu nosenia zbraní sa mi zdá scestné, ale na to sme si už v prípade Andreja Danka zvykli. Čo ma viac trápi, je vysvetlenie predsedu SNS, prečo to chce urobiť.

„Slovenská národná strana má záujem vytvárať bezpečné prostredie. Musíme dať ľuďom právo podieľať sa na zaisťovaní národnej bezpečnosti Slovenskej republiky, a to i vlastnou legálne držanou zbraňou,“ vyjadril sa pre médiá. A dodal, že „SNS nedovolí odzbrojiť národ v časoch bezpečnostného rizika“. Tak to som naozaj šokovaná - Slováci, do zbrane! Doba je ťažká, chopte sa pištolí!

Náhlou a nečakanou militantnosťou mi Danko tak trochu pripomína svojho predchodcu Jána Slotu a jeho pamätné opilecké výzvy: „Nasadneme do tankoch a pôjdeme a zrovnáme Budapešť... My budeme bojovať za svoje územia, za metre štvorcové, za každý meter štvorcový budeme bojovať... Chceme bojovať!“

Naozaj to nechápem. Súčasný platný zákon o zbraniach a strelive je, myslím si, dostatočný. Tak načo nejaká novela ústavy? Čo nám touto scestnou iniciatívou chcel šéf SNS povedať? Máme sa báť?

Smutné na celej veci je, že takýmito iniciatívami navyše ideme presne opačne ako zvyšok Európskej únie. Tá chce totiž, naopak, držbu zbraní a vôbec celé odvetvie prísnejšie regulovať. A to sa dankovcom nepáči. „SNS o zmene začala uvažovať z dôvodu prílišnej regulácie Európskej únie v odvetví zbraní a streliva,“ vysvetlila riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová. Európske predpisy v tejto oblasti slúžia podľa nej na odzbrojovanie obyvateľstva, čím sa znižuje národná bezpečnosť jednotlivých štátov.

Ak tomu správne rozumiem, tak podľa predstaviteľov národniarov by sme sa o svoju národnú bezpečnosť mali starať aj my sami. Armáda už nestačí? No pekne. To sa bude určite páčiť kotlebovcom. Tí, ako je známe, už dávno túžia po zriadení neštátnych ozbrojených bezpečnostných jednotiek. Alebo žeby chcel Danko týmto ťahom získať na svoju stranu extrémisticky naladených voličov? Nuž, nedala by som ruku do ohňa za to, že to tak nie je.

Inak, pred pár dňami sa uzavreli kandidátky pre župné voľby, ktoré budú 4. novembra. Myslím si, že pre život nás všetkých je to, kto bude rozhodovať o našom bežnom živote, našich parkovacích miestach, stavebných povoleniach či občianskej vybavenosti, stokrát podstatnejšie ako to, či budeme mať v ústave zakotvené právo na nosenie zbraní. Lenže namiesto toho, aby sa politici predháňali v tom, aby do volieb poslali čo najlepších kandidátov, riešia najprv svoje žabomyšie koaličné vojny a potom prichádzajú s takýmito, prepytujem, idiotskými návrhmi. A ľudia ako Kotleba či bláznivý Martin Jakubec, kandidujúci za bratislavského župana, sa na tom všetkom smejú v kúte a zbierajú voličské body.

Aby sme sa nakoniec nesmiali my všetci. Ale tak cez slzy.