Po skúsenostiach z uplynulých tridsiatich rokov od zmeny politického režimu sa natíska otázka - aký dôvod môžu mať politické strany - a politici - zahmlievať pôvod peňazí, ktoré im niekto venoval? Ponúkajú sa dve možnosti. Buď ide o špinavé peniaze, čo znamená, že pochádzajú z trestnej činnosti, alebo sú záväzkom do budúcnosti.

Až sa politická strana - politik - dostane k moci, šikovne a nenápadne potom dohodí sponzorovi atraktívnu štátnu zákazku. Sponzorský dar pritom nemusí byť nijako maskovaný, skrývaný, utajovaný. Ak je, samozrejme, daný v súlade so zákonom, je známy darca, ktorý môže preukázať legálny pôvod peňazí.

Billboard pre Mečiara a jeho HZDS s falošnouslovenskou krajinkou v pozadí vytvoril Fedor Flašík.
Billboard pre Mečiara a jeho HZDS s falošnouslovenskou krajinkou v pozadí vytvoril Fedor Flašík.
Zdroj: Archív

Mnohí sme si mysleli, že po divokých 90. rokoch mečiarovského politického banditizmu sa zmenou vlády zmení aj kultúra politického života. Peniaze však nesmrdia. Voňajú každému, kto dostane v politike príležitosť využiť ich silu. Ak pochádzajú z nelegálnej činnosti, treba ich najprv vyprať, dostať ich do obehu spôsobom, ktorý z nich urobí čisté peniaze, bez viditeľnej väzby na ich temný pôvod.

Aký dôvod môžu mať politické strany - a politici - zahmlievať pôvod peňazí, ktoré im niekto venoval? Ponúkajú sa dve možnosti. Buď ide o špinavé peniaze, čo znamená, že pochádzajú z trestnej činnosti, alebo sú záväzkom do budúcnosti.
 

Do tejto kategórie môžeme zaradiť napríklad kauzu falošných darcov politickej strane niekdajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu SDKÚ-DS. Pracovníci straníckeho sekretariátu si pri snahe legalizovať špinavé peniaze s utajeným pôvodom počínali tak negramotne, že sa na podvod rýchlo prišlo. Vypisovali pokladničné príjmové doklady, na ktorých ako darcovia figurovali osoby, nič netušiace o svojom sponzoringu politickej strany. Medzi darcami sa ocitla aj mama jedného z funkcionárov strany - drobná jednoduchá dôchodkyňa.

Bývalý predseda SDKÚ-DS a expremiér Mikuláš Dzurinda
Bývalý predseda SDKÚ-DS a expremiér Mikuláš Dzurinda
Zdroj: Julius Dubravay

Pozadu za nimi nezostal ani Dzurindov najväčší kritik, predseda strany Smer Robert Fico. Jeho dramatické zvestovania blížiacej sa apokalypsy, ak bude pri mocenskom kormidle Dzurinda, mali kedysi dennú periodicitu. Keď prevzal v roku 2006 kormidlo on, predseda Smeru, nastalo ticho. A zrazu do toho ticha zaznel zvukový záznam, zverejnený tesne pred parlamentnými voľbami v roku 2010, na ktorom sám predseda Fico vraví, ako „vlastnou hlavou“ zabezpečil financie pre stranu a odstavil od nich Fedora Flašíka s jeho sponzormi.

Robert Fico.
Robert Fico.
Zdroj: TASR

Flašík mal totiž zabezpečiť peniaze na kampaň v roku 2002 z prostredia, kde iné než špinavé peniaze prakticky nie sú. Dlh však bolo treba splatiť a Robert Fico bol vtedy ochotný aj potichu podporovať nenávideného Dzurindu, ak by ten dovolil smerákom obsadiť zopár vplyvných miest v orgánoch štátnych strategických podnikov. Dojné kravy by museli pustiť žilou smerom k Smeru. Dzurinda ich tam nepustil, a tak nenávisť Fica voči nemu rástla do nebies.

Niekdajší Mečiarov mág Flašík mal tiež prsty vo financovaní Smeru SD.
Niekdajší Mečiarov mág Flašík mal tiež prsty vo financovaní Smeru SD.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Odvtedy sa nič nezmenilo, strany naďalej potrebujú peniaze. Nastupuje nová generácia kritikov starých pomerov a starých politikov. Opäť burácajú rozhorčené hlasy, ako sa tu narába s verejnými financiami, ako netransparentne sa hospodári. Najviac počuť predsedu ministrany Spolu Miroslava Beblavého. Tá pritom svoju kampaň do Európskeho parlamentu prefinancovala, podľa údajov zo straníckeho transparentného účtu, prinajmenšom zvláštne.

Dvadsaťtisíc eur poslalo strane Spolu napríklad občianske združenie V mojom mene. Podľa zákona však politická strana nemôže prijímať peniaze od občianskych združení, nadácií či iných neziskových organizácií. Strana Spolu tento dar vrátila. Pozoruhodné je len to, že dar mal jedného a toho istého menovateľa. Občianske združenie, ktoré má názov V mojom mene, zakladal predseda strany Spolu.

Žiada sa veci nekomplikovať a stručne poznamenať, že to vyzerá tak, akoby Beblavý venoval Beblavému na kampaň do Európskeho parlamentu 20-tisíc eur, ale musel si ich vrátiť, lebo zákon to nedovoľuje. Kúzlo typu z vrecka do vrecka nevyšlo. Kúzelníkov je v strane Spolu, ktorá nás má zachrániť a vyviesť z bludiska omylov, biedy a ficoizmu, viac.

Simona Petrík. Z firmy v mínuse na úšte veľkodušne venovala strane desaťtisíc eur.
Simona Petrík. Z firmy v mínuse na úšte veľkodušne venovala strane desaťtisíc eur.
Zdroj: TASR

Funkcionárka strany Spolu a poslankyňa Simona Petrík vlastní firmu Anglická škola, s. r. o, ktorá podľa oficiálnych údajov vykázala za minulý rok stratu takmer 10-tisíc eur. To jej však nebránilo, aby na konci marca tohto roku vložila v prospech strany Spolu desaťtisíc eur na volebnú kampaň.

Mesiac po tomto dare vykazovala firma podľa štatistiky na stránke Finstat daňový nedoplatok. Každý podnikateľ vie, že daňový nedoplatok je nočná mora. Ak je firma v strate, asi posledné, čo bude riešiť, je finančný dar politickej strane. Odkiaľ sa zjavilo desaťtisíc eur?

Ak by podobné praktiky použila ktorákoľvek z etablovaných parlamentných strán, už by sa ozývala ostrá kritika. V deň uzávierky tohto komentára sa šéf strany Spolu Miroslav Beblavý cez sociálnu sieť vyjadril, že na volebnú kampaň do budúcoročných parlamentných volieb si strana potrebných 800-tisíc eur požičia od svojich členov a sympatizantov.

„Ponuku na takéto financovanie už dostali členovia predsedníctva Spolu, predstavitelia a členovia Spolu a doterajší darcovia strany,“ píše Miroslav Beblavý na sociálnej sieti s dôvetkom, že pôžičku splatí zo štátneho príspevku, ktorý chce získať, ak v parlamentných voľbách dostane aspoň tri percentá voličských hlasov.

Od tohto modelu si sľubuje, že si strana udrží nezávislosť. Ideály bokom, presne takto sa z členov a sympatizantov stávajú de facto akcionári strany. A zase sa vraciame na začiatok. Idú na to presne tým istým spôsobom, ako kedysi za to isté ostro kritizovaný Fico či Beblavého niekdajší stranícky bos Mikuláš Dzurinda...