Ľudia poriadne unavení z celosvetovej pandémie dennodenne sledujú hrôzy ukrajinskej vojny, ceny skáču ako zmyslov zbavené, prehlbujú sa deficity. Do duší sa vkráda strach, neistota a akási zhubná podráždenosť - nutkanie zanadávať si a hodiť do seba zopár pohárikov tuhej pálenky.
Ale možno je to úplne zlý prístup. Možno nakoniec majú pravdu rôzni motivační guruovia, keď radia, že každú ťažkosť treba brať ako výzvu, ako príležitosť posunúť sa na vyšší level, osobnostne rásť. Lebo na svete je to tak, že občas žijeme lepšie časy, občas tie horšie a je na nás, ako sa k nim postavíme. Či iba veľavýznamne mudrujeme a lamentujeme nad osudom sveta, alebo sa snažíme dostať zo seba to najlepšie a meníme k lepšiemu hlavne to, čo je v našich silách zmeniť.Ak sa na dnešný svet pozeráme z tejto perspektívy, Veľká noc prichádza v správnom okamihu, vtedy, keď ju najviac potrebujeme. Nie, nehovorím doslova o zmŕtvychvstaní - aj keď by sme ho uprostred toľkých katastrof občas aj privítali -, ale skôr o jeho symbolike. O zrode nového života, o vykúpení spravodlivých, o šanci na novú jar, na malý zázrak.


História môže byť pri takýchto úvahách povzbudením. Na najväčší kresťanský sviatok sa začali odvíjať mnohé inšpirujúce príbehy, ktoré rozšírili naše obzory a priniesli novú kvalitu do našich životov. V roku 1722 moreplavec Jacob Roggeveen objavil polynézsky ostrov Rapa Nui, známy ako Veľkonočný ostrov. Miestne obrovské tajomné sochy dodnes udivujú turistov aj odborníkov z celého sveta a pripomínajú nám, že pozoruhodné veci sa diali aj mimo našej civilizácie, mimo nášho sveta. Na začiatku 20. storočia počas veľkonočných sviatkov založili Tel Aviv a Američania si na Veľkonočnú nedeľu v roku 1918 prvýkrát posunuli ručičky na hodinách, aby využili výhody letného času. Ale hlavne, čo je z hľadiska súčasnosti zrejme najpodnetnejšie, na Veľký piatok v roku 1998 v Belfaste podpísali mierovú dohodu, ktorá ukončila celé desaťročia trvajúci krvavý konflikt medzi miestnymi katolíkmi a protestantmi. Politici a teroristi sa povzniesli nad svoje egoistické ciele, uznali aj inú pravdu okrem svojej a vďaka tomu je Ulster dnes oveľa lepším miestom na život.
Takže nezúfajte, bude horšie. Ale s trochou pokory a poctivosti voči sebe a druhým z toho všetkého vyjdeme múdrejší.
Na zdravie a pokojné veľkonočné sviatky!