Svet už nikdy nebude rovnaký. Už nikdy viac nebudeme sledovať osobnosť, ktorá si svojou zanietenosťou, eleganciou a originalitou získala srdcia ľudí na celom svete, až na obdobie mladíckej nerozvážnosti si dokázala držať na uzde emócie, rozhodne kráčať za svojím cieľom a ktorej sa napriek tomu, že vždy bola na očiach verejnosti, darilo vyhnúť akýmkoľvek škandálom. Áno, Roger Federer odchádza do tenisového dôchodku.

Možno vám to v záplave zlých a horších správ z posledných mesiacov pripadá ako maličkosť, ale, verte mi, nie je. Federerov príbeh je obrovskou inšpiráciou, aké dnes potrebujeme ako soľ. Ukázal, ako sa dá prekonávať seba a iných, posúvať hranice. Počas vyše dvadsaťročnej profesionálnej kariéry v sebe vždy našiel dostatok síl urobiť krok dopredu. Aj keď bol na vrchole, aj keď ho odpisovali.

Vžime sa do kože švajčiarskeho tenistu v roku 2007. Mal 26 rokov, na konte vyše desať grandslamových turnajov a dostatok peňazí na niekoľko životov. Už tri-štyri roky neohrozene vládol tenisu, zápasy, ktoré prehral za jeden rok, ste dokázali spočítať na prstoch. Ak by do konca života nevyhral žiadny fiftín, navždy by zostal legendou.

Zhruba v tom čase sa objavili na okruhu dvaja mladíci, najprv Rafael Nadal a neskôr aj Novak Djokovič, ktorí ho dokázali potrápiť a neskôr aj porážať. Mnohí by sa zmierili s postupnou výmenou generácií, nie však Roger. Pozdvihol svoju hru na kvalitatívne vyššiu úroveň a vyše desaťročia dokázal vzdorovať veku aj konkurencii. A nebyť zranení v posledných rokoch, možno by sme ho dodnes sledovali vo finálových súbojoch najväčších turnajov. Keby každý z nás pristupoval k tomu, čo robí, len so zlomkom Federerovej vášne a profesionality, náš svet by bol o poznanie lepšie miesto.

Ako sa Roger menil počas kariéry v GALÉRII>>

V konečnom zúčtovaní budú v pretekoch o „najväčšieho všetkých čias“ Nadal a Djokovič zrejme o kúsok pred ním, ale to nič neuberá na Rogerovej veľkosti. Veľavravný bol pohľad na tenisových fanúšikov počas víkendových zápasov Davisovho pohára. „Boh ochraňuj kráľa Rogera,“ odkazoval jeden z transparentov.