Prišli na to, čo už všetci vieme - strana sa musí prebudiť, lebo nezvratne stráca na popularite. Chválabohu, detoxikovaný Fico sa vrátil a opozícia môže jasať. Obroda Smeru sa konať nebude.

Kiska záver dní v kresle hlavy štátu zrejme až tak emotívne neprežíval, aj vládny špeciál možno nahradiť súkromným lietadlom, ani za Kaliňákovým neustálym bľabotaním o jeho zneužívaní/využívaní mu zjavne ľúto nebude.  Zameral sa tak na svoju ďalšiu politickú budúcnosť.

A práve tá je najnovšie v hľadáčiku jeho konkurentov. Jeden sa nechal počuť, že vznik strany bude problémom pre pravicovú časť spektra. Druhý zas mudruje, že nové strany už roky zažívajú ošiaľ, aby neskôr spľasli ako bublina. Nuž, nazvať Kisku a jeho stranu nováčikom po rokoch jeho pôsobenie v najvyššej politike? Fakt zvláštne. Už to nie je ten Kiska z bilbordov, ktorý bol pre mnohých naozaj len nová tvár, dnes už sa jeho meno spája nielen s pozitívnym vnímaním u západných susedov ale aj so škandálmi pri pozemkoch či daňových únikoch.

Kritizujú ho tiež za to, že zakladá stranu ešte ako prezident. A Matovič má dar pomenovať veci a javy v politike celkom trefne – Kiskova strana je ako Columbova žena. V preklade – všetci o nej počuli a nikto ju ešte nevidel. Nuž stranu možno nie, ale Kiska sa päť rokov politicky angažoval. Ako? Nuž, pochvalu nechajme jeho priaznivcom a kritiku zas internetovým hejterom. Oba protipóly sa zrejme zhodnú na tom, že Kiska je tak trochu nudný patrón.

Mená političiek ako Iveta Radičová či Lucia Žitňanská by jeho strane výrazne pomohli. Nič také sa však nedeje, obe vstup ku Kiskovi dementovali. Médiá tak i naďalej špekulujú, s kým bude Kiska v strane, či to bude Veronika Remišová (ktorá už u Matoviča akosi stráca dych), starosta Vladimír Ledecký, alebo aj Juraj Droba, ktorému pomohla SaS k postu župana. Nuž, zatiaľ celkom nuda. To už aj Čaputovej výber poradcov bol vzrušujúcejší.  

Skôr sa napĺňa scenár, že Andrej Kiska je už natoľko nepresvedčivý, že keby dnes rozbiehal splátkový biznis, tak už ani vysávač nepredá. Presvedčiť sklamaných voličov/nevoličov bude pre neho fakt ťažké. A zrejme to už vidí aj on. Ibažeby nie a stále verí svojim radcom o úspechu v kampani. „Našli moji rádcové voličský potenciál? Našli? Našli?“

A jeho palácoví poradcovia Roman Krpelan a Rado Baťo, ktorí by tiež radi vystúpili z tieňa, tak Kisku ženú do... uvidíme už o zopár mesiacov.

Vlastne nás čaká obdobie jedného tehotenstva a čo sa nám tu na Slovensku narodí, bude prekvapením pre Kisku, pre voličov, opozíciu aj koalíciu. O Columbovej žene z rozprávania jej manžela detektíva vieme, že rada žehlí a varí marhuľové džemy,...niekomu to na pocit, že ju vlastne pozná, stačí.