Minulotýždňový, jubilejný 20 ročník galavečera OTO bol špecifický. Doba, ktorú aktuálne žijeme, neobišla ani svet slovenskej televíznej smotánky.

Aj keď sa formát televíznej šou 20 rokov pasuje do pozície stmeľovača slovenskej televíznej rodiny a šoubiznisu, divák si na obrazovkách verejnoprávnej Jednotky musel všimnúť zásadnú vec. Podujatia sa priamo v novej budove Slovenského národného divadla (SND) spomedzi zástupcov Televízie Markíza neobjavil nikto. Až na jednu výnimku, ale o nej až neskôr.

V dobe prebiehajúcej druhej vlny pandémie nič prekvapujúce. Naopak, postoj komerčnej televízie bol vnímaný ako zodpovedný, ba dokonca ako ústretový. Aby sa hviezdičky a hviezdy zo Záhorskej Bystrice mohli v programe vôbec objaviť, síce telemostom, cez dve rôzne štúdia, rovnomerne podelení, disciplinovane pousádzaní a nahodení, ako sa na správneho slovenského Oskara patrí, ale predsa.

Moderátor Matej Sajfa Cifra sa musel zaobísť bez kolegyne.
Moderátor Matej Sajfa Cifra sa musel zaobísť bez kolegyne.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Tradične sa živá šou OTO pripravuje tak, že nominovaní a ocenení sú zároveň aj súčasťou programu na pódiu, nielen v predom nahratých dokrútkach. Predstava o neúčasti Adely Vinczeovej bola dozaista nočnou morou producenta a režiséra programu už pred jeho konaním. Nie, na jednej osobe scenár nestojí či nepadá. Ale niekoľko absolútnych prvenstiev a jej skutočne vysoká popularita boli dostatočne silným motívom pre hľadanie výnimky.

Redakcii PLUS 7 DNÍ sa podarilo zistiť, že výnimka bola naspadnutie. Nakoniec z toho nič nebolo. Kedže interné markizácke „protikorona“ opatrenia pre ochranu svojej budúcej výroby nepustili. Rozdiel 5 dní od konania sobotňajšieho galavečera a negatívny covid test sa do utorka, terminu natáčania Adelinej markizáckej šou 2 na 1, nedal, bohužiaľ, stihnúť.

Po avizovanej absencii všetkých hercov z Oteckov, Sestričiek, Hornej Dolnej bola neúčasť moderátorky priamo v SND síce smutnou, ale pochopiteľnou a rešpektovanou „koronakomplikáciou“.

Až do pondelka. O necelých 48 hodín po konaní OTA vychádzali z rovnakého Národného divadla stovky divákov, ktorí sa zúčastnili na verejnej nahrávke televíznej talkšou Trochu inak s Adelou Vinczeovou.

Adela Vinczeová dva dni po tom, čo sa pred koronou ukrývala v Záhorskej Bystrici, moderovala talkšou v SND. Podľa predajcu lístkov mala vypredané.
Adela Vinczeová dva dni po tom, čo sa pred koronou ukrývala v Záhorskej Bystrici, moderovala talkšou v SND. Podľa predajcu lístkov mala vypredané.
Zdroj: INTERNET

Dvojitý meter. Mohol by si povedať režisér programu OTO a byť smutný, akú preferenciu mala jeho šou, mimochodom, oslavujúca dvadsiate narodeniny, oproti Trochu inak s Adelou.

Toto zistenie, v žiadnom prípade, nemá za cieľ spochybňovať oficiálne, interne nadštandardné firemné opatrenia a rozhodnutie každého zúčastňovať alebo nezúčastňovať sa na verejných akciách organizovaných súlade so zákonom.

Bohužiaľ, takýto príklad iba vytvára priestor pre zbytočné diskusie, prečo sa stanovujú pravidlá, keď sa nedodržiavajú a potenciálne zneužívajú na dosiahnutie iných cieľov, ako je ochrana pred vírusom.

Ako to bolo v prípade odovzdávanie cien OTO, si musia zodpovedať všetci markizáci, ktorí najlepšie poznajú pravdu. À propos, vrátane jedinej výnimky z televízie, ktorá sa galaprogramu OTO zúčastnila.  Bol ním víťaz v kategórii Herec roka – Tomáš Maštalír.

FOTO z karanténneho štúdia, z ktorého Adela nedorazila do SND, TU