Čo ak Hegerove gardy niekoho zabijú? To je len zopár úryvkov zo statusov na sociálnych sieťach o konflikte v piešťanskej predajni Lidl, ktoré sa masovo šíria Slovenskom. Ak by si ktokoľvek myslel, že ich autormi sú sfanatizovaní jedinci s nedostatkom informácií, je na omyle. Ide totiž o poslancov slovenského parlamentu (v tomto prípade Blahu a Tarabu), ktorí aj týmito statusmi dokazujú, že v snahe osloviť svoje publikum a vo viere, že im to pomôže dostať sa opäť do lavíc zákonodarného zboru, sú schopní urobiť čokoľvek.

Nielen spomínaní volení zástupcovia si uvedomujú, že naša spoločnosť je rozdelená, ako sme to dávno nezažili, a situácia sa v tomto ohľade tak skoro nezlepší. Mnohým, aj civilizovanejšie sa na verejnosti prezentujúcim občanom prekáža neistota aj chýbajúca zrozumiteľná stratégia, ktorá by mala v časoch covidu nádej na úspech. Pandémia napriek sprísňujúcim sa obmedzeniam stále naberá na sile a svetlo na konci tunela je z viacerých príčin - od nedostatočnej zaočkovanosti až po nepochopiteľné ignorovanie pravidiel - v nedohľadne. Ako to malo platiť v demokratickom štáte vždy, za nálady v spoločnosti je v prvom rade zodpovedná vláda. Tá súčasná svojimi protichodnými alebo nelogickými stanoviskami, neschopnosťou pomenovať a schváliť účinné kroky, ktoré by boli schopné stlmiť tretiu vlnu, nespokojnosti nadbieha, až by sa dalo povedať, že ju podporuje. To, čo sa deje v týchto dňoch, však prekonáva aj tie najpesimistickejšie vyhliadky. Miestom najdrsnejších protestov sa v našich reáliách nestali námestia, ako by sa dalo čakať a bolo by úplne legitímne, ale, na počudovanie, predajne potravín. Ich účastníkmi nie sú masy, ale niekoľko koordinujúcich sa jednotlivcov, ktorí sú presvedčení, že v rámci svojej osobnej slobody si môžu dovoliť takmer všetko. Aj to, že budú agresívne a s jednoznačným kalkulom obmedzovať slobodu iných.

V kontexte známych informácií je katastrofou, že rôzni opoziční politici sú schopní bez akýchkoľvek morálnych zábran priživovať sa na uvedenej situácii a vyvolávať ďalšie vášne v duchu hesla - čím horšie, tým lepšie. V ich prípade totiž nejde o žiadny systémový názor, prípadne o obhajobu pohľadu, o ktorom by boli dlhodobo presvedčení, ale len o trápny populizmus. Ak by boli totiž pri moci oni, vychádzajúc zo skúseností, ktoré sme s nimi mali tú česť zažiť, situáciu by riešili podstatne tvrdšie, ako sa to nedávno udialo v predajni Lidla.

Títo politici sa usilujú povzniesť prízemný a nezmyselný konflikt, ktorého jediným výsledkom je, že vystavuje extrémnemu psychickému tlaku nevinné predavačky a kladie zvýšené nároky na postup policajtov, do vznešenejšej polohy. Snažia sa nás presvedčiť, že ide o boj za slobodu, prípadne o konflikt medzi očkovanými a neočkovanými občanmi, čo však nie je pravda. Jedinci blokujúci uličku k pokladniciam neboli do momentu, kým sa správali slušne a dodržiavali pravidlá, ničím obmedzovaní. Do potravín vstúpili dobrovoľne a s respirátormi na tvárach. Dole si ich dali až v predajni, pretože až tam si z neznámych príčin uvedomili, ako neznesiteľne ich ochrana dýchacích ciest obmedzuje. A dohnala ich až do takej zúrivosti, že zranili dvoch policajtov a ďalším sa za zákrok vyhrážali ublížením na zdraví cez sociálne siete. Aj so zverejnením svojej identity. Uvidíme, s akou intenzitou budú podobne ladené protesty pokračovať. Najmä v súvislosti s hroziacimi trestmi v rozpätí jedného až piatich rokov, ktoré hrozia trom agresorom. Za fiktívny nákup mlieka a rožkov to nie je málo.