Igor Matovič sa odmietol zbaviť nepríjemného podozrenia, hoci to ešte predtým, ako usadol na stoličku predsedu vlády, za každých okolností žiadal od svojich politických súperov.

Týždenník PLUS 7 DNÍ získal informáciu, že premiérova manželka Pavlína vraj investovala významnú sumu až do výšky 10 miliónov eur do finančnej skupiny Arca Capital, ktorej v súčasnosti hrozí krach a peniaze získané od investorov nemôže vrátiť. Firma nie je schopná vyplatiť držiteľov zmeniek a dlhopisov, pretože jej celkový dlh dosahuje, podľa medializovaných informácií, až jednu miliardu eur, čo znamená že väčšina veriteľov svoje peniaze asi už nikdy neuvidí. Do tohto okamihu by bolo z politického pohľadu všetko v poriadku. Zdroj príjmov premiérovej rodiny je verejne známy, Igor Matovič peniaze zarobil a zdanil, takže má plné právo ich slobodne investovať. Samozrejme, krach akejkoľvek firmy nie je nič príjemné, ale vo finančnom svete sa to v pravidelných intervaloch stáva a je možné, že vplyvom koronakrízy budeme podobné správy čítať častejšie, ako by bolo príjemné.

V súvislosti s miliónovou investíciou manželky Igora Matoviča, teda jedného z najvplyvnejších politikov v krajine, sa však vynárajú isté podozrenia. Konkrétne ide o to, či už bola jej investícia do Arcy Capital vyplatená alebo sa to len má stať a za akých podmienok. Ak bola vyplatená, je kľúčovou otázkou, kedy sa tak stalo. Či v štandardnej lehote splatnosti, alebo v momente, keď už bolo majiteľom finančnej skupiny jasné, že ich firma je v obrovských problémoch. V tom prípade by bola na mieste úvaha, či neprišlo k zvýhodneniu konkrétneho veriteľa na úkor ostatných.

V prípade, že rodina premiéra má stále peniaze vložené v Arce Capital, by bolo vhodné vedieť, akým spôsobom bude pohľadávka vyriešená. Teda či sa nestane napríklad to, že akýkoľvek iný subjekt od Matovičovej manželky pohľadávku kúpi za nominálnu hodnotu, teda za plnú sumu, a potom sa bude tváriť, že si vzniknutý dlh vymáha v konkurznom konaní. V situácii, keď prichádzajú informácie, že Arca Capital vráti veriteľom len 30 percent vložených peňazí, by takáto operácia bola mimoriadne podozrivá a bolo by zaujímavé zistiť motív subjektu aj to, či nezíska za finančne nezmyselný postup protihodnotu.

Opakovane sme Igorovi Matovičovi a jeho manželke ponúkali možnosť vyvrátiť uvedené podozrenia. Nevyužili to. Pád Arcy Capital sa bude týkať mnohých Slovákov, ide o jeden z najzávažnejších krachov investičných spoločností od čias BMG Investu či Harvardských fondov. Táto kauza sa preto stáva verejnou do momentu, kým sa citlivé otázky nezodpovedajú. Igor Matovič bol vždy nekompromisný k svojim oponentom. Či už spomenieme voličmi mimoriadne oceňovanú kritiku exministra Jána Počiatka za jeho obrovskú vilu na francúzskom pobreží, či aféru okolo 675 miliónov eur, ktoré mal vraj na Belize ukryté Robert Fico s manželkou. Teraz je však pravý čas, aby on rázne rozptýlil nejasnosti nad vlastným účtovníctvom.