Nie teda tým, že by k zaočkovaniu priblížila tých, ktorí ho doteraz odmietali. To sa s vysokou pravdepodobnosťou nepodarí. Podľa aktuálneho prieskumu by totiž lotéria mohla presvedčiť jedno percento nezaočkovaných a takmer polovica z nich odmieta akékoľvek finančné odmeny. Svoj názor jednoducho neplánujú zmeniť.

Súťaž prekvapila nedomyslenosťou, čo vyústilo do absurdného finále. Až štyria z piatich vyžrebovaných kandidátov na hlavnú výhru totiž o svoje peniaze v priamom prenose prišli. Sumu 100-tisíc eur získala len prvá oslovená diváčka. Druhý v poradí nepochopil, kto mu telefonuje, tretí nemohol hovor prijať (ako záchranár bol údajne v službe) a štvrtý zasa nevedel povedať heslo, pretože počas telefonátu zo štúdia nepozeral televíziu. Najväčší rozruch vyvolal osud piatej súťažiacej, ktorá vďaka tomu, že predošlí kandidáti neuspeli, hrala aj o súčet ich výhier, teda o mimoriadne atraktívnych 400-tisíc eur. Keďže však Zuzana z Prešova nestihla do 20 sekúnd prečítať zobrazené heslo na televíznej obrazovke (chýbali jej približne 3 sekundy), o rozprávkové peniaze, ktoré by bežnému občanovi Slovenska poskytli finančnú rezervu do konca života, prišla.

Najabsurdnejšie je, že za to nemohla. Doplatila na amatérsky koncipované podmienky súťaže. Pozerala totiž priamy prenos cez internetové pripojenie, ktoré má z objektívnych technických príčin viacsekundové meškanie. Keď jej moderátori v reálnom čase telefonovali, aby povedala heslo, ona ho na obrazovke pre oneskorenie signálu vidieť nemohla. RTVS môže byť spokojná, relácia Byť zdravý je výhra bola najsledovanejším programom dňa, ale je otázne, či to v tomto prípade stačí. Hlavným cieľom súťaže organizovanej štátom totiž malo byť motivovanie nerozhodnutých ľudí na očkovanie, čo sa po trápnosti prvého dielu dá predstaviť len ťažko.

Hlavným politickým propagátorom lotérie je minister financií Igor Matovič, na ktorého sa zniesla obrovská vlna kritiky a výsmechu. Ako je u neho zvykom, môže si za to sám. Nie pre chybne nastavené pravidlá televízneho očkovacieho varieté, ktoré daňových poplatníkov vyjde približne na 26 miliónov eur. Za tie nesie zodpovednosť Matovič. Verejnoprávna televízia by mala vysvetliť, prečo sú pre niektorých divákov, či už tých, ktorí pozerajú online, ale aj pre nepočujúcich či nevidiacich vlastne nesplniteľné. Expremiér si na nelichotivé reakcie nabehol dvomi vecami - že vo svojom tradičnom štýle presadil nezmyselný projekt, a tým, že sa na svojom profile vysmieval z pomalého internetu diváčky, ktorá práve stratila životnú výhru, hoci problém ani náhodou nebol na jej strane.

Treba priznať, že Matovič si svoj nepríjemný omyl uvedomil a vyrazil osobne za diváčkou Zuzanou. Prisľúbil jej situáciu vyriešiť tak, aby peniaze dostala, aj keď zatiaľ právnici nemajú jasno, ako by sa to mohlo podariť.

Opäť sa však vraciame k problému, ako chaoticky je nastavená vládna stratégia v boji s pandémiou. To už je horúci zemiak súčasného premiéra. Heger sa síce snaží o pokojné fungovanie vlády, ale má oslabenú pozíciu. V parlamente za ním nestojí jeho strana ako za Matovičom, takže nakoniec sú schvaľované paškvily v podobe, že covidové opatrenia a kontroly si majú nastaviť podnikatelia, keďže štát sa ich bojí jasne pomenovať. Aspoňže ostáva možnosť poukázať na zásadné zmeny vlády v protikorupčnom konaní. Tie pre zmenu ukazujú, ako tečie do topánok dvom predošlým expremiérom. Fico, ktorý zaplietol mafiánsku chobotnicu do štruktúr štátu, je ochotný biť sa aj za tých, ktorí sa priznávajú ku korupcii. Na počudovanie, oveľa zraniteľnejšie pôsobí jeho dvojička Pellegrini. Pri téme mastného úplatku, ktorý mu mal odovzdať oligarcha Výboh za elektronickú pokladnicu, stráca aj posledné zvyšky presvedčivosti.

Kedy bude mať Slovensko štandardného premiéra? Volebné odhady naznačujú, že skoro to nebude.