Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je po viac ako dva a pol roku v štádiu, že v base budú za tento odporný skutok sedieť len priami vykonávatelia Miroslav Marček, Tomáš Szabó a Zoltán Andruskó, ktorý bol spojkou medzi nimi a pravou rukou Mariana Kočnera Alenou Zsuzsovou. Opäť sa ukázala nepríjemná skutočnosť, ktorú vo viacerých krajinách, kde prišlo k brutálnym vraždám novinárov, poznajú. Pointu vystihol Scott Griffen, námestník Medzinárodného tlačového inštitútu: „Sme neskutočne sklamaní z tohto verdiktu, ktorý opakuje tragický model, ktorý vidíme na celom svete - strelci idú do väzenia, zatiaľ čo tí, ktorí nesú za vraždu hlavnú zodpovednosť, zostanú na slobode.“

Potvrdilo sa, že skutoční strojcovia myšlienky odstrániť zo sveta iných ľudí majú dostatočné rozumové schopnosti aj materiálne zabezpečenie, aby po sebe dokázali pozametať takmer všetky stopy a zároveň vniesli do prípadu akúkoľvek pochybnosť. Tá, samozrejme, hrá v ich prospech a súd ju nemôže obísť. Najväčšie sklamanie preto v súdnej sieni zažili rodičia Jána a Martiny, ktorí boli takí znechutení a zranení zo slov predsedníčky senátu Ruženy Sabovej, že si jej reč o tom, že súdu nebol predložený jediný priamy dôkaz, ktorý by Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú usvedčoval z vraždy Jána a Martiny, ani nedokázali vypočuť do konca a z miestnosti predčasne odišli. A neboli v tom sami, neveriacky krútia hlavou okrem občanov viacerí odborníci, ktorí sa s verdiktom o nevine nevedia zmieriť.     

Ako problematické sa ukazuje najmä to, že svedectvo Zoltána Andruskóa síce stačilo na to, aby za vraždu putovali za mreže jeho kumpáni, ale na to, aby sa podobným smerom pobrala aj Alena Zsuzsová, ktorá mu mala vyplatiť peniaze, už nevydalo. Diskutabilný sa javí aj názor súdu, že napriek všetkým nepriamym súvislostiam nebolo preukázané, že Kočner a Zsuzsová sa v Treeme rozprávali o vražde dvoch mladých ľudí. Rozsudok v tomto ohľade prekvapil aj rektorku Akadémie Policajného zboru Luciu Kurilovskú. „U nás platia nepriame dôkazy rovnako ako každý priamy dôkaz. Keď nepriame dôkazy dávajú mozaiku, že do seba zapadajú a navzájom si neodporujú, ale práve sa podporujú, tak môžeme použiť aj iba nepriame dôkazy,“ dodala.

Trojčlenný senát uzavrel prípad tvrdením, že každý má právo na spravodlivý proces a keď nie je vinný Kočner, nemôže byť vinná ani Zsuzsová. Obaja sa napriek tomuto verdiktu zo slobody tešiť nemôžu. On ostáva za mrežami pre kauzu falšovania markízackych zmeniek, ona pre prípravu vrážd elitných prokurátorov či bývalého ministra vnútra Daniela Lipšica. Nič nie skončené. Prípad vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej smeruje na Najvyšší súd, ktorý môže verdikt Špecializovaného súdu úplne zvrátiť.

Bolo by skvelé, ak by sme mohli súdom na Slovensku opäť začať veriť. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková tvrdí, že súd nemôže rozhodovať na základe toho, čo si želajú ľudia, ale na základe dôkazov. „Práve v takýchto kauzách je dôležité, aby sudca ostal nestranný a nezávislý a zvládol to v sebe. Tým ochráni nás všetkých, tým ochráni spravodlivosť. Na základe dôkazov, ktoré vnímal ako kľúčové a podstatné, ak tak rozhodol a myslí si, že je nevinný, treba to rešpektovať,“ povedala.     

Ľudia si však želajú aj to, aby proti vyšetrovaniu nebola robená nadpráca. Či sa tak nestalo, je otázne. Rozpaky vzbudzuje viacero vecí. Či už spomenieme napríklad vyslovene problematickú návštevu vysokopostaveného policajta, šéfa protikorupčnej jednotky NAKA Roberta Krajmera, ktorý má blízko k Norbertovi Bödörovi, na mieste činu, alebo expresne rýchle rozpustenie vyšetrovacieho tímu Kuciak ministerkou Sakovou a policajným prezidentom Lučanským.

FOTO z procesu v kauze Kuciak v GALÉRII