Z údajov agentúry AKO vyplýva, že sympatie začala strácať súčasná koalícia, čo niekoľko mesiacov po voľbách príliš povzbudivé nie je. Prieskum síce suverénne vedie Matovičovo OĽaNO so ziskom takmer 24 percent a pomerne dobre sa drží aj Sulíkova SaS (9,4 percenta), ale to je z úspechov vládneho zoskupenia, ktoré by sme mohli z analýzy vyčítať, pravdepodobne všetko. Už niekoľko mesiacov je totiž mimo parlamentného záujmu voličov so ziskom 4 percent strana Za ľudí a čo je jedno z najväčších prekvapení prieskumu, výrazne si pohoršilo Kollárovo hnutie Sme rodina, ktoré kleslo z 10 na 6,4 percenta, čo znamená, že so štatistickou odchýlkou balansuje niekde na úrovni zvoliteľnosti. Samozrejme, bola by chyba vyvodzovať z uvedených čísiel akékoľvek predčasné závery. Ide len o prieskum a do reálnych volieb sa môže všetko ešte veľakrát od základov zmeniť. Minimálne zaujímavé však je, že voliči tejto strany zareagovali na plagiátorské prešľapy jej čelných predstaviteľov, z ktorých v kauze najviditeľnejší bol samotný predseda Kollár a nádejná vládna splnomocnenkyňa Krištúfková. Očividne im teda nestačia len reči o nebezpečných migrantoch alebo sociálnych výhodách a, naopak, svoje volebné preferencie vedia prehodnotiť, ak správanie ich politikov arogantnosťou pripomína všetko, čo sme tu mali doteraz.

Ešte zaujímavejšia situácia je v opozičnom tábore, kde proti sebe stoja dva, zodpovednou zmenou zušľachtené ľavicové subjekty. Kým Pellegriniho sociálnodemokratický Hlas má takmer 17 percent, Ficov „starý dobrý“ a rovnako sociálnodemokratický Smer dosiahol necelých 11 percent. Viacerí politológovia to hodnotia ako prepad Smeru, ale úprimne povedané, toto sme zažili už viackrát. Nie je to prvý raz, keď sa zdalo, že Fico je na kolenách a že tú či onú kauzu nerozchodí, napriek tomu je na scéne stále. Veď už v roku 2009 sľuboval, že v politike nebude presluhovať a pritom doteraz behá po parlamente. Pravda, už mu to ide o niečo ťažšie a potrebuje občas rehabilitovať u priateľov oligarchov v kaštieli, ale stále je tu. Na pracovnom sneme Smeru, ktorý mal okázalosťou ďaleko od tých, ktoré organizoval v časoch najväčšej slávy, dokonca spolustraníkov, ktorí zabudli prebehnúť ku konkurencii, informoval, že strana získava priazeň voličov a že sa popularitou doťahuje na Pellegriniho zoskupenie. Na výsledok týchto ruín, ktoré zo Smeru ostali, sa dá pozrieť aj z druhej strany. Stále má napríklad viac ako Sulíkova strana a to je naozaj solídny výkon. Najmä, keď si uvedomíme, že tieto percentá Fico dosahuje s takými ľuďmi za chrbtom ako bezcharizmatický Blanár, komunistický troll Blaha či mladý Kaliňák, ktorý sa doteraz oveľa viac ako straníckej politike venoval prostoduchej internetovej tvorbe.

Fico je pragmatik a všetky konflikty medzi ním a Pellegrinim môžu byť razom zabudnuté vo chvíli, keď bude akákoľvek forma vládnutia na dosah. Hoci aj hypotetická. Ako to môže vyzerať, vidíme práve teraz a príčinou spájania doteraz nezlučiteľného je Matovičova skopírovaná diplomová práca. Spoločný návrh na odvolanie premiéra predložia Smer a Hlas. Je viac ako isté, že súčasná koalícia to prežije, ale spolupráca dvoch ľavicových subjektov s rovnakou biznisovo orientovanou DNA budí obavy. Naznačuje totiž, ako môže vláda vyzerať po nadchádzajúcich voľbách. Najmä za predpokladu, že táto koalícia voličov úplne sklame. Čo nemusí byť nereálne. Potom stačí len kvalitná kampaň, zobrať do nového koaličného zoskupenia ešte niekoho tretieho a môžeme sa pokojne vrátiť o pár rokov späť.