Obrovskú poklonu si zaslúžia všetci, ktorí pomáhali. Od vojakov cez členov samosprávy, lekárov, sestričky až po dobrovoľníkov, ktorým sa nakoniec podarilo preklopiť váhy testovania na úspešnejšiu stranu, hoci ešte deň pred ním sa zdalo, že stovky odberných miest budú nefunkčné, pretože sa v nich nenájde dostatok zdravotníkov. Po stretnutí s generálmi, ktorí mali priebeh testovania organizačne na starosti, na to upozorňovala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Ako sa ukázalo, jej piatkové vyjadrenie, že „cieľ operácie pretestovať celé obyvateľstvo je nenaplniteľný“, nepatrilo k tým politicky najšťastnejším, hoci vychádzala z informácií kompetentných osôb. Podcenila však mobilizáciu a nasadenie ľudí. Preto už o pár hodín nevyzerala ako niekto, kto má odôvodnené obavy, ale skôr ako vrcholový činiteľ, ktorý trocha predčasne kapituloval. Toto Matovič neurobil. Ťažko povedať, či to bolo v súvislosti s aktuálnejšími informáciami či preto, že viac dúfal v lepší koniec, alebo jednoducho len preto, že si tvrdohlavo postavil hlavu a vlastne už ani nemal kam cúvnuť. V každom prípade riskantná stávka sa mu vyplatila a teraz sú v súvislosti s plošným testovaním aj najväčší opoziční kritici zo Smeru a z Hlasu tichučko ako vši pod chrastou. To nie je nič príjemné, obzvlášť, keď podvedome počítate s tým, ako sa hneď po víkende postavíte pred mikrofóny, na celej koalícii si zgustnete a bez námahy zozbierate zopár bodov voličskej priazne.

Ako to už býva, zodpovedný prístup a disciplinovanosť približne 95 percent obyvateľov, ktorí trpezlivo stáli v chladnom počasí aj niekoľko hodín pred testovacími miestnosťami, bol v protiklade so správaním niektorých volených zástupcov. Najmä s ich „gerojstvom“ a akýmsi opojným presvedčením, že zrazu dokážu všetko. Spomedzi všetkých najvýraznejšie vyčnieval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Tomuto nekorunovanému kráľovi testovacieho víkendu sa podarilo parádne uletieť hneď vo dvoch momentoch. Úplne nekriticky prirovnal plošné testovanie k Slovenskému národnému povstaniu, hoci každý, kto absolvoval dejepis na základnej škole, si musí byť vedomý rozdielu medzi uvedenými udalosťami. Zároveň bol ako jediný politik oblečený vo vojenských maskáčoch, čomu by dokázal konkurovať azda len Andrej Danko, a to by musel mať minimálne rovnakú formu, akou zabodoval na slávnom ceremoniáli s výložkami. Vojenská terminológia sa vo víkendovej eufórii zapáčila aj Igorovi Matovičovi, ktorý zasa videl súvislosť medzi plošným testovaním a vylodením spojeneckých síl v Normandii počas 2. svetovej vojny. Aj tu sú zmixované hrušky s jablkami.

Viac ako 3,6 milióna otestovaných je bez pochýb znakom úspešne zvládnutej akcie, to treba otvorene priznať. Ak teda hovoríme o absolútnych číslach účasti. Ďalšie dáta už také povzbudivé nie sú, najmä ak sa pozrieme na samotné určenie testov, ktoré sú najvhodnejšie na diagnostiku osôb s príznakmi, ich reálnu senzitivitu, ktorá ani náhodou nedosahuje udávaných viac ako 99 percent, ale je o desiatky percent nižšia, a na ďalšie súvislosti, ktoré z uvedeného vyplývajú. Odborníci otvorene hovoria o tom, že po Slovensku behajú teraz tisícky ľudí, ktorí si myslia, že sú negatívni, ale opak je pravda. Dobrou správou určite je, že do druhého kola plošného testovania budú zaradené len okresy najviac zasiahnuté pandémiou. Tu vláda ukázala, že dokáže počúvať expertov. Mala by to však robiť naďalej a pridať aj ďalšie systémové opatrenia, od trasovania až po kontroly na hraniciach, pretože bez nich sme masovou testovacou akciou za desiatky miliónov eur len o niekoľko týždňov oddialili úplný lock­down krajiny.