O súvislosti medzi vajíčkami a ekonomikou som niečo vytušil už ako malý chlapec - z maminho rozprávania. S nostalgiou spomínala na chudobné detstvo v úplne inom svete, v krajine, ktorá dnes už neexistuje. S vajíčkom v ruke plná očakávania kráčala do dedinskej cukrárne na rohu ulíc Masarykovej a Maršala Tita. Večne usmiatemu majiteľovi, Albáncovi z Macedónska, potom odovzdala krehký poklad, za čo dostala kopček vanilkovej zmrzliny.

Môjmu detskému uvažovaniu trochu unikal zmysel tejto tovarovej výmeny, veď kto príčetný by dal zmrzlinu za obyčajné vajíčko. Až neskôr som pochopil, že vo svete dospelých platia trochu iné zákonitosti a systém hodnôt.

Trochu dlhšie mi už trvalo, kým som začal vnímať aj symbolický význam vajec. Najmä na jar, počas veľkonočných sviatkov odkazujú vajíčka na obnovu prírody, znovuzrodenie. Ale nielen vtedy a tam. Odkazy nájdeme vo výtvarnom umení, v literatúre, vo filme. Spomínate na Rockyho? Čo urobil Silvester Stallone, keď sa rozhodol zmeniť z pouličného flákača na odhodlaného športovca, ktorý sa v ringu postaví šampiónovi? Pomôžem vám – vypil surové bielky a žĺtky. Náhoda?

Ale aby som zbytočne nenaťahoval. Áno, uznávam, že vajíčka v sebe ukrývajú poriadny potenciál, nejde len o pečenie a praženicu. Napriek tomu slávu, ktorú zažívajú dnes, im hádam nikto nedokázal predpovedať. Stačilo, aby sa ich cena vyšplhala na štyri eurá za desať kusov a zrazu sú - ani menej ani viac - symbolom inflácie. A nielen na Slovensku, ale aj v celej Únii, dokonca i v Spojených štátoch. Pri všetkých tých peňažných emisiách, zvýšených úrokových sadzbách, rozpočtových deficitoch, prílišnom zadlžovaní či negatívnych makroekonomických ukazovateľoch sa slovom najlepšie vystihujúcim súčasné zdražovanie stalo obyčajné slepačie vajce. Neviem ako vám, ale mne to znie neuveriteľne.

Ale možno je to dobre. Možno si konečne uvedomíme, že aj drobné, chvíľkové radosti, ako je zmrzlina počas horúceho dňa, majú väčšiu cenu, než sa to môže na prvý pohľad zdať. O znovuzrodení nehovoriac.