Premiér Igor Matovič nechal v spolupráci s tradične aerodynamickým, teda nekladúcim takmer žiadny odpor, ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím, doviezť 200-tisíc dávok neschválenej ruskej vakcíny na Slovensko. V utajovanom režime ich dopravil vojenským lietadlom z Moskvy do Košíc podľa vlastných slov preto, aby mu to nejakí neprajníci nepokazili. Kto vlastne sú tí zákerní jedinci, ktorí nemajú na práci nič iné, len hádzať nášmu premiérovi polená pod nohy? Stačí si pozrieť, kto tomuto populistickému, zatiaľ nič neriešiacemu kroku tlieska, pretože očkovať Sputnikom V sa u nás na výnimku začne najskôr až o dva týždne, a kto má na vec odlišný názor zahŕňajúci aj dôležité súvislosti. Napríklad tie, ktoré hovoria o poškodení reputácie Slovenska v iných európskych krajinách, ktoré by si ruské vakcíny mohli kúpiť tiež, ale neurobili to, pretože bolo dohodnuté, že prípravky proti korone majú byť najprv riadne preverené Európskou liekovou agentúrou.

Medzi najhlasnejších podporovateľov Matovičovho postupu patria okrem šéfa SNS Andreja Danka, ktorý dokonca tvrdí, že dovoz ruskej vakcíny predsedovi vlády osobne vybavoval, ešte predstavitelia Smeru a Hlasu. Je možné, že by sa hrdo pridali aj kotlebovci, keby ich vodca dlhodobo nestrašil zákernými čipmi vo vakcínach a neodporúčal ako najlepší liek na covid vodku s bromhexinom.

Za pár mesiacov vládnutia sa premiér dopracoval do bodu, keď jeho kroky oceňuje opozícia, ktorej predstaviteľom sľuboval za rôzne kauzy trestné stíhania, a svojich koaličných spojencov má, naopak, za vnútorných nepriateľov. Môže si za to len on sám. Matovičova politika je totiž založená na omyloch, nad ktorými je čoraz menej ľudí ochotných privierať oči. Opatrenia, ktoré presadzuje, nedá sa nespomenúť celoplošné testovanie, často nie sú podložené faktmi, ale len jeho pocitom politického marketéra. Keď sa problém vyskytne, nerieši ho odborne, ale spolieha sa na politickú intuíciu, ktorá mu občas stále vychádza, ale oveľa účinnejšia bola v jeho opozičných časoch ako teraz, keď stojí na čele vlády. Predsa len výhovorky, že za všetko môže vždy niekto iný - od Sulíka cez prezidentku Čaputovú až po vedcov či samotných občanov, sú uveriteľnejšie v prípade, ak nemáte všetky mocenské páky v rukách. A voliči to vidia, dvojciferná strata OĽaNO v prieskumoch je ich jednoznačnou odpoveďou.

Ak vynecháme Kollárovu stranu Sme rodina, ktorá má zrejme svoje dôvody, prečo Matovičovi verne stojí pri boku, súdržnosť ostatných koaličných partnerov sa čoraz viac drobí a nezdá sa, že by malo dôjsť k zlepšeniu. Skôr naopak. Odchod už ohlásil šéf parlamentného európskeho výboru Valášek a podľa napätia v koalícii nemusí byť zďaleka jediným poslancom, ktorý za sebou zabuchne dvere. Matovičovu teatrálnu tlačovku pred lietad­lom skritizoval dokonca minister zahraničia Korčok, trpezlivosť očividne dochádza aj šéfke Za ľudí Remišovej, podľa ktorej pokútny nákup ruských vakcín môže znepriehľadniť systém očkovania na Slovensku. Nedá sa nesúhlasiť. Nemám proti Sputniku V predsudky, pokojne by som sa ním dal zaoočkovať v prípade, že by prešiel rovnakým schválením ako vakcíny Pfizer, Moderna a AstraZeneca. To sa však nestane tak rýchlo, pretože oficiálne o posúdenie Rusi ani nepožiadali. Slováci sa teda budú môcť očkovať na Krajčího výnimku, ktorá alibisticky hádže zodpovednosť na lekárov. Bude však záujem o Sputnik masový najmä v prípade, keď sa ukáže, že ním zaočkovaní občania nebudú môcť vycestovať do zahraničia, pretože sa budú akceptovať len vakcíny skontrolované EÚ?

Uvidí sa v najbližšom období. Čo sa však ukazuje už dnes, je, že premiér začína reagovať na kritiku smiešnym rozdeľovaním voličov na bratislavskú kaviareň a tých druhých. Presne o to isté sa v poslednom ťažení snažil aj ním nenávidený Robert Fico. Matovičovi by možno bolo vhodné pripomenúť dve veci - v Bratislave získalo jeho hnutie v posledných voľbách viac ako 70-tisíc hlasov, čo tvorilo 10 percent celkového zisku OĽaNO, aj to, že kým Ficovi trvalo roky, kým k podobným argumentom dospel, on to začína stíhať oveľa svižnejšie.