Ako sa má správne komunikovať s občanmi, ukazuje najmä prezidentka Zuzana Čaputová. Asi nebude žiadnym prekvapením, že tomu zodpovedajú aj voličské preferencie.

V poslednom prieskume agentúry Focus jej vyjadrilo dôveru až 66 percent obyvateľov, čo je v porovnaní s obdobím, keď bola zvolená do najvyššej štátnej funkcie, o nevídaných 17 percent viac. Vysokej dôvere sa prezidentka teší u sympatizantov súčasnej koalície aj opozície a priazeň jej prejavujú ľudia vo všetkých vekových kategóriách, teda rozhodne nejde o náhodný výstrel v popularite, ale o zaslúžený vývoj. V čom podľa expertov spočíva tajomstvo jej úspechu? „Komunikuje pokojne a zmierlivo, spája ľudí, jej vystúpenia sú vystúpenia štátničky, ktoré by obstáli v celostvetovom meradle,“ zhodujú sa viacerí z nich v článku, ktorý zverejňujeme v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Obrovský rozdiel vidno najmä v okamihu, keď jej verejné prejavy porovnáme s tým, čo sa nám dostáva do uší z úradu vlády od premiéra Igora Matoviča. No a, čuduj sa svete, voliči to tiež náležite oceňujú. Kým popularita prezidentky letí strmo nahor, predseda vlády nemá pri pohľade na nálady voličov príliš veľa dôvodov na úsmev. Z popredných politikov v prieskume zaznamenal najväčší prepad práve on. Kým pred pol rokom mu dôverovalo 48 percent opýtaných, dnes má tento pocit už len 32 percent občanov. Rovnako voličov stráca strana OĽaNO, ktorej podpora klesla z 25 na 17 percent, čo nie je po takom krátkom čase vládnutia zanedbateľné množstvo.

„Nezľahčujme situáciu, v ktorej sa nachádzame, a nosme rúška všade tam, kde je to potrebné. Nasadiť si rúško, pamätať na odstup a použiť dezinfekciu trvá sekundy. Sekundy, ktoré môžu pre tých najzraniteľnejších znamenať roky života, ktorý sa neskončí predčasne,“ povedala Zuzana Čaputová v poslednom príhovore venovanom kritickej pandemickej situácii. Slová neporovnateľné s tým, čo na tlačových konferenciách v rovnakom okamihu odkazuje premiér. Teda, že sa vo voličoch sklamal, že neuniesli dôveru a že „tretina ľudí, s prepáčením, ser.e na pravidlá“. Problémom pritom nemusí byť len samotná vulgárnosť, ale skôr Matovičovo zmätočné informovanie, keď jeden deň platí jedno a potom, čo sa vyspí, už platí druhé, a takisto neprehliadnuteľná miera alibizmu, keď za úspechy môže najmä on, pričom pri nezdaroch sú vinní predovšetkým všetci ostatní.

Nie všetko je však čierne, v niektorých smeroch sa Matovičovej vláde bez akéhokoľvek spochybňovania darí. Oceniť treba napríklad viditeľnú aktivitu NAKA, ktorá konečne začína doťahovať aj spoločensky významnejšie kauzy. To však nič nemení na fakte, že premiérova konfrontačná úroveň komunikácie, ktorá bola príťažlivá, keď sedel v opozičnej lavici, voličom oveľa horšie znie zo stoličky jedného z najdôležitejších predstaviteľov štátu.

Klesajúce percentá ťažko zastaví neskúsenosť či, otvorenejšie povedané, amaterizmus niektorých nominantov OĽaNO. Za všetko hovorí čerstvý návrh čoraz neistejšie pôsobiaceho ministra zdravotníctva Marka Krajčího o dotácii štátnej zdravotnej poisťovni štedrou sumou 300 miliónov eur na úkor tých občanov, ktorí sú poistení v súkromných poisťovniach. Jeho predstava tak zaskočila koaličných partnerov, že ju vo vláde zmietli zo stola a rozhodne o nej až koaličná rada. Uvedená suma i spôsob predloženia návrhu v pandemickom období, keď celkovo na pomoc kultúre pôjde približne len 40 miliónov eur, nechápu viacerí politici, najmä však v pravicovej SaS. „Myslím si, že by to bolo aj na hrane zákona, nehovoriac o tom, že je to na hrane morálky a etiky, komentovala ďalší koaličný problém šéfka parlamentného zdravotníckeho výboru Janka Bittó Cigániková.