Juhokórejčania v týchto dňoch schválili zákon, vďaka ktorému každý občan krajiny omladne minimálne o rok. Hoci iba formálne, ale aj to sa ráta.

Za všetko môže mimoriadne komplikovaný systém výpočtu veku v ázijskom štáte. Doteraz používali až tri rôzne spôsoby - kórejský, medzinárodný a akýsi hybridný na administratívne účely. Tradične každému Kórejčanovi pripočítajú rok už pri narodení a potom ďalší každého prvého januára. Popová hviezda PSY prišla na svet 31. decembra 1977 a už na ďalší deň mal spevák dva roky, čo je, určite uznáte, nespravodlivé. A súdiac podľa jeho najväčšieho hitu Gangnam Style ho to dosť poznačilo.

Okrem toho vznikal zbytočný chaos v zákonoch a predpisoch. Ľudia sa mýlili, od koľkých rokov môžu šoférovať, kedy si už konečne v obchode môžu kúpiť alkohol a kedy musia nastúpiť na základnú vojenskú službu. A tak si politici povedali - stačilo, odteraz budeme počítať vek ako v celom svete.

Rozmýšľam, nebolo by od veci, takto na Vianoce, dostať od Ježiška k dobru zopár mesiacov života. Len tak, pre každý prípad - dobehnúť, ak sme niečo nestihli, alebo zopakovať, čo sa nám nepodarilo.

Znie to vynikajúco, ale bola by to naozaj až taká veľká výhra? Asi nie som jediný, čo mu tie roky čoraz viac splývajú a navzájom sa podobajú. Kolotoč pracovných a domácich povinností, účty, výplata, občas nejaké posadenie s kamarátmi či predĺžený víkend a už je tu Veľká noc. Potom zase práca, deti, letná dovolenka a znovu sa začína škola. Odtiaľ je potom už len krôčik k vianočným výzdobám vo výkladoch obchodov a prípravám na Silvestra. Týždeň ako týždeň, mesiac ako mesiac.

Práve preto vám okrem tradičného pokoja a rodinnej pohody k sviatkom nebudem priať žiadne zázračné omladnutie. Želám vám, aby ste všetok svoj čas využili zmysluplne a čo najpestrejšie. Aby vám nasledujúci rok vydal zážitkov a dobrodružstiev za tri bežné, aby vás vnútorne obohatil, ale zároveň doprial chvíle oddychu.

A Kórejčanom prajem, aby sa nejako vysomárili v tom počítaní veku.