Začiatok týždňa, keď horúčavy atakovali tropických 30 stupňov, bol zatiaľ najteplejším obdobím tohto roka. Nebolo to vidieť iba v prírode, ale aj v parlamente. Atmosféra bola nečakane dusná, a hoci ministerka Kolíková odvolávanie prežila, vládna kríza sa nekončí. Skôr sa zdá, že bude akcelerovať. Pravdepodobne oveľa rýchlejšie, ako bude súčasnej koalícii milé.

Kolíkovej sa nedá uprieť nesporná snaha zaviesť do justície transparentnosť a vymiesť z nej „smerácke“ mafiánske praktiky. Napriek tomu jej možno niekoľko vecí vyčítať. Viacero sporných bodov má jej najzásadnejší projekt reformy súdnej mapy, rovnako nezvládnutá bola komunikácia o Lučanskom a ďaleko od transparentnosti má i pretláčanie jej osobných favoritov do väčšiny výberových komisií. To však stále nie sú natoľko závažné veci, ktoré by ju mohli pripraviť o stoličku. Podnikateľské aktivity jej nevlastnej sestry, pri ktorých prišli o tisíce eur vlastníci bytov, sú už podstatne silnejšia káva. Ministerka má síce pravdu, že firmu priamo neriadila. Podiel v nej však vlastnila nezanedbateľných osem rokov a ako spoluvlastníčka mohla nahliadnuť do účtovníctva kedykoľvek. Od političky, ktorá má pod palcom spravodlivosť v celom štáte, by sa malo prirodzene žiadať, že sa o kauzu jej spoločnosti, ktorá je v krížiku s legálnosťou, bude zaujímať oveľa pozornejšie. Nestalo sa. Očividne sa jej podarilo vysvetliť politicky citlivú záležitosť premiérovi Hegerovi, ktorý jej ešte pred hlasovaním vyjadril podporu, lepšie ako voličom. Aj oveľa zrozumiteľnejšie ako Matovičovi a poslancom za OĽaNO.

V každom prípade platí, že Kolíková nebola v parlamente popravená, aj keď pri počte skromných 63 hlasov, ktoré boli proti jej odvolaniu, ťažko hovoriť o dôvere koaličných poslancov. Ak zoberieme do úvahy jednoznačný, i keď vo viacerých momentoch argumentačne trápny postoj opozície, Kolíková ostala vo funkcii najmä pre nezvládnutú stratégiu hnutia OĽaNO, ktorého poslanci vytvárali dojem, že sa do posledného okamihu nevedia rozhodnúť, či sa vlastne odvolávať ide alebo nie.

Osobný problém s Kolíkovou má Matovič. Dá sa to sčasti chápať, keďže bola jeho jasnou kritičkou a svojimi vyjadreniami ho na premiérskej stoličke nepodržala. Ukazuje sa aj to, že minister financií si verných poslancov drží pevne pri sebe a tí neváhajú robiť kúsky testujúce súdržnosť koalície. Poslanec Narjaš v pondelok neskoro večer potvrdil, že ministerku si členovia parlamentného klubu OĽaNO druhý raz zavolajú na koberček a potom už konečne „definitívne rozlúsknu“, ako sa zariadia. Po dlhých rokovaniach, ktoré sa začali v súvislosti s odvolávaním Kolíkovej už minulý týždeň, by sa predsa len dalo čakať, že ju nebudú povýšenecko-amatérskym spôsobom grilovať do posledných minút pred hlasovaním.

U „obyčajných a nezávislých“ je čoraz viac viditeľná aj iná názorová línia. Kultivovane, ale o to silnejšie ju reprezentuje premiér Heger, ktorý sa otvorene voči Matovičovi nestavia, hoci práve odvolávanie Kolíkovej ukázalo, že má úplne opačný názor. Jasne sa vyjadril aj Grendel, ktorý je za hnutie podpredsedom parlamentu a s dostatočným predstihom dával najavo, že za koniec ministerky poslanci nezahlasujú. Uvidíme preto, ako dlho sa podarí názorové prúdy v OĽaNO udržať pokope a zabrániť jeho štiepeniu. Ak sa bude naďalej každá štipka racionality dostávať do konfliktu s motívom pomsty či ukrivdenia, bude to legitímna otázka na vývoj kľúčovej koaličnej strany.