Je to hrozné. Človek ani nevie, čo má po dvojnásobnej vražde v bratislavskej Teplárni cítiť. Smútok? Hnev? Strach? Bezmocnosť? Zúfalstvo? Mladý muž zoberie zbraň a vystrieľa zásobník do nič netušiacich ľudí. Len preto, že sú prí­slušníci menšiny, ktorú z duše nenávidí. A nedeje sa to v nejakej vzdialenej krajine, ale tu, za rohom, na „pokojnom, holubičom“ Slovensku.

Ako sme sa sem dostali, čo a kde sa pokazilo, kedy sme vykročili zlým smerom? Nie sú to ľahké otázky a nie sú na ne ľahké odpovede. Viackrát odznelo, že za radikalizáciu môžu aj politici či sociálne siete. A dá sa s tým súhlasiť. Časť politického spektra programovo očierňuje LGBTI+ komunitu a z niektorých statusov sa dvíha žalúdok.

Ale podľa mňa je celá vec ešte o niečo zložitejšia. Okolo nás je napríklad na môj vkus až príliš veľa násilia. Pozrime sa na taký zábavný priemysel. Aj v týchto dňoch medzi najväčšie hity známej streamovacej služby patrí príbeh sériového vraha. Počítačové hry sú kapitola sama osebe. Minule mi synovec s nadšením jednu ukázal. Tuším sa volala GTA - behal po ulici, kradol autá a strieľal do všetkého, čo sa mu dostalo do cesty. Výborný vzor správania.

Kľúčová je však iná vec - čo sa udialo v hlave inteligentného, 19-ročného mladíka, že sa rozhodol vraždiť nevinných? Mohli by sme odbiť podobné otázky s tým, že išlo o individuálne zlyhanie, ale nie je to celkom tak.

Letmý pohľad na niektoré štatistiky nám čo-to napovie. Medzi rokom 2018 a 2021 vrástlo podľa poisťovní predpisovanie antidepresív zhruba o tretinu, ešte rýchlejšie rastie počet ľudí s poruchou prijímania potravy - najmä medzi mladými. Školskí psychológovia hovoria o tendencii nárastu samopoškodzovania medzi študentmi, nedávne tragické dopravné nehody naznačili, že jazda pod vplyvom alkoholu je akýmsi národným športom. Nie je to práve vizitka duševne zdravej spoločnosti, skôr môžeme hovoriť o čoraz väčšej odcudzenosti a úzkostiach. A odtiaľ je neraz len krôčik k tragédii.

Je preto najvyšší čas začať pátrať po príčinách, aby psychicky labilných, ľahko manipulovateľných jednotlivcov nepribúdalo.