Ak ich niečo spája, je to ich nechuť vystupovať na verejnosti, či vyjadrovať sa pre médiá a celkovo neochota robiť viac ako len „imidž“ svojim polovičkám. Nie sú to typy ako Šefčovičova Helenka a jej povestná neverbálna komunikácia - očami povie viac ako jej manžel. A hoci za to schytala oprávnenú kritiku, sympatické na nej bolo, že vyšla z tieňa. Predsa len, nie každá má na to odvahu.

A tak potom zákonité polovičky zastupujú ženy typu Troškovej: nemajú problém sa tváriť ako trebárs pravá ruka premiéra, ktorá sa vozí vo vládnej limuzíne či lieta po svete vládnym špeciálom.

Taká pani Kisková vládny špeciál  ledva otestovala, hoci ako manželka prezidenta mala na to plné právo. Žena v domácnosti, venujúca celý svoj potenciál predovšetkým deťom a rodine, ignorujúc kritiku, že manžela nesprevádza a že on sa navyše pre rodinu stal štvordňovým prezidentom, zostala preto možno aj nezaslúžene v Troškovej tieni. Podobne ako pani Ficová, ktorá zjavne bez problémov prepustila miesto v limuzíne či v lietadle mladej Púchovčanke.

Manželka trojnásobného expremiéra Svetlana Ficová si už roky buduje úspešnú kariéru, ale aj obraz navonok smutnej, obetavej ženy. Jej kariérny úspech však naráža na jednu základnú otázku.

Profesorka Svetlana Ficová učí budúcu elitu právnikov. Sama však už roky býva v byte daňového podvodníka, - podobne ako jej manžel. Že je pobyt sociálneho demokrata v luxusnom byte spomínaného podnikateľa prinajmenšom nemorálny, netreba prízvukovať. Prečo však jeho manželka Svetlana, známa to profesorka práva, ktorá vyučuje našu budúcu právnickú elitu, nemala roky s bývaním v byte podvodníka zjavne žiaden problém? Problémom pani Ficovej nie je len jej každodenný pohyb v spomínanom byte, ale predovšetkým to, čo všetci jej „advokáti“ prehliadajú, že spolu manželom prijímali, nazvime to slušne, výhodu spočívajúcu v enormnej zľave z nájomného. A to od Malého Lacka, teda od pochybného človeka, z nám neznámeho charitatívneho motívu na strane prenajímateľa. Kto verí, že trhová výška nájomného za 400 metrový byt pri Bratislavskom hrade s odhadovanou hodnotou milión dvesto tisíc eur je skutočne len 2650 eur mesačne, nech sa prihlási u súdruha Žinčicu... Alebo u správcu konkurznej podstaty, a nech si byt kúpi a naďalej ho prenajíma slovutnému pánovi poslancovi s rodinou, za doterajšie nájomné  a nech na tom ako prenajímateľ prerába jedno luxusné auto ročne.  

A prečo by sa pani profesorka ako manželka mala k tomu vyjadrovať? Možno aj preto, že pani Ficovú do kauzy bytu zatiahol už dávnejšie jej manžel, keď pred médiami tvrdil, že to je ona, kto platí to nájomné. Roky mu robila alibi na jeho luxusné hodinky či prepychové bývanie. Predpokladám, že nové bývanie rodiny opätovne z veľkej časti zatiahne pani Ficová.  

A čo na to pani profesorka práva? Roky mlčí. Síce manželovu politickú kariéru nekomentuje, to jej však nebráni v tom, aby si nedopriala spoločný luxus.

Mnohí si pri jej mene vzdychnú: sympatická to dáma, iní zas vypustia slovo chuderka, má to ťažké. Predsa len, vraj sa okolo jej muža točia mladé asistentky, a tak dobre to zvláda. To fakt? Profesorka práva má byť obeť? To hádam nie. Princíp obete v jej prípade zlyháva, je to predsa len silná ambiciózna žena, ktorá má svoj názor, len škoda, že ho nepočuť. Hoci v tomto prípade sa to priam žiada.

Takže, pani Ficová, ako sa vám býva v byte Bašternáka? Študenti, budúci právnici, spýtajte sa to sympatickej profesorky na začiatku vyučovacej hodiny a dajte vedieť, ako vám odpovedala.