Čo poviete, už by bolo načase, po polroku bojov, ukončiť vojnu na Ukrajine. Má to jediný háčik, ukončiť ozbrojený konflikt je oveľa ťažšie, než ho začať. Raz keď sa preleje krv, odštartuje kolotoč nenávisti, túžby po pomste a žiadne východisko sa nezdá dostatočne spravodlivé. V očiach obetí krivdu často dokáže napraviť len definitívne víťazstvo.
V nejakom ideálnom svete by kyjevská armáda vyhnala Rusov a získala kontrolu nad okupovanými územiami. Ukrajina by opäť bola celistvá a Putin pochopil, že so svojimi imperialistickými chúťkami ďaleko nezájde.


Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je takýto scenár dokonca jediný prijateľný. „V záujme toho, aby sa vrátila predvídateľnosť a bezpečnosť do nášho regiónu, do Európy a do celého sveta, musíme zvíťaziť - zvíťaziť v boji proti ruskej agresii. Preto musíme oslobodiť Krym od okupácie. Začalo sa to na Kryme, skončí sa to na Kryme,“ vyhlásil v týchto dňoch v jednom zo svojich početných príhovorov.
Hoci viem, že to na celej veci nič nezmení, ale mám iný názor než Volodymyr Zelenskyj. Niežeby som Ukrajincom vojenské úspechy nedoprial, ale takéto plány sú nereálne. Ruská invázia síce narazila na nečakane silný odpor, v dôsledku ktorého Moskva už viackrát musela meniť stratégiu, ale stále hovoríme o druhej najsilnejšej armáde na svete. Navyše nie som presvedčený o tom, že väčšina obyvateľov Krymu túži po návrate do Ukrajiny. A viete, ako je to dobývať územie, kde vás veľmi nechcú, Rusi by mohli rozprávať, ako dopadli v Kyjeve a jeho okolí.
Ale tu ani tak nejde o to, či ukrajinská armáda dokáže vojensky obsadiť Krym či ďalšie okupované územia. Teoreticky je možné všetko. Podstatné je, ako dlho by oslobodzovanie trvalo. A akú cenu by sme museli zaň zaplatiť.
Len po šiestich vojnových mesiacoch Európa zažíva vlnu zdražovania, svetu hrozí potravinová kríza. Nechcem si ani predstavovať, ako bude náš svet vyzerať po, povedzme, šiestich rokoch ozbrojeného konfliktu. Nedostatok, chudoba, nárast politického extrémizmu, sú veci, čo mi napadli ako prvé. Ale to je to najmenej. Oveľa horšie je, že pri bojoch zahynie veľmi veľa ľudí a ďalší budú musieť opustiť svoj domov.


Ako teda ukončiť vojnu? Ak by sa ma niekto relevantný pýtal na názor, ako sa ma pýtať nebude, okamžite by som odštartoval mierové rokovania s cieľom čo najskôr zastaviť boje. Ďalej by som tlačil na zmrazenie konfliktu na nejakých dvadsať rokov, pričom frontové línie by zostali nezmenené, ale zároveň by aspoň formálne naďalej platili medzinárodne uznané hranice Ukrajiny. Časový odstup by podľa mňa výrazne pomohol pri hľadaní trvalého riešenia, navyše za dve desaťročia sa čo-to zmení aj v Moskve či Kyjeve, vo Washingtone aj v Bruseli.
Samozrejme, nie je žiadna záruka, že by môj mierový plán fungoval. Možno by ho Putin roztrhal na drobné kúsky a pokračoval v ťažení. Ale podobných návrhov by sa dali predložiť stovky a možno by sme k niečomu dopracovali. Základ je, aby ľudia neumierali