Premiér Peter Pellegrini si zavolal predstaviteľov bezpečnostných zložiek štátu. Teda aspoň niektorých. Tých, ktoré majú čo povedať k  vyšetrovaniu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Poslušne k nemu napochodovali ministerka vnútra Denisa Saková, policajný prezident MiIan Lučanský a dokonca aj šéf SIS Anton Šafárik. Predseda vlády ich k sebe pozval pár dní potom, ako sa verejnosť dozvedela, že o mladom investigatívnom žurnalistovi niekoľko mesiacov pred jeho smrťou informácie zisťovala polícia. Nie dopraváci, pretože prekročil rýchlosť, či príslušníci obvodného oddelenia v mieste jeho bydliska, lebo rušil nočný pokoj. Lustroval ho Pavol Vorobjov, šéf Finančnej spravodajskej jednotky, jedného z elitných útvarov Národnej kriminálnej agentúry. Šéf jednotky, ktorá sa špecializuje na odhaľovanie  legalizácie príjmov z trestnej činnosti a financovanie terorizmu. Už tento fakt mimoriadne zarazí a vyvolá logickú otázku: Prečo by, preboha, takáto jednotka zisťovala podrobnosti zo života mladého žurnalistu?

Nie však u Pavla Vorobjovova. Jemu v momente, keď do prísne sledovanej databázy zadal meno Jána Kuciaka hádam ani nedošlo, že pácha niečo nekalé. Alebo došlo? Ťažko povedať, keďže doteraz sa k veci nevyjadril. Verejne. Pred orgánmi, ktoré prípad vyšetrujú ale údajne uviedol, že lustráciu vykonal na pokyn samotného prezidenta Tibora Gašpara. Veľkého policajného šéfa a svojho suseda z Veľkých Janíkoviec pri Nitre, spoločne s ktorým  krátko po vražde Jána Kuciaka vítal delegáciu Európskeho parlamentu zaujímajúcu sa o vyšetrovanie tohto hrozného skutku. Keby len europoslanci vtedy tušili, s kým si ruku podávajú….. Ale netušili. Netušil to nikto, len páni policajní funckionári vedeli, že udržať sa v korytách musia za každú cenu, lebo bude zle.

Časovaná bomba nakoniec vybuchla. Otázkou teraz je, či Vorobjov bonzol Gašpara hneď ako lustrácia vyšla najavo, alebo sa vyšetrovateľov najskôr snažil opiť rožkom. Že vymyslel akúsi legendu, prečo bolo také dôležité  informácie o Jánovi Kuciakovi zisťovať.  Ak aj áno, vymýšľal  zle a kolegovia mu na to prišli. Vorobjov tak musel s pravdou von. Ináč by mu hrozilo trestné stíhanie. Neodôvodnenou lustráciou v policajnej databáze sa totiž mohol dopustiť  trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Preto zrejme začal, konečne, tuho rozmýšľať.  A rozhodol sa. Príkaz, žiadosť, prosbu, nech to nazveme akokoľvek mu dal Tibor Gašpar, muž rodinne prepojený na ľudí, v záujme ktorých bolo Jána Kuciaka kvôli jeho práci sledovať a zháňať na neho špinu.

Nuž a Vorobjovovi, podľa všetkého sršiacemu šťastím zo svojej novej pozície, keďže ako je známe lustráciu vykonal len niekoľko dní po svojom menovaní, možno ani nedošlo, že ide o habaďúru, že ho len využívajú. Nebolo mu čudné, prečo to Gašpar neurobí sám? Zaujímalo ho, prečo má práve on zisťovať informácie o nejakom novinárovi? Pýtal si od prezidenta písomný pokyn na lustráciu?

Lebo ak nie, dnes je to tvrdenie proti tvrdeniu. Gašpar totiž musel veľmi dobre vedieť, čo robí a ako to chodí. Práve preto dnes môže pokojne vykrikovať, že on nič, on muziknat a že to len zlí, liberálni novinári vymýšľajú.

Lenže nevymýšľajú. Ináč by kompetentní dávno všetko popreli. Ale nepopreli. Napriek tomu Vorobjov stále šéfuje Finančnej spravodajskej jednotke a Tibor Gašpar za štedrý plat a všelijaké iné výhody po nedobrovoľnom odchode z policajnej funkcie radí ministerke vnútra. No a Denisa Saková namiesto toho, aby svojho poradcu po prepuknutí škandálu ohľadom lustrácie Jána Kuciaka okamžite a nekompromisne odvolala, lebo urobiť to pokojne môže a neporuší tým žiadny zákon, sa ide o ďalšom postupe radiť s premiérom!  A to nemá logiku.  Vôbec žiadnu. Veď, čo má predseda vlády s jej poradcom? S poradcom pre rómsku problematiku?

Tibor Gašpar by v každom normálnom štáte už dávno nemohol ťahať za nitky. Lenže na Slovensku nie. Tu sa všetci dôležití stretnú, aby premiér nakoniec oznámil nie to, že tu došlo k absolútnemu a bezprecedentnému zlyhaniu bezpečnostných zložiek, ale že tí zlí sú novinári, pretože zverejňujú informácie. Až sa zdá, že nielen trezor Mariána Kočnera bol plný prekvapení, ale že svoj vlastný a poriadne veľký trezor môže mať aj TIbor Gašpar. Policajným prezidentom bol dlhé roky, na dôležitých postoch mal svojich ľudí a tí zas mali svojich ľudí...

Tí všetci sa mohli ako príslušníci policajného zboru dostať ku vskutku  interesantným a naozaj rôznym informáciám. Možno aj o samotnom premiérovi. A možno sú to veľmi zaujímavé informácie, ktoré treba držať zamknuté v trezore. V tom Gašparovom.